دستمزد نجومی یحیی؛ هر بازی 500 میلیون تومان!

به گزارش وبلاگ ساختمان، داستان حضور کریم باقری روی نیمکت تیم های پرسپولیس و ملی از آن دست داستان های پیچیده ای است که نمی گردد تحلیلی صددرصدی از آن ارائه داد. او سال هاست به عنوان دستیار سرمربیان پرسپولیس، همکاری با مربیان بزرگ را تجربه نموده و همچنان یا دست کم تا انتهای فصل پیش هم که به عنوان دستیار یحیی گل محمدی روی نیمکت سرخ های تهرانی می نشست.

دستمزد نجومی یحیی؛ هر بازی 500 میلیون تومان!

کریم از زمانی که دراگان اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده، یکی از دستیاران ایرانی این مرد کروات است. البته این بار باید گفت بود، چون ظاهرا و طبق چیزی که خودش گفته، او از بین حضور در باشگاه پرسپولیس و تیم ملی، اولی را انتخاب نموده است. نکته ماجرا، ولی مربوط به شایعاتی است که درباره هافبک شوت زن سابق تیم ملی به گوش می رسد. این موضوع دیگر برای کسی عجیب و غریب نیست که بشنود کریم باقری حکم ناظم تیم های پرسپولیس و تیم ملی را دارد و چندان از لحاظ فنی کارایی ندارد.

این تحلیل در عین آنکه با بی انصافی تنیده شده؛ ولی بر پایه ظاهر ماجرا است. برخورد های فیزیکی کریم باقری با بازیکنان پرسپولیس که اتفاقا یکی، دو مورد هم نبوده، باعث پررنگ شدن شایعه ای است که می گویند او نقش ناظم را دارد. به هر حال کریم به واسطه حضور طولانی مدتش در تیم های برتر باشگاهی ایران و البته یکی از باسابقه های تیم ملی ایران، سابقه لژیونرشدن را هم داشته و الان چندین سال است که با مربیان بزرگی کار نموده است. اگر او از تمام سال های فوتبالی و مربیگری اش هم هر سال یکی، دو نکته نو آموخته باشد، الان به قدر کافی دانش فنی برای تبدیل شدن به مرد شماره یک نیمکت هر تیمی و خروج از شایعه ناظم بودن را دارد.

این ها بخشی از داستان زندگی حرفه ای کریم باقری است که با بی مهری مورد قضاوت قرار گرفته است. بخش دیگری که ماه های اخیر برای او حواشی زیادی به همراه داشته، به داستان دستمزدش در تیم ملی برمی گردد. قرارداد او با تیم ملی به گونه ای بود که به ازای هر بازی از فدراسیون فوتبال ایران صد میلیون تومان دستمزد می گرفت. انتشار این رقم باعث به وجود آمدن جوی منفی علیه او شد. بسیاری با اتکا به همان گزاره قدیمی که کریم باقری فقط یک ناظم است و نباید این قدر پول بگیرد، دستمزد باقری را بسیار بالا عنوان کردند.

باقری در مجموع فعالیتش به عنوان مربی در تیم ملی با قرارداد صد میلیون تومان به ازای هر بازی، مبلغ 900 میلیون تومان برای 9 مسابقه دریافت نموده و مازاد بر این، مبلغ 915 میلیون تومان به اضافه 52 میلیون و 700 هزار تومان هم پول توجیبی یورویی از فدراسیون گرفته است. به این ترتیب جمع حقوق و مزایای کریم باقری ظرف یک سال همکاری با فدراسیون فوتبال بالغ بر یک میلیارد و 867 میلیون و 700 هزار تومان بوده است.

در مقایسه با حقوقی که کارگران و کارمندان در ایران دریافت می نمایند، کریم باقری در زمره نجومی بگیران قرار می گیرد؛ ولی رفتاری که با او در این مدت برای دریافت صد میلیون تومان به ازای هر بازی شده، به شدت متفاوت با رفتاری است که این روز ها با یحیی گل محمدی سرمربی تیم پرسپولیس می گردد.

همین چند روز پیش بود که رضا درویش، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با حضور در تلویزیون از رقم قرارداد سرسام آور یحیی گل محمدی با این باشگاه پرده برداشت و آن را رقمی کمتر از 40 میلیارد تومان برآورد کرد! با توجه به اینکه قرارداد یحیی تا انتها سال 1403 تمدید شده، به این معنی است که دریافتی او سالانه بدون در نظر گرفتن آپشن رقمی نزدیک به 18 میلیارد تومان می گردد. حالا کمی کمتر یا بیشتر. با این دید اگر به دستمزد یحیی در پرسپولیس نگاهی انداخته گردد، تعیین می گردد که او پنج برابر کریم باقری به ازای هر بازی از پرسپولیس دستمزد می گیرد!

اگر فرض بر این باشد که یحیی هر سال 30 بازی در لیگ و 10 بازی در لیگ های دیگر روی نیمکت پرسپولیس می نشیند و دستمزد قریب به 20 میلیارد می گیرد، رقم دستمزد او برای هر بازی که روی نیمکت پرسپولیس می نشیند، عدد درخور توجه 500 میلیون تومان است! عدد به مقدار کافی بزرگ و شگفت آور است؛ ولی عجیب آنکه این دستمزد در مقایسه با دستمزد کریم باقری از تیم ملی چندان مورد توجه قرار نگرفته است. باقری چنان زیر ذره بین رفت که گویی پول بسیار هنگفتی را به جیب زده است. همان طور که در بالا عنوان شد، در مقایسه با دستمزد افراد عادی و البته با توجه به دو شغله بودن کریم باقری، این پول زیاد است؛ ولی وقتی کنار پولی که در ایران به شخصی مثل گل محمدی داده می گردد، قرار می گیرد، تعیین می گردد که او بیش از مقدار مورد نقد قرار گرفته است. حتی اگر بیانیه باشگاه پرسپولیس مبنی بر اینکه قرارداد یحیی با پرسپولیس سه ساله است، هم درست باشد، باز هم باید رقم 333 میلیون برای هر بازی به یحیی گل محمدی پرداخت گردد که این هم در نوع خودش جالب است.

اینجا بحث اینکه آیا یحیی استحقاق این دستمزد را دارد یا خیر، مطرح نیست. بسیاری با توجه به این عدد و رقم و نتایجی که او فصل پیش گرفته، چنین رقمی را نامتعارف توصیف نموده و مدعی شده اند می گردد با چنین هزینه ای یک مربی خوب خارجی را جذب کرد. از طرفی شاید یحیی هم با توجه به ارقامی که این روز ها به فوتبالیست ها پرداخت می گردد و 8 و 10 میلیارد کف خواسته های شان است، چنین رقمی را حق خودش بداند. این بخش هم باز چندان مورد بحث نیست؛ بلکه موضوع اصلی این است که چطور در یک فضای مشترک، دو نوع رویکرد با ستاره های سابق فوتبال ایران شکل می گیرد؛ چطور رقم صد میلیون تومانی کریم باقری حسابی جنجالی می گردد؛ ولی دریافتی 500 میلیون تومانی یحیی گل محمدی برای هر بازی، عادی جلوه داده می گردد؟

منبع: فرارو

به "دستمزد نجومی یحیی؛ هر بازی 500 میلیون تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستمزد نجومی یحیی؛ هر بازی 500 میلیون تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید