چگونه با گوشی دوربین های مخفی را شناسایی کنیم؟

به گزارش وبلاگ ساختمان، مخفی کردن دوربین برای ضبط غیرتوافقی فیلم، صدا و عکس در بیشتر کشورهای جهان غیرقانونی است. اینکار تخلفی بسیار جدی به شمار میرود که باید با جدیت با آن برخورد شود.

چگونه با گوشی دوربین های مخفی را شناسایی کنیم؟

به گزارش زومیت، برخلاف انتظار، ساده ترین راهکار برای شناسایی دوربین های مخلفی و دستگاه های شنود، چه در محیط های داخلی و چه در فضای بیرون از ساختمان ها، استفاده از گوشی های هوشمند است. شناسایی دوربین های مخفی اختصاصی می تواند به جلوگیری از زیرپا گذاشتن حریم شخصی افراد کمک کند.

در این مقاله، راهکارهایی برای تشخیص دوربین های مخفی ارائه خواهیم داد، اما پیش از آن اجازه دهید درمورد شکل دوربین های مخفی و مکان هایی که معمولاً در آن جا جاسازی می شوند صحبت کنیم.

دوربین مخفی چه شکلی است؟

دوربین های مخفی شباهتی به دوربین های امنیتی معمولی ندارند. ابعاد این محصولات به میزان درخورتوجهی کوچک است و از لنزهایی استفاده می کنند که ابعاد آن شاید درحد چند میلی متر است.

این احتمال وجود دارد که افراد به جای خرید دوربین های مخفی از خرده فروشی ها، مدل سفارشی شده آن ها را خریداری کنند. به عنوان مثال امکان دارد برخی افراد سفارش ساخت دوربین مخفی خاصی را بدهند که بتوان آن را به راحتی در یک جسم پنهان کرد.

دوربین های مخفی سفارشی به احتمال زیاد پوشش مناسبی ندارند و سیم کشی، برد مدار و سایر اجزای آن ها درهرجایی که پهنان شوند، قابل مشاهده خواهد بود.

از آن جا دوربین های مخفی برای کارکرد نیاز به انرژی برق دارند، رایج ترین مکانی که می توان این ابزار را پیدا کرد، دستگاه های الکترونیکی یا پریزهای برق و هشداردهنده های الکتریکی هستند.

دوربین های مخفی معمولاً در چه مکان هایی واقع شده است؟

دوربین های مخفی و جاسوسی معمولاً در مکان هایی جاساز می شوند که پیدا کردن آن ها سخت باشد تا افراد نتوانند به راحتی از وجود آن ها مطلع شوند. در ادامه به برخی از مکان های رایجی که دوربین های مخفی معمولاً در آن جا جاسازی می شوند اشاره می کنیم.

تلفن ها، پریزهای برق و سایر دستگاه های الکترونیکی، مکان های منطقی و مناسبی برای مخفی کردن دوربین های کوچک سفارشی هستند، زیرا در این شرایط همیشه به منبع برق متصل خواهند بود و بدین ترتیب دوربین می تواند به طور 24 ساعته و 7 روز هفته فعال باشد.

دوربین های جاسوسی که در برخی خرده فروشی های آنلاین نیز عرضه شده اند، اغلب از درگاه USB برای شارژ مداوم استفاده می کنند. بنابراین دستگاه های الکترونیکی که ازطریق کابل USB شارژ می شوند مثل فلش های USB و شارژهای گوشی ها، ازجمله مبدل های رایجی به حساب می آیند که می توان به راحتی یک دوربین مخفی در آن ها جاسازی کرد.

حسگرهای تشخیص دود و آژیرها

دستگاه های هشدار دهنده ازجمله حسگرهای تشخیص دود، می توانند برای مخفی کردن دوربین مورد استفاده قرار گیرند. این ابزارها نیز منبع برق قابل اطمینانی دارند که برای کارکرد دائمی دوربین مخفی نیاز است.

سقف اجازه می دهد کل اتاق ازطریق یک لنز اولتراواید قابل مشاهده باشد. علاوه براین قرارگیری دوربین مخفی در سقف، دسترسی به آن را برای سایرین سخت تر می کند.

آینه ها

آینه های دوطرفه، تکه ای شیشه ای هستند که تصویر بیننده را در یک طرف منعکس می کنند و ازطرف دیگر تصویری منعکس نمی شود. بدین ترتیب این ابزار به عنوان یک پنجره پهنان عمل می کند. بدیهی است که قرار دادن دوربین مخلفی درمقابل سمت شفاف این آینه ها، تشخیص آن را از فاصله های معقول، بسیار سخت خواهد کرد.

دستشویی و حمام

دوبین های مخفی به دلایل مختلفی مثل جاسوسی، اخاذی و جمع آوری اطلاعات و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. حمام ها یکی از مکان هایی هستند که معمولاً می توان انتظار داشت دوربین های مخفی در آن جا نصب شوند. امکان دارد دوربین های ضدآب حتی داخل دستشویی ها پنهان شوند.

هرنوع نظارتی در محیط حمام اعم از عمومی یا خصوصی، غیرقانونی است و بنابراین حتی دوربین مداربسته ای که در چنین مکان هایی واقع شده است و مخفی نیست نیز باید گزارش شود.

روش های کلی تشخیص دوربین های مخفی

وقتی به دوربین های مخفی مشکوک شوید، احتمالاً کمی غیرمنطقی تصمیم خواهید گرفت و البته تصور اینکه شخص یا اشخاص دیگری به طور مخفیانه و بی اجازه درحال دیدنی شما باشند، واقعاً ترسناک است.

1. بررسی دقیق محیط

بررسی دقیق محیط اطراف، اولین و اساسی ترین مرحله برای تشخیص دوربین های مخفی است. برای ارزیابی بصری وقت بگذارید.

دربسکمک موارد امکان دارد دوربین ها نامناسب و بد پنهان شده باشند و بنابراین می توان با کمی جستجو آن ها را شناسایی کرد.

2. بررسی حفره کلید درها یا اشیاء غیرعادی

در مرحله بعد سعی کنید همه حفره ها، سوراخ های کوچک یا اشیاء غیرعادی که می تواند لنز دوربین را پنهان کند بررسی کنید.

برای بررسی دوربین های مخفی در این مرحله از انگشتان خود نیز کمک بگیرید زیرا چشم ها به تنهایی نمی توانند وجود عدسی ها را روی حفره ها یا داخل آن ها تأیید کنند.

3. تشخیص دوربین های مخفی با فرکانس های رادیویی

ابزار تشخیص فرکانس رادیویی (RF Detector) می تواند برای مکان یابی و شناسایی دوربین های مخفی مورد استفاده قرار گیرد. این ابزار از فرکانس رادیویی دوربین برای انجام این کار بهره می برد.

البته دسترسی به ابزار تشخیص فرکانس رادیویی برای بیشتر مردم به راحتی امکان پذیر نیست. به هرحال درصورت دسترسی به این محصول می توانید حتی مخفی ترین دوربین هایی که با چشم قابل تشخیص نیست را شناسایی کنید.

4. استفاده از گوشی هوشمند یا ردیاب مادون قرمز

گوشی های امروزی برای یافتن دوربین های مادون قرمز (IR) مناسب هستند و مفیدترین روش برای یافتن دوربین به شمار میرود زیرا برای انجام آن نیازی به خرید دستگاه اختصاصی ندارید.

شما می توانید دوربین گوشی خود را در اطراف اتاق بچرخانید و در پی نقاط قرمز روشنی که روی صحنه ظاهر می شوند بگردید. این نقاط وجود مادون قرمز را نشان می دهد. بیشتر دوربین ها از این فناوری برای بهبود کیفیت تصاویر در تاریکی استفاده می کنند. توجه داشته باشید امواج مادون قرمز با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند.

5. استفاده از چراغ قوه

شما می توانید از چراغ قوه برای بررسی انعکاس های غیرعادی از اجسام استفاده کنید. برای انجام این کار، چراغ ها را خاموش کرده و ناحیه را به آرامی با نور چراغ قوه بررسی کنید تا مشخص شود آیا لنزهای بازتابنده در آن جا وجود دارند یا خیر.

برنامه های تشخیص دوربین مخفی برای اندروید

شما می توانید با استفاده از برخی برنامه های مخصوص گوشی های هوشمند، دوربین های مخفی اطراف خود را پیدا کنید. در ادامه برخی از بهترین اپلیکیشن های اندروید که برای شناسایی دوربین مخفی طراحی شده اند را به شما معرفی می کنیم.

Hidden Camera Detector

برای استفاده از ویژگی مغناطیس سنچ، گوشی شما باید حسگر مغناطیسی داشته باشد و درغیر این صورت قابلیت مذکور کار نخواهد کرد.

برای استفاده از Hidden Camera Detector باید آن را روی دستگاه خود نصب کرده و سپس گوشی را به هر دستگاهی که شک دارید دوربین مخفی در آن تعبیه شده باشد نزدیک کنید. این برنامه فعالیت مغناطیسی اطراف دستگاه را تجزیه وتحلیل می کند و اگر فعالیتی شبیه دوربین تشخیص دهد، بوق می زند و زنگ هشدار را برای شما به صدا در می آورد.

شما باید برنامه را روی حسگر خود به سمت جسم موردنظر حرکت دهید. برای اینکه موقعیت حسگر گوشی خود را بدانید، هر دوربینی داشته باشید و نزدیک بالا و پایین گوشی حرکت دهید، بوق می زند و موقعیت حسگر را پیدا خواهید کرد.

Hidden Camera Detector, Finder

برنامه Hidden Camera Detector, Finder ابزاری عالی برای افرادی است که حساسیت زیادی روی حریم شخصی خود دارند. اگر در مکانی حضور دارید که احساس می کنید ردیاب هایی مثل دوربین مخفی در آن جا وجود دارد می توانید با استفاده از این اپلیکیشن، آن را پیدا کنید. این ابزار امکان پیدا کردن دوربین های جاسوسی مثل ردیاب های مادون قرمز را دارد و می تواند محل آن ها را به شما نشان دهد.

No Hidden - Spy Camera Finder

No Hidden یکی از قدرتمندترین برنامه های اندرویدی برای شناسایی انواع دوربین های مخفی، دوربین های جاسوسی و دستگاه های مخفی دیگر است.

اگر می خواهید به همراه خانواده خود از شهر یا کشور دیگری دیدن کنید اما به محیط هتل یا خانه ای که اجاره کرده اید اطمینان ندارید، می توانید از No Hidden برای شناسایی دوربین های مخفی احتمالی محیط اطراف خود استفاده کنید. این برنامه درواقع یک ابزار ضروری برای محافظت از حریم خصوصی شما محسوب می شود.

No Hidden به راحتی می تواند دستگاه های جاسوسی، دوربین های مخفی، ردیاب های موقعیت مکانی و دستگاه های شنود را در شبکه وای فای، شبکه محلی و حتی اتصالات بلوتوثی شما شناسایی کند.

برنامه های تشخیص دوربین مخفی برای آیفون

برنامه های مختلفی برای اکوسیستم iOS وجود دارد که به شما کمک می کنند دوربین های مخفی اطراف خود را پیدا کنید.

Hidden Camera Detector

همان طور که از نام Hidden Camera Detector پیدا است، از قابلیت اسکنر شبکه برای بررسی دسترسی دستگاه های غیرمجاز به وای فای بهره می برد. علاوه براین می توانید با این ابزار و ازطریق دوربین گوشی آیفون خود، دوربین ها و لنزهای جاسوسی محیط اطرافتان را شناسایی کنید.

Hidden Camera Detector کتابخانه ویدیویی بسیار بزرگی دارد که موضوعات مختلفی را درمورد امنیت به شما آموزش می دهد که ازجمله می توان به روش های تشخیص دوربین های مخفی جاسازی شده در آژیرها و بلندگوها و غیره اشاره کرد.

Hidden Camera Finder

رابط کاربری بسکمک از برنامه های تشخیص دوربین مخفی iOS بیش از حد پیچیده است. بااین حال، Hidden Camera Finder از ظاهری بسیار روان و ساده بهره می برد که باعث می شود بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

Hidden Camera Finder از الگوریتم های قدرتمندی بهره می برد که با اتصال به شبکه وای فای شما و استفاده از دوربین گوشی، دستگاه های غیرمجاز محیط اطراف را پیدا می کند. استفاده از این برنامه بسیار ساده است و هر کاربری می تواند از آن برای شناسایی دوربین های مخفی بهره ببرد.

Hidden Spy Camera Finder Pro

Hidden Spy Camera Finder Pro یکی از پرامکانات ترین برنامه ها برای ردیابی دوربین های مخفی است که دارندگان آیفون می توانند از آن استفاده کنند. این ابزار همه اصول اولیه را به درستی انجام می دهد و علاوه براین قابلیت های اضافه ای دارد که شاید برای شما مجذوب کننده باشند.

اسکنر وای فای Hidden Spy Camera Finder Pro شبکه شما را ازنظر اتصال دستگاه های غیرمجاز بررسی می کند. این برنامه همچنین امنیت اتصال های بلوتوثی گوشی را بررسی می کند و تاریخچه ای از دستگاه های متصل شده را نشان می دهد.

منبع: فرارو

به "چگونه با گوشی دوربین های مخفی را شناسایی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با گوشی دوربین های مخفی را شناسایی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید