این ساعت غواصی نو مجهز به یک عمق سنج خلاقانه است!

به گزارش وبلاگ ساختمان، یک ساعت غواصی تازه، عمق کاربر در آب را با روشی تازه و خلاقانه به وسیله نوار های رنگی نمایش می دهد.

این ساعت غواصی نو مجهز به یک عمق سنج خلاقانه است!

شرکت ساعت سازی سوئیسی ArtyA نامزد دریافت جایزه برترین ساعت غواصی در مسابقه Grand Prix dHorlogerie de Genève 2022 شده است. این ساعت دارای یک عمق سنج است که از نوار های رنگی به جای قطعات متحرک استفاده می نماید تا به غواص اعلام کند که در چه عمقی واقع شده است.

ساخت ساعت های مچی دارای عمق سنج، ایده جدیدی نیست. این ساعت ها از سال های 1960 در انواع گوناگونی وجود داشته اند. با این حال، تا به امروز، این ساعت های مچی برای میزان گیری عمق آب به دستگاه های مکانیکی مانند لوله های منحنی که می خواهند تحت فشار صاف شوند، کپسول های کوچک بی نیاز به آب یا غشای فشرده شده نیاز داشتند.

در هرکدام از این موارد، ایده این بود که فشار آب مکانیزمی را فعال کند که باعث حرکت عقربه ها روی صفحه ساعت شده و عمق آب، به طور معمول حداکثر عمق بدست آمده، را نمایش دهد. تفاوت عمق سنج ArtyA با سایر انواع ساعت ها در این است که بر اساس اصول کاملاً متفاوتی کار می نماید و نیاز به هر نوع قطعه مکانیکی را از بین می برد.

اگر تا به امروز به انجام یک غواصی در اعماق آب پرداخته باشید، احتمالاً متوجه شده اید که با پایین رفتن در آب، نحوه تابش نور تغییر می نماید. رنگ ها تیره و ناپدید می شوند. ابتدا رنگ قرمز به رنگ سیاه تبدیل می گردد و در پی آن رنگ های نارنجی و سپس زرد تیره و تار می شوند.

کل منظره دریا به تدریج آبی تر می گردد و اگر رنگ آبی نیز به خودی خود تبدیل به رنگ سیاه گردد، احتمالاً در دردسری واقعی افتاده اید، زیرا در این صورت عمق آب بیش از 300 متر خواهد بود. در چنین شرایطی تنها غواصان حرفه ای می توانند به کاوش بپردازند.

این یک پدیده شناخته شده و یکی از دلایلی است که عکاسان اگر بخواهند از غواصی سطحی فراتر بروند، با خود چراغ قوه حمل می نمایند، در غیر این صورت رنگ ها تا حدودی تحریف می شوند.

در عمق سنج ساعت ArtyA، نیمه بالایی صفحه آنالوگ با نوار های رنگی پوشانده شده که اعماق مختلف را نمایش می دهند. زمانی که کاربر در آب به سمت اعماق می رود به ترتیب نوار ها به علت رنگ به خصوصی که دارند، محو می شوند و نوار قابل مشاهده بعدی نمایانگر عمق خواهد بود.

این یک سیستم بسیار ساده است که سازنده آن ادعا می نماید اولین صفحه سنجش عمق در نوع خود در سراسر دنیا است. اگرچه عواملی مانند شفافیت آب، آب و هوا و زمان روز ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارند.

با در نظر گرفتن همه این موارد، این عمق سنج همانند خود ساعت از یک ابزار اصلی یا عمق سنج اختصاصی که غواص باید به عنوان یک وسیله عادی و همیشگی همراه خود داشته باشد، توان کمتری دارد.

منبع: فرادید

به "این ساعت غواصی نو مجهز به یک عمق سنج خلاقانه است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ساعت غواصی نو مجهز به یک عمق سنج خلاقانه است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید