روایت محمود صادقی از تحقیق و تفحص نافرجام از شهرداری تهران

به گزارش وبلاگ ساختمان، آخرین جلسه مجلس دهم در سال 95 با تشکر محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران از مجلس همراه بود. تشکری که رئیس مجلس کنونی به دلیل رای نیاوردن جنجالی و پرحواشی طرح تحقیق و تفحص مجلس از شهرداری به نمایندگان تقدیم کرد.اکنون اما، سیدمصطفی میرسلیم دوباره یاد 25 اسفندماه 95 و آن جلسه را با اشاره به رشوه 65 میلیاردتومانی برای عدم توفیق این طرح در اذهان زنده نموده و از ارائه مدارک، شواهد و مستندات خود برای اثبات این ادعا به دستگاه قضائی خبر داده است.

روایت محمود صادقی از تحقیق و تفحص نافرجام از شهرداری تهران

به گزارش امتداد، در همین رابطه محمود صادقی، متقاضی طرح تحقیق و تفحص مجلس از شهرداری تهران و رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس دهم با اشاره به نافرجام ماندن این طرح در اسفند95، گفت: متقاضی این طرح، من بودم با حدود 20 نفر از نمایندگان تهران که ما در سه محور، تحقیق و تفحص را درخواست کردیم. این طرح از اوایل پاییز آغاز شد و حدود 4 تا 5 ماه طول کشید تا در صحن مطرح شود.

وی اضافه کرد: جلسات مختلفی در کمیسیون عمران در این رابطه برگزار گردید و قالیباف به همراه عیسی شریفی در آن شرکت می کردند. ما هم در بحث قرارداد های مشارکتی سوال داشتیم، هم در بحث تغییر کاربری ها و هم در بحث واگذاری املاک.

صادقی یادآور شد: گزارش های مختلفی هم از سوجریانات و تخلفات در این سه حوزه وجود داشت. در بحث تغییرکاربری ها که تخلفاتی در طرح تفصیلی تهران اجرا شده بود، من در گزارشم نشان دادم که چه میزان از فضا های سبز پایتخت به فضا های تجاری و مسکونی تغییر کاربری پیدا نموده است.

عضو فراکسیون امید مجلس دهم، توضیح داد: در بحث واگذاری املاک که به املاک نجومی معروف شد، گزارش سازمان بازرسی وجود داشت و حتی دادستانی هم در آن ورود پیدا کرد. در بحث تراکم ها هم، رویه ای در دوره قالیباف مرسوم بود که در بسیاری از پروژه ها، سیستم تهاتری ایجاد نموده بودند. در این سیستم با فروش هولوگرام در قالب یک ورق بهادار که البته بدون مجوز قانونی صادر می کردند در ازای کار اجرا شده توسط پیمانکاران، تراکم سیار در مناطق 22گانه تهران صادر می شد.

انگار در کمیسیون عمران با شهرداری طرف بودیم، نه نمایندگان مجلس!

وی ادامه داد: در همه این سه حوزه، تخلفات عدیده ای وجود داشت و ما نمایندگان تهران، قصد ورود داشتیم ولی، بافت کمیسیون عمران که بیشتر اعضای آن، بیشتر متشکل از شهرداران شهر های مختلف بودند در مقابل این تقاضای ما، مقاومت عجیبی می کردند.

رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس دهم، عنوان داشت: نکته جالب اینکه، این نمایندگان از موضع مجلس وارد مسئله نشده و بیشتر از صندلی شهرداری به آن ورود می کردند. یعنی ما در کمیسیون عمران، انگار با شهرداری طرف بودیم تا اینکه بخواهیم با همکاران مان در مجلس همفکری کنیم.

وی اضافه کرد: این نمایندگان از ابتدا گارد داشته و مقابله می کردند. مدتی این بهانه را مطرح می کردند که، چون درباره بحث املاک در دستگاه قضائی، پرونده وجود دارد، این مسئله مانع تحقیق و تفحص است و به همین بهانه نیز آن را مدتی به تعویق انداختند. بعدا از هیئت رئیسه و معاونت نظارت استعلام کردند که پاسخ داده شد که این مسئله مانع تحقیق و تفحص نیست.

کمیسیون عمران به دلیل در پیش بودن انتخابات با طرح تحقیق و تفحص از شهرداری مخالفت کرد!

نماینده پیشین مردم تهران، یادآور شد: به هر شکلی این همکاری صورت نمی گرفت و یک بهانه ای هم که رئیس کمیسیون اعلام می کرد، این بود که شما بنا دارید تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری، بهره برداری سیاسی کنید. البته، عنوان می کردند که ما قبول داریم در شهرداری، میزان تخلفات زیاد است، چون پیش از انتخابات است با آن موافق نیستیم.

صادقی در ادامه گفت: جالب اینکه در همان برهه سنگ اندازی کردند، ولی پس از انتخابات هم که گروه دیگری از نمایندگان، مجددا درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری را دادند باز هم این همکاری صورت نگرفت. ما گزارش های متعددی، بخصوص از کارکنان مجلس که ناظر بوده و می دیدند که چه فعل و انفعالاتی صورت گرفته، داشتیم. عمدتا به وسیله مجموعه نمایندگان کوشش می کردند که در رای آن ها تاثیرگزاری نمایند.

عضو کمیسیون عمران گفت که هولوگرام واگذار شده به برادرش 65 میلیاردتومان بوده

عضو فراکسیون امید مجلس دهم، توضیح داد: موردی را ما در جریان قرار گرفتیم و من در انتهای نطقم عنوان کردم که واگذاری 10 میلیاردتومان هولوگرام به برادر یکی از اعضای کمیسیون عمران اجرا شده که البته این کمیسیون علیه من به هیئت نظارت شکایت کردند. آن نماینده بعدا خودش گفت که این هولوگرام، 10 میلیارد نبوده و 65 میلیاردتومان بوده است.

وی ادامه داد: منتها مدعی بود که این موضوع، ارتباطی به مقوله تحقیق و تفحص ندارد. تا به آن جایی که من اطلاع دارم، پرونده ای هم در این زمینه تشکیل شده بود که به هر حال، قصد ورود به جزئیات آن را ندارم.

مجلسی که داعیه مبارزه با فساد دارد به ادعای میرسلیم رسیدگی کند

صادقی بیان داشت: ظاهرا، اینگونه که از مصاحبه های میرسلیم برمی آید، روی این موضوع دست گذاشته و به نظر می رسد که مجلسی که داعیه مبارزه با فساد داشته و با همین داعیه، اعتبار نامه تاجگردون را رد نموده، جا دارد که به این موضوع هم رسیدگی کند. یعنی هم، موانع و مقاومت هایی که در راه تحقیق و تفحص از شهرداری تهران می شد را آنالیز نمایند و هم این موضوع که واقعیت آن چه بوده است.

گزارش هایی از تطمیع های اجرا شده در اختیار داشتیم

رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس دهم اعلام کرد: البته، علاوه بر آن هم ما گزارش هایی داشتیم برای اینکه به طرق مختلف دیگری، سعی در تاثیرگزاری بر رای نمایندگان، حتی خارج از کمیسیون عمران هم نموده بودند. شهرداری به صورت فعال و همه جانبه وارد این مسئله شده بود. از آن جا هم که سابقه اجرایی بعضی از نمایندگان در شهرداری تهران یا شهرداری سایر شهر ها بود، نوعی ارتباط با شهرداری حس می کردند و در مجموع، گزارش های ریز و درشتی از تطمیع های اجرا شده در اختیار داشتیم.

تعامل شهرداری با کمیسیون عمران، مانع موفقیت طرح تحقیق و تفحص شد

وی توضیح داد: در واقع، اینطور می توان گقت که تعامل شهرداری با کمیسیون عمران، مانع موفقیت طرح تحقیق و تفحص شد. در حالی که قاعدتا، کمیسیون عمران و مجلس باید از موضع نظارتی با طرح های نظارتی نمایندگان همراهی کند. جالب و عجیب هم اینکه پس از رایی که صادر شد، شهرداری تهران با صدور اطلاعیه ای از مجلس تشکر کرد. البته از آن جا که نگران تاثیرگزاری این مسئله بر انتخابات بودند، این مسئله را به عنوان یک پیروزی برای خودشان قلمداد کردند.

صادقی با اشاره به ورود قوه قضائیه به این مسئله نیز توضیح داد: دستگاه قضائی به بعضی از جنبه های این مسئله ورود نموده و پرونده ای که برای عیسی شریفی، قائم مقام شهرداری وجود دارد به بحث بنیاد تعاون سپاه برمی شود. بخش عمده ای از آن بحثی که ما به عنوان پروژه های مشارکتی و هولوگرام ها مطرح می کردیم به همان مسائل برمی گشت. رئیس دادگاه نظامی، گزارشی مبنی بر تحت رسیدگی بودن این مسئله داده بود، منتها ظاهرا، خیلی محرمانه و غیرعلنی دنبال می شود.

وی در ادامه همچنین، اشاره ای نیز به بحث املاک نجومی داشت و یادآور شد: در بخش دیگر و در بحث واگذاری املاک هم بر اساس گزارش سازمان بازرسی، حدود 2هزار میلیاردتومان املاک به اشخاص واگذار شده بود. بخش مهمی از این املاک، عمدتا با چندین برابر زیر قیمت، کارشناسی شده و به اشخاصی واگذار شده بود که دادستانی هم حدود 110 مورد از آن را تائید کرد.

نماینده پیشین تهران در خاتمه نیز گفت: بخش مهم مسئله، بخش تغییر بی رویه کاربری ها بود که آسیب زیادی از جهت افزایش تراکم و تحویل بیش از حد گنجایش شهر به تهران زد. این اقدامات، غالبا بدون رعایت مقررات و به وسیله کمیسیون ماده 5 انجام می شد.

منبع: فرارو

به "روایت محمود صادقی از تحقیق و تفحص نافرجام از شهرداری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت محمود صادقی از تحقیق و تفحص نافرجام از شهرداری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید