خبرنگاران حمایت از فراوری داروی ملی لازم است

به گزارش وبلاگ ساختمان، تهران - خبرنگاران - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم حمایت از فراوری داروی ملی گفت: این موضوع باید در دستور کار ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور قرار گیرد تا با توجه به شرایط کشور و شیوع کرونا اقدامات لازم در این زمینه انجام گردد.

خبرنگاران حمایت از فراوری داروی ملی لازم است

اعضای انجمن علمی زیست فناوری بیوتکنولوژی و مدیران شرکت های فراوری کننده محصولات زیست فناوری روز شنبه 6 اردیبهشت ماه 1399 با حضور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با سعید رضا عاملی دبیر این شورا ملاقات کردند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عاملی در این ملاقات ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان گفت: شنیدن مسائل حوزه دارو و زیست فناوری در کشور ناراحت کننده است.

وی اضافه نمود: انحصار در زمینه زیست فناوری موجب بر باد رفتن سرمایه گذاری ها و ضایع کردن سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی در این حوزه است. واردات دارو در زمینه هایی که مشابه مناسبی وجود دارد یک نوع خراب کردن خانه خودی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: علم زیست فناوری با توجه به موضوع این علم که کشف قوانین حاکم بر تکوین موجودات هستی است، یک علم توحیدی محسوب می گردد که زمینه های معرفت را توسعه می بخشد. خصوصا در حوزه شبیه سازی هستی (Bio-mimetic) نکات و دقایق بسیار زیادی وجود دارد.

دکتر عاملی گفت: باید گزارشی در زمینه مسائل این بخش تهیه گردد و در سطوح عالی نظام ارائه گردد.

مسائلی مانند تراریخته ها باید به دور از هر افراط و تفریط برای جامعه تبیین گردد

وی اضافه نمود: در زمینه زیست فناوری مسائلی مانند تراریخته ها مطرح هستند که باید به دور از هر افراط و تفریط این موضوع برای جامعه تبیین علمی گردد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ابعاد امنیتی حوزه غذا و دارو ادامه داد: جامعه در این زمینه حساس است و باید این حساسیت به نحو مناسبی پاسخ داده گردد.

وی اضافه نمود: اصلاح ساختار و تفکیک میان حوزه سیاست گذاری و اجرا یک موضوع ضروری است.

رتبه نخست ایران در دنیا در تنوع فراوریات داروهای زیست فناوری

در ابتدای این ملاقات مدنی فعال عرصه زیست فناوری ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و سوابق این انجمن علمی گفت: از اوایل دهه هفتاد شمسی و با توجه به نیازهای کشور، فعالیت های زیست فناوری در کشور شروع شد و با توجه به پیشرفت های بعضی کشورهای دنیا در این زمینه سعی شد تا با برقراری ارتباط با این کشورها، دستاوردهای علمی کشور در این زمینه گسترش پیدا کند.

وی اضافه نمود: در همان زمان جمعی از متخصصان کشور به منظور کسب آموزش های لازم و انتقال فناوری های این حوزه به سایر کشورها اعزام شدند و بعد از کسب مهارت های لازم به کشور بازگشتند.

مدنی ادامه داد: یکی از دلایل پیروزیت های کشور در این زمینه ایجاد امکان حضور شرکت های خصوصی بخش زیست فناوری است که امروز بیش از 40 شرکت خصوصی در این زمینه فعالیت دارند.

وی گفت: جلوگیری از واردات غیر ضروری محصولات زیست فناوری از لوازم پیشرفت های بیشتر در این حوزه است.

مدنی اضافه نمود: 21 داروی زیست فناورانه در کشور فراوری می گردد که از نظر تنوع فراوریات کشورمان رتبه نخست را در دنیا دارد.

وی ادامه داد: در زمینه تشخیص و مقابله با بیماری کووید 19 (کرونا) هم اکنون شرکت های فعال در بخش زیست فناوری دستاوردهای بسیار چشم گیری داشته اند.

مدنی گفت: با توجه به سند ملی زیست فناوری زمینه های بسیار مناسب و خوبی برای فعالیت در این بخش وجود دارد.

داروهای فراوری شده ایرانی در دنیا با مقبولیت و تقاضای زیادی روبه رو هستند

فریدون مهبودی فعال عرصه زیست فناوری نیز طی سخنانی گفت: 12 سال بعد از فراوری نخستین داروی زیست فناورانه در دنیا کشورمان پیروز شد تا در این زمینه نخستین داروی خود را فراوری کند.

وی اضافه نمود: هم اکنون داروهای فراوری شده کشورمان در سطح دنیا با مقبولیت و تقاضای زیادی روبه رو هستند و این ظرفیت مناسبی برای توسعه این بخش است.

مهبودی ادامه داد: فعالان حوزه زیست فناورانه کشور سفیران سلامتی در سطح دنیا هستند و امروز بسیاری از کشورهای منطقه بازار مناسب عرضه و مصرف فراوریات زیست فناورانه کشورمان هستند.

این فعال عرصه زیست فناوری گفت: ساختارهای رسمی کشور در زمینه فراوری، صادرات و ... محصولات زیست فناوری نیازمند اصلاح و بهبود است.

تأکید بر سرعت در فراوری محصولات زیست فناوری

در ادامه هوشمندیان نیز طی سخنانی گفت: سرعت در فراوری محصولات زیست فناوری یک عامل مهم و مشخص کننده است.

وی اضافه نمود: اگر این موضوع مورد توجه قرار نگیرد توان مالی شرکت های فعال در این زمینه آسیب خواهد دید.

این فعال عرصه زیست فناوری ادامه داد: اگر بخواهیم زیست فناوری در کشور وجود داشته باشد باید به روزرسانی اطلاعات و دانش در این عرصه توجه لازم را داشته باشیم.

هزینه بالای بیمه های درمانی، مسائلی برای صنعت زیست فناوری ایجاد نموده است

پس از سخنان هوشمندیان، محمدرضا فاضلی نیز طی سخنانی گفت: فرایند تأیید محصولات در سازمان غذا و دارو یک فرآیند زمان بر و طولانی است که باید رفع گردد.

وی اضافه نمود: نگاه افراطی و تفریطی و یک سویه به این بخش آسیب رسان است.

این فعال عرصه زیست فناوری ادامه داد: با توجه به بالا بودن هزینه بیمه های درمانی در کشور، مسائلی برای صنعت زیست فناوری کشور ایجاد شده است.

فاضلی گفت: محصولات فراوریی کشورمان قابلیت رقابت با محصولات فراوری شده در سایر کشورها را دارند.

فعالان زیست فناوری کشور توانایی فراوری داروی کرونا را دارند

امیر فرشچی فعال عرصه زیست فناوری نیز در این جلسه طی سخنانی گفت: هم اکنون شرکت آریوژن فارمد حدود 400 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور ایجاد نموده است.

وی اضافه نمود: کشورمان پیروز شده تا انحصار در فراوری بسیاری از داروهای زیست فناورانه در دنیا را رفع کند.

این فعال عرصه زیست فناوری ادامه داد: یک تغییر کوچک در لیست داروهای زیست فناورانه، می تواند حدود 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری را با مخاطره روبرو کند.

فرشچی با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: اگر حمایت های لازم در این زمینه صورت گیرد، فعالان زیست فناوری کشور توانایی لازم برای فراوری داروی این بیماری دارند.

وی اضافه نمود: تحریم زیست فناوری کشورمان توسط دشمنان یکی از تحریم های سخت بر علیه ملت ایران است.

این فعال عرصه زیست فناوری ادامه داد: موضوع زیست فناوری با توجه به مسائل و بیماری های جدید یک موضوع امنیتی و مربوط به حیات یک ملت است.

واردات محصولات زیست فناورانه به کشور به راحتی انجام می گردد

بهروز حاجیان دیگر فعال زیست فناوری نیز طی سخنانی گفت: در زمینه فراوری کیت های تشخیص بیماری هم با مسائلی روبرو هستیم.

وی اضافه نمود: این در حالی است که واردات محصولات زیست فناورانه به کشور به راحتی انجام می گردد.

این فعال عرصه زیست فناوری ادامه داد: این در حالی است که هزینه های فراوریکننده که شامل حقوق کارکنان، خرید مواد اولیه و... است دائماً در حال افزایش است.

حاجیان گفت: محصولات فراوری شده در کشورمان دارای مجوز مصرف در بسیاری از کشورهای اروپایی است.

وی اضافه نمود: این در حالی است که این محصولات با توجه به استفاده از ظرفیت های داخلی قیمت کمتری دارد.

این فعال عرصه زیست فناوری ادامه داد: حدود یک میلیون کیت تشخیص بیماری کرونا در کشور روزانه فراوری می گردد و باید زمینه برای مصرف این محصول فراهم گردد.

حاجیان گفت: از تهدید بیماری کرونا می توانیم فرصت خوبی برای گسترش فعالیت های زیست فناورانه ایجاد کنیم.

تاکید بر استفاده از ظرفیت پارک های علم و فناوری برای جهش فراوری در زیست فناوری

در ادامه جلسه، کارگاه از دیگر فعالان زیست فناوری نیز طی سخنانی گفت: با حمایت های خوب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شتاب دهنده های زیادی در عرصه زیست فناوری ایجاد شده است.

وی اضافه نمود: بعضی از مسائل این حوزه موجب دلسردی و یأس فعالان و متخصصان شده است.

این فعال عرصه زیست فناوری ادامه داد: استفاده از ظرفیت پارک های علم و فناوری و سایر توانمندی های کشور می تواند حوزه زیست فناوری را با جهش عظیمی روبرو کند.

در ادامه جلسه، کاظم علی نیز گفت: با توجه به تقاضای داخلی در این زمینه باید کار تسریع گردد.

محمدی در این زمینه طی سخنانی گفت: باید موانع حرکت فعالان بخش زیست فناوری که با همه مسائل و تحریم ها در حال فعالیت هستند، رفع گردد.

وی اضافه نمود: یک کمیته تخصصی در زمینه غذا و دارو باید در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد گردد.

سرمایه اصلی کشور در بخش زیست فناورانه نیروی انسانی متخصص و توانمند است

روح الامینی نیز در این جلسه طی سخنانی گفت: یکی از کارهای عظیم کشور که می تواند به عنوان یک فعالیت دانش بنیان مورد توجه قرار گیرد، موضوع زیست فناوری است.

وی اضافه نمود: بعضی حسادت ها در این زمینه مسائلی برای فعالان زیست فناورانه ایجاد نموده است.

روح الامینی ادامه داد: سرمایه اصلی کشور در بخش زیست فناورانه نیروی انسانی متخصص و توانمند کشور است.

این استاد دانشگاه گفت: برخوردهای سلیقه ای و خارج از ضوابط باید حذف گردد.

در خاتمه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید نمود که پیشنهادات اعضاء محترم انجمن در کارگروه زیست فناوری که مسئولیت آن بر عهده جناب آقای دکتر روح الامینی است طرح و تدوین گردد تا در نهایت مورد آنالیز ستاد نقشه جامع علمی کشور قرار گیرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران حمایت از فراوری داروی ملی لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حمایت از فراوری داروی ملی لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید