پاسخ وزارت بهداشت به شائبه های واکسن روسی کرونا

به گزارش وبلاگ ساختمان، سخنگوی سازمان غذا و دارو به بعضی شائبه های مطرح شده پیرامون واکسن روسی کرونا پاسخ داد و با بیان اینکه این واکسن شرایط قابل قبول برای آغاز واکسیناسیون را داراست، گفت: تا روزهای اخیر بیش از 14 کشور در جهان این واکسن را تایید یا مجوز مصرف اضطراری آن را صادر نموده اند و بیش از 50 کشور نیز درخواست آن را دارند.

پاسخ وزارت بهداشت به شائبه های واکسن روسی کرونا

به گزارش وبلاگ ساختمان، پس از انتشار اخبار مربوط به صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیک V روسیه از سوی سازمان غذا و داروی کشور، بعضی شائبه هایی را پیرامون این واکسن مطرح کردند.

دکتر کیانوش جهانپور - سخنگوی سازمان غذا و دارو و رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در تبادل نظر با ایسنا به تشریح به این مباحث پاسخ داد و تاکید نمود: این واکسن اسپوتنیک نیز فعلا در زمره 10 واکسنی است که فرایند تایید و ورود به سبد کوواکس را سابمیت نموده و توسط WHO در دست آنالیز است لیکن کوواکس هنوز توزیع واکسنی نداشته است.

اظهاراتی غیرحرفه ای

دکتر کیانوش جهانپور در این باره به ایسنا گفت: متاسفانه بعضی از اظهارات در رابطه با واکسن کووید که مجوز مصرف اضطراری در کشور دریافت نموده، غیر حرفه ای است و اخلاق حرفه ای در آن رعایت نشده و در بعضی موارد نیز شائبه علایق و تعارض منافع وجود دارد.

سازمان غذا و دارو؛ مرجع ملی تایید واکسن

وی تاکید نمود: معین است که مرجع ملی برای تایید واکسن ها چه فراوری داخل و چه وارداتی، سازمان غذا و دارو است البته در صورتی که واکسن و یا هر فرآورده سلامت محور دیگر، تا زمان آنالیز مدارک در سازمان غذا و دارو، توسط سازمان جهانی بهداشت یا رگولاتورهای معتبر تایید شده باشد، این موضوع می تواند تسهیلگر فرایند آنالیز آن در سازمان غذا و داروی کشور باشد. اما برای صدور مجوز مصرف اضطراری و با توجه به اینکه تا ماه های آینده گزینه های مورد استفاده برای واکسن کووید، محدود خواهند بود، به هیچ وجه تایید یا فهرست سازمان جهانی بهداشت و دیگر رگولاتورهای کشورهای توسعه یافته الزامی نیست.

رفتارهای تجاری و سیاسی کشورهای سازنده واکسن

جهانپور اضافه کرد: از طرف دیگر در رابطه با واکسن کووید، در این ماهها رفتاری تجاری و سیاسی را در سطح کشورهای مختلف سازنده این واکسن، شاهد هستیم و اطلاعات موجود حکایت از آن دارد که این رفتارها بی طرفانه نیست و انگیزه های دیگری هم دارد. این موضوع قابل پیش بینی بود و اساسا شکل گیری اتحادیه و ساز و کار کوواکس در جهت برطرف این دغدغه ها بود و هست.

وی ادامه داد: در مجموع هیچ کدام از واکسن های موجود و در دسترس علیه کووید 19، فاز چهارم بالینی را طی نکردند، اما با توجه به هزینه اثربخشی برآورد شده، فاز چهارم عملا نادیده گرفته شده تا واکسنها سریعتر به فراوری انبوه برسند و به این ترتیب این بحران اپیدمی و مرگ و میر ناشی از آن در جهان کاهش یابد و حتی متوقف گردد.

شرایط قابل قبول اسپوتنیک V و تایید در 14 کشور تا کنون

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره واکسن اسپوتنیک V گفت: این واکسن توسط موسسه تحقیقات میکروبیولوژی گامالیا روسیه با مشارکت وزارت بهداشت روسیه، اولین واکسنی است که در کشور مبداء و سازنده ثبت شده و تا روزهای اخیر بیش از 14 کشور در جهان آن را تایید نموده یا مجوز مصرف اضطراری آن را صادر نموده اند و بیش از 50 کشور درخواست آن را دارند. در روسیه نیز تا کنون بیش از 3 میلیون دز فراوری شده و افزون بر یک میلیون دوز از این واکسن تزریق شده است. واکسیناسیون اجرا شده در بعضی از کشورها و همچنین روسیه با واکسن اسپوتنیک V اثربخشی مناسب همراه با بی خطری را نشان داده است.

جهانپور تاکید نمود: در مجموع اسپوتنیک V شرایط یک واکسن قابل قبول برای شروع واکسیناسیون را داراست و چه بسا بر بعضی همتایان خود فزونی هایی تا امروز داشته است. بر همین اساس هم سازمان غذا و داروی کشورمان مجوز مصرف اضطراری آن را با آنالیز مدار تکنیکال آن صادر نموده و هیات امنای ارزی وزارت بهداشت و یا شرکتهای خصوصی می توانند بحث خرید و ورود را عملیاتی کنند.

آنالیز مستندات چند واکسن دیگر در سازمان غذا و دارو

وی همچنین درباره مقدمات اجرا شده برای واردات دیگر واکسن های موجود علیه کووید 19 گفت: از بین واکسنهای موجود و در دسترس در جهان، تعدادی دیگر نیز مستندات فنی خود را به سازمان غذا و دارو کشورمان ارایه نموده اند یا در حال تکمیل مدارک هستند و این مستندات در دست آنالیز است. این واکسنها از مبداء روسیه، چین و هند هستند و به محض آنکه مستندات به وسیله کمیسیون تشخیص صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک تایید گردد و مجوزی صادر گردد، آنها هم اطلاع رسانی خواهند شد و می توانند وارد کشور شوند. این فرایند آنالیز برای واکسن های دیگر هم که ممکن است در سبد کووکس سازمان جهانی بهداشت باشند نیز انجام خواهد شد؛ چنانکه این واکسن اسپوتنیک نیز فعلا از زمره 10 واکسنی است که فرایند تایید و ورود به سبد کوواکس را سابمیت نموده و توسط WHO در دست آنالیز است لیکن کوواکس هنوز توزیع واکسنی نداشته است.

انتقال دانش فنی و فراوری مشترک اسپوتنیک V

سخنگوی سازمان غذا و دارو از تفاهم اجرا شده برای انتقال دانش فنی اسپوتنیک V و فراوری مشترک آن در کشورمان اطلاع داد و گفت: مجوز مصرف اضطراری اسپوتنیک V در کشورمان در ادامه طبق تفاهمات فعلی با انتقال فناوری و فراوری مشترک آن نیز همراه خواهد بود و به این ترتیب همکاری مشترک بیوتکنولوژی و صنعت واکسن سازی بین ایران و فدراسیون روسیه در دستور کار است و با توجه به زیرساخت های بزرگ روسیه در این حوزه و توانمندی بالای ایران، قطعا این همکاری ها صندلی هر دو کشور را در حوزه بیوتکنولوژی و واکسن سازی در جهان ارتقا خواهد داد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ایران تبدیل شدن به یک هاب منطقه ای فراوری واکسن را هدف گذاری نموده، قاعدتا این اقدامات و مشابه آن می تواند دستیابی به این هدف را تسهیل کند.

لزوم اقدامات دیپلماتیک برای خرید و تامین واکسن

سخنگوی سازمان غذا و دارو در بخش دیگری از صحبتهایش با اشاره به نقش مذاکرات دیپلماتیک برای تامین و خرید واکسن کووید، گفت: با توجه به اینکه تا ماه های آینده، تعداد واکسن های فراوریی و عرضه شده با تقاضا در بازار مطابقت ندارد، قاعدتا تامین آن نیازمند مذاکرات دیپلماتیک و پیگیری از راستا دیپلماسی خواهد بود و در این زمینه وزارت امور خارجه و سفرای ایران در کشورهای مبداء، نقش تسهیلگر داشته و خواهند داشت و اقدام موثر در این رابطه قابل تقدیر است نه اینکه توسط افراد ناآگاه یا حتی با اغراض سیاسی خاص این کوشش ها وارونه جلوه داده گردد.

شروع کمپین واکسیناسیون کووید در ایران با ورود اولین محموله

جهانپور همچنین گفت: امیدواریم با ورود اولین محموله های واکسن کووید 19 به کشور، شروع کمپین واکسیناسیون علیه این بیماری را در کشور ببینیم. بعد از آن نیز به وسیله واکسن های مورد تایید و انتخاب سازمان غذا و دارو در سبد کوواکس با موضوع سازمان جهانی بهداشت، فرایند واکسیناسیون ادامه خواهد داشت. در بهار 1400 نیز امیدواریم فرایند واکسیناسیون علیه این بیماری با واکسنهای فراوری داخل ادامه یابد و به این ترتیب در صورتی که اتفاق غیر منتظره ای در ساختار ویروس و واریانتهای جدید آن رخ ندهد، تا انتها سال 1400 کمپین واکسیناسیون علیه کووید 19 را در کشور به انتها رسانیم.

جهانپور در انتها تاکید نمود: دولت و نظام سلامت در مقابل ورود واکسن موثر و ایمن برای مدیریت کووید 19 خود را مسوول می داند و در این رابطه از هیچ کوششی فروگذار ننموده است و البته انتظار می رود افراد و نهادهای مختلف مسوولیت اجتماعی و اخلاقی خود در این رابطه را ایفا کنند و از دامن زدن به مسائل حاشیه ای خودداری کنند.

منبع: جام جم آنلاین

به "پاسخ وزارت بهداشت به شائبه های واکسن روسی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ وزارت بهداشت به شائبه های واکسن روسی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید