زیبایی خیره کننده مشهورترین شکارچی جهان ، عکس

به گزارش وبلاگ ساختمان، ایسنا نوشت: تصویر زیبایی که ناسا از سحابی شکارچی منتشر کرده است، ساختارهای ظریف غبار و گاز تشکیل دهنده آن را به نمایش می گذارد.

زیبایی خیره کننده مشهورترین شکارچی جهان ، عکس

صورت فلکی شکارچی(Orion nebula)، یکی از قابل تشخیص ترین صورت های فلکی در آسمان شب است. در این صورت فلکی، یک سحابی زیبا وجود دارد که منطقه ای شلوغ از تشکیل ستاره است. اخیرا تصویر خیره کننده ای از سحابی شکارچی از طریق ناسا منتشر شده است که ساختارهای ظریف غبار و گاز تشکیل دهنده این مهد ستاره ای را نشان می دهد.

ساختار سحابی از ستارگان بزرگی تشکیل شده است. این ستارگان، تشعشعاتی را منتشر می کنند که بر ابرهای غبار تأثیر می گذارند. ناسا در مورد این عکس توضیح داد: دو حفره بزرگ که بر ابر غالب هستند، از طریق ستارگان غول پیکری که در این تصویر دیده نمی شوند، ایجاد شده اند. این ستارگان می توانند تا یک میلیون برابر بیشتر از خورشید ما نور منتشر کنند. تمام این تشعشعات، دانه های گرد و غبار را می شکنند و به ایجاد این جفت حفره کمک می کنند. بسکمک از گرد و غبارهای باقیمانده، از طریق بادهای منتشرشده در زمانی که ستارگان در اثر انفجار به عنوان ابرنواختر از بین می روند، دور می شوند.

در این تصویر، داده های تلسکوپ فضایی اسپیتزر(SIRTF) که اکنون بازنشسته شده و کاوشگر نقشه بردار فروسرخ میدان وسیع(WISE) که اکنون با نام NEOWISE شناخته می شود، ترکیب شده اند. اسپیتزر که در سال 2020 بازنشسته شد، بر طول موج مادون قرمز تمرکز کرد تا از میان غبار نگاه کند و ساختار داخلی اجرامی مانند سحابی ها را ببیند. تلسکوپ NEOWISE اکنون آسمان را برای جستجوی اجرام نزدیک به زمین مانند سیارک ها بررسی می کند. همچنین این تلسکوپ، نقشه هایی را از سراسر آسمان ترسیم می کند که نشان می دهند آسمان به مرور زمان چگونه تغییر می یابد.

اطلاعات بیشتری در مورد این تصویر، از تلسکوپ فضایی هرشل(Herschel Space Telescope) متعلق به آژانس فضایی اروپا(ESA) که اکنون بازنشسته شده، به دست آمده است. این تلسکوپ، داده هایی را در مورد طول موج های مادون قرمز دور و مایکروویو اضافه کرده که به رنگ های قرمز و سبز نشان داده شده اند. در تصویر سحابی شکارچی، منطقه ها دارای نور آبی نشان دهنده وجود غبار گرم هستند؛ در حالی که منطقه ها قرمز غبار سردتر را نشان می دهند. منطقه ها قرمز به مقدار دمای منفی 260 درجه سلسیوس سرد هستند و در اطراف لبه بیرونی سحابی قرار دارند؛ در حالی که در مرکز سحابی، غبار به دلیل تشکیل ستارگان گرم تر است.

ستارگان به شکل گیری در این منطقه ادامه می دهند زیرا غبار و گاز به هم می پیوندند و گره هایی را تشکیل می دهند که مواد بیشتری را جذب می کنند تا در نهایت تحت گرانش فرو بریزند و قلب یک ستاره نو را تشکیل دهند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "زیبایی خیره کننده مشهورترین شکارچی جهان ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیبایی خیره کننده مشهورترین شکارچی جهان ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید