خبرنگاران دانشگاه پرینستون آمریکا نام ویلسون نژاد پرست را حذف کرد

به گزارش وبلاگ ساختمان، تهران - خبرنگاران - دانشگاه پرینستون آمریکا گفت که نام وودرو ویلسون رئیس جمهوری پیشین این کشور را که طرز فکر نژاد پرستانه داشت، از یک دانشکده و یک خوابگاه حذف کرد.

خبرنگاران دانشگاه پرینستون آمریکا نام ویلسون نژاد پرست را حذف کرد

به گزارش روز یکشنبه شبکه سی ان ان؛ ویلسون از سال 1913 تا 1921 بیست و هشتمین رئیس جمهوری ایالات متحده و پیش از آن رئیس دانشگاه پرینستون و فرماندار ایالت نیوجرسی بود.

بر اساس بیانیه هیات امنای دانشگاه پرینستون، این شورا روز جمعه به تغییر نام دانشکده های سیاست عمومی و امور عمومی و بین المللی رای داده است.

این بیانیه می افزاید، دانشکده ای که پیش از این وودرو ویلسون نامیده می شد به عنوان نخستین دانشکده نقش اساسی در زندگی همه دانشجویان پرینستون بازی می کند. ما به این علت به این اقدام غیرمعمول و غیرعادی دست زده ایم که طرز فکر نژادپرستانه و سیاست های ویلسون، نام او را به فرد نامناسبی برای دانشکده ای تبدیل کرده که استادان، دانشجویان و فارغ التحصیلانش باید به مبارزه با همه گونه نژادپرستی به صورت جدی متعهد باشند.

کریستوفر آیسگروبر رئیس دانشگاه پرینستون گفت: نژادپرستی ویلسون حتی با معیارهای زمان خودش هم قابل توجه بود. وی خدمات مدنی فدرال را پس از اینکه دهها سال ادغام جنسیتی شده بود، دوباره جداسازی کرد و آمریکا را در راستا خود برای دستیابی به عدالت، به عقب بازگرداند.

به گفته آیسگروبر؛ ویلسون جداسازی نژادی را سودمند می دانست و گفته بود که بردگان خوشنود خواهند شد و به آنها بیشتر توجه خواهد شد. وی از پذیرش شهروندان مرد آفریقایی تبار ایالات متحده در این دانشگاه خودداری می کرد و قصد داشت آنان را از تاریخچه این دانشگاه جداسازد.

اما نام ویلسون برای بالاترین جایزه این دانشگاه که به دانشجویان سطوح فوق لیسانس داده می شود، بدون تغییر باقی خواهد ماند.

همچنین فرماندار می سی سی پی در راستای حذف نمادهای تبعیض نژادی در آمریکا گفت: طرحی را امضا خواهد کرد که به موجب آن، نماد کنفدراسیونی از پرچم این ایالت حذف می شود.

پس از اعتراض سراسری به نژادپرستی در آمریکا که پس از قتل جورج فلوید سیاهپوست در مینیاپولیس ایالت مینه سوتا شکل گرفت، تلاش های زیادی برای حذف نمادهای کنفدراسیونی که یادآور تاریخ برده داری در این کشور است، شد. در این بین، پایین کشیده شدن مجسمه ها تا به آتش کشیدن پرچم ایالت هایی که نماد کنفدراسیونی دارند و حتی پرچم آمریکا به نمادی برای مبارزه با این بی عدالتی تاریخی تبدیل شد.

پرچم کنفدراسیون همواره یادآور بخش تاریکی از تاریخ آمریکاست. برده داری و جنگ داخلی در قرن نوزدهم و شکل گیری جریان های برتر پندارهای سفید در اوایل قرن بیستم، این پرچم را به نمادی از باور به برتری نژادی سفیدپوستان تبدیل کرده است که همچنان در جمع گروه های نژادپرست آمریکایی استفاده می شود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دانشگاه پرینستون آمریکا نام ویلسون نژاد پرست را حذف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دانشگاه پرینستون آمریکا نام ویلسون نژاد پرست را حذف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید