در این 14 استان کولاک می گردد

به گزارش وبلاگ ساختمان، خبرنگاران: سازمان هواشناسی با صدور هشدار تقویت فعالیت سامانه بارشی در 14 استان از جمله تهران از احتمال وقوع کولاک، خسارت به کشاورزان و افت فشار گاز اطلاع داد.

در این 14 استان کولاک می گردد

به گزارش تسنیم، بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در جنوب غرب، غرب، شمال غرب، ارتفاعات و دامنه های زاگرس، ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر، مرکز، شمال شرق و شمال استان های فارس و بوشهر بارش برف و باران روی می دهد. شدت بارش های امروز برای استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، اصفهان، لرستان و شمال و شرق خوزستان است.

فردا در بخش هایی از شمال شرق، شرق و دامنه و ارتفاعات زاگرس مرکزی، شمال بوشهر و فارس بارش ها ادامه دارد و در بعضی منطقه ها دامنه های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر بارش پراکنده روی می دهد. شدت بارش های فردا برای استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس و اصفهان است.

سه شنبه سامانه بارشی در غرب، مرکز، جنوب غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه های زاگرس مرکزی فعال است. چهارشنبه ضمن تشدید بارش ها در دامنه های زاگرس و شمال شرق، در دامنه های البرز، غرب و شمال غرب کشور نیز بارش برف و باران روی می دهد.

پنجشنبه بارش پراکنده در نوار شمالی کشور و بخش هایی از فارس و بوشهر ادامه دار. از امروز تا چهارشنبه در نوار شرقی کشور، خوزستان، ایلام، اصفهان، فارس، یزد، کرمان و بوشهر وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد گردوخاک و کاهش دید افقی روی می دهد.

توصیف سامانه: سامانه بارشی

زمان انتها: سه شنبه 1401/11/25

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق ، در ارتفاعات و منطقه ها سردسیر بارش برف، وزش باد موقتی، رخداد مه.

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/11/23: جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، نیمه شمالی خراسان رضوی، سمنان، خراسان شمالی، قم، ایلام، خوزستان.

دوشنبه 1401/11/24: لرستان، شمال غرب فارس، همدان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات استانهای گلستان، سمنان، مازندران و شمال شرق تهران.

سه شنبه 1401/11/25: ایلام، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، تهران، البرز، غرب سمنان.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده ها، احتمال اختلال در ناوگان حمل ونقل، احتمال آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب در مسیل ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق.

توصیه: احتیاط در سفرها، به همراه داشتن تجهیزات کافی در هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به ویژه گاز و برق.

توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: یک شنبه 1401/11/23

زمان انتها: سه شنبه 1401/11/25

نوع مخاطره: بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، وزش باد شدید، گاهی رعدو برق، در منطقه ها سردسیر، ارتفاعات و دامنه ها بارش برف، احتمال وقوع بهمن و کولاک برف.

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/11/23: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال و شرق خوزستان، لرستان، غرب و جنوب اصفهان، شمال غرب فارس، همدان، مرکزی، شرق ایلام، کرمانشاه، کردستان، قزوین، البرز، تهران.

دوشنبه 1401/11/24: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال شرق خوزستان، غرب و جنوب اصفهان.

سه شنبه 1401/11/25: لرستان، شمال شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان.

اثر مخاطره: انسداد راه های روستایی و اختلال در جاده های منطقه ها سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان های واقع در رشته کوه زاگرس، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقال منابع انرژی به ویژه برق و گاز.

توصیه: آمادگی دستگاه های اجرایی برای برف روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاکسازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، از جمله نمک پاشی، به وسیله شهرداری ها، راهداری ها و ارگان های امدادی و مدیریت مناسب به وسیله سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه های اجرایی مسئول .

توصیف سامانه اول: وزش باد نسبتاً شدید، افزایش ارتفاع موج دریا، بارش پراکنده باران

زمان انتها: صبح سه شنبه 1401/11/25

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج 1 تا 1.5 متر در سواحل و تا 2 متر در نواحی دور از ساحل، وزش باد حداکثر 32 نات

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/11/23: نواحی شمالی خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر.

دوشنبه 1401/11/24: نواحی شمالی خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر.

سه شنبه 1401/11/25: نواحی شمالی خلیج فارس، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: آسیب به تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی، خطر غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و آسیب به شناورهای سنگین.

توصیه: جلوگیری از تردد شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، ممنوعیت عملیات غواصی و شنا، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در ساحل و فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری ازخسارت احتمالی به تاسیسات دریایی.

توصیف سامانه دوم: افزایش ارتفاع موج دریا و بارش باران

زمان آغاز: سه شنبه 1401/11/25

زمان انتها: اوایل وقت چهارشنبه 1401/11/26

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج 1 تا 1.5 متر در سواحل و تا 2 متر در نواحی دور از ساحل

منطقه اثر:

سه شنبه 1401/11/25: منطقه ها ساحلی و دور از ساحل دریای خزر.

چهارشنبه 1401/11/26: منطقه ها ساحلی و دور از ساحل دریای خزر.

اثر مخاطره: آسیب به تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی،اختلال در ترددهای دریایی، خطر غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و آسیب به شناورهای سنگین.

توصیه: جلوگیری از تردد شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، ممنوعیت عملیات غواصی و شنا، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی در ساحل و فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری ازخسارت احتمالی به تاسیسات دریایی.

منبع: توریسم آنلاین

به "در این 14 استان کولاک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این 14 استان کولاک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید