توانایی حیرت آور مورچه ها در تشخیص بیماری سرطان

به گزارش وبلاگ ساختمان، مورچه ها این قابلیت را دارند تا با بهره گیری از شاخک هایشان سلول های سرطانی را بو بکشند

توانایی حیرت آور مورچه ها در تشخیص بیماری سرطان

غزال زیاری- تحقیقات تازه حکایت از آن دارند که می توان با آموزش دادن مورچه ها، از آنها برای تشخیص سلول های سرطانی در ادرار استفاده کرد.

البته طبق گفته محققان، هنوز راهی دراز پیش روست تا بتوان از بو کشیدن مورچه ها به عنوان ابزاری برای تشخیص بیماری ها استفاده کرد؛ اما نتایج این آنالیز ها حسابی دلگرم نماینده نشان داده است.

از آنجا که مورچه ها بینی ندارند، از دریافت نماینده های بویایی که در شاخک هایشان وجود دارد، برای پیدا کردن غذا یا یافتن جفت احتمالی شان بهره می برند. تحقیقی که در روز 25 ژانویه در مجله علوم بیولوژیک منتشر شده، گزارشی از دانشمندانی است که 35 مورچه ابریشمی را تعلیم دادند تا از شاخک های بویایی شان برای فعالیت متفاوتی بهره ببرند: یافتن تومورها

بیشتر بخوانید:

  • پدیدار شدن مارپیچی عجیب در آسمان شب / عکس

  • یک ایرانی در جایگاهی برابر با اینشتین و گراهام بل

به گزارش واشنگتن پست، این دانشمندان در یک آزمایشگاه، برش هایی از تومورهای سرطان سینه را از نمونه های انسانی، به بدن موش پیوند زدند و به این 35 مورچه آموزش دادند تا ادرار موش های حامل تومور را با قند موجود در آن بسنجند. طبق گزارش های منتشره، مورچه ها هنگامی که در کنار ظرف های حاوی نمونه های ادرار دارای تومورهای سرطانی قرار می گرفتند، 20 درصد زمان بیشتری سپری می کردند.

باپتیست پیکرت، نویسنده این مقاله و محقق دانشگاه سوربن پاریس دراین باره گفت:آنها فقط می خواستند قند بخورند.

از آنجا که سلول های تومور، حاوی VOC (ترکیبات آلی فرار) هستند، محقان می توانند از آنها به عنوان نشانگرهای زیستی سرطان استفاده نمایند و حیواناتی مثل سگ ها و حالا مورچه ها می توانند سریعا برای تشخیص این ناهنجاری ها به وسیله حس بویایی شان تعلیم ببینند. البته محققان بر این باورند که مورچه ها ممکن است در این زمینه رجحان کمی نسبت به سگ ها و دیگر حیوانات که تعلیم آنها زمان بر تر خواهد بود، داشته باشند.

این نکته مهمی است؛ چرا که هرچه بیماری سرطان زودتر تشخیص داده گردد، دوره درمانی سریع تر شروع خواهد شد. محققان امیدوارند که مورچه ها به لطف شاخک هایشان این توانایی را داشته باشند که به میزان دستگاه های تشخیص زیستی سرطان، کارآمد عمل نمایند؛ چرا که گزینه به مراتب مقرون به صرفه قیمت تری هم هستند.

پیکرت دراین باره گفت: نتایج این تحقیق بسیار امیدبخش است. البته مهم است بدانیم که ما فاصله زیادی تا آن موقع داریم که بخواهیم از مورچه ها به صورت روزمره و عادی برای تشخیص سرطان بهره ببریم.

منبع: Live Science

5858

منبع: خبرآنلاین

به "توانایی حیرت آور مورچه ها در تشخیص بیماری سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانایی حیرت آور مورچه ها در تشخیص بیماری سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید