چرا ما فقط 10 انگشت داریم؟ آیا امکان دارد تعداد انگشتان ما در آینده بیشتر گردد؟

به گزارش وبلاگ ساختمان، شواهد فسیلی نشان می دهد که چهاراندامان، (Tetrapoda؛ نامی که برای حیوانات چهار دست و پا استفاده می گردد)، در قرون گذشته بیش از پنج انگشت در هر کدام از دست ها و پاهایشان داشته اند که به آن ها به اصطلاح پلی داکتیلی یا پُرانگشتی گفته می شده است. به عنوان مثال، آکانتوستگا، سرده ای که حدود 360 میلیون سال پیش می زیسته است، برای هر پا، هشت انگشت داشته است. با این حال، حدود 15 میلیون سال بعد، فسیل چهاراندامان پنج انگشتی بوده است.

چرا ما فقط 10 انگشت داریم؟ آیا امکان دارد تعداد انگشتان ما در آینده بیشتر گردد؟

به گزارش یورونیوز، محققان بر این باورند که چهاراندامان در دوره دونین پسین عمدتا در خشکی ساکن بودند. به این ترتیب ساختار استخوانی شکلی در بدنشان ایجاد شده بود تا راه رفتن روی خشکی را برایشان آسان تر کند. در مقایسه، چهاراندامان اولیه مانند آکانتوستگا و ایکتیوستگا یک استخوان ال شکل در اندام فوقانی خود داشتند که ممکن است تحرک آن ها را در خشکی محدود نموده باشد.

با توجه به اینکه تصور می شد آن ها زمان بیشتری را در آب یا نزدیکی آب سپری نموده اند، علت بر این است که آن ها تا آن موقع به پا های انعطاف پذیر احتیاج نداشتند.

با توجه به اینکه این تغییر در ساختار استخوان و تعداد انگشت های دست و پا در همان زمان رخ داده، ممکن است باعث کمتر شدن انگشت ها هم شده باشد.

در حال حاضر، این فقط یک نظریه است و دیرینه شناسان شواهد فسیلی کافی برای رسیدن به هیچ نتیجه مستدلی ندارند.

آیا انسان ها به عنوان چهاراندامان می توانند اندام های اضافی خود را برگردانند؟ علم می گوید احتمالا خیر، حداقل نه به وسیله تکامل. یک اصل شناخته شده در زیست شناسی تکاملی به نام دولو وجود دارد که می گوید هنگامی یک موجود زنده ساختار پیچیده ای از بدنش را از دست می دهد، بعید است بتواند آن را دوباره پس بگیرد.

منبع: فرارو

به "چرا ما فقط 10 انگشت داریم؟ آیا امکان دارد تعداد انگشتان ما در آینده بیشتر گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ما فقط 10 انگشت داریم؟ آیا امکان دارد تعداد انگشتان ما در آینده بیشتر گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید