سربازی نرفته ها هم وام ازدواج می گیرند ، عروس و دامادهایی که وام ازدواج خود را می فروشند! ، از وام فرزندآوری چه خبر؟

به گزارش وبلاگ ساختمان، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: تعداد پرداختی های وام ازدواج از ابتدای امسال تا خاتمه شهریور و در قیاس با مدت مشابه خود در سال گذشته حدود 40 درصد رشد داشته است.

سربازی نرفته ها هم وام ازدواج می گیرند ، عروس و دامادهایی که وام ازدواج خود را می فروشند! ، از وام فرزندآوری چه خبر؟

به گزارش وبلاگ ساختمان، مهدی متقی فر مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که نظام وظیفه اعلام نموده بود هیچ وامی به افرادی که سربازی نرفته باشند پرداخت نمی شود، درباره شرایط پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری به این افراد اظهار کرد: قبلا معافیت از خدمت نظام وظیفه و یا داشتن کارت انتها خدمت شرط پرداخت وام ازدواج بود اما در حال حاضر دیگر شرایط نظام وظیفه به عنوان شرط پرداخت وام ازدواج مطرح نیست و بسیاری از بانک ها این وام را به افرادی که سربازی نرفته باشند نیز پرداخت می نمایند.

به گفته وی، به طور کلی از ابتدای امسال تا انتها شهریور ماه، 153 میلیارد و 741 میلیون و 649 هزار ریال وام فرزندآوری و 669 میلیارد و 474 میلیون و 627 هزار ریال وام ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است.

صف بلندبالای وام فرزندآوری و بانک هایی که اعلام بی اعتباری می نمایند

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره پرداختی های وام فرزندآوری از ابتدای امسال تا انتها شهریورماه، شرح داد: در این بازه زمانی 1 میلیون و 731 هزار و 41 نفر برای دریافت وام فرزندآوری ثبت نام نموده اند که از این بین تنها 383 هزار و 377 فقره وام فرزندآوری پرداخت شده است. تعداد در صف ماندگان دریافت این وام یعنی کسانی که مدارک را تکمیل نموده و منتظر دریافت وام هستند نیز زیاد است. از ابتدای امسال تا شهریور ماه 328 هزار و 543 نفر در صف دریافت وام فرزندآوری مانده اند و علیرغم تکمیل ثبت نام و مدارکشان همچنان وام فرزندآوری را دریافت ننموده اند.

متقی فر درباره چرایی آمار بالای در صف ماندگان وام فرزندآوری، یادآور شد: بسیاری از شعبه ها در استان ها اعلام می نمایند برای پرداخت وام فرزندآوری اعتبار لازم را ندارند. ما در مورد پرداخت وام ازدواج در شورای عالی جوانان مصوب کردیم که بانک ها موظف اند حداکثر تا 15 روز بعد از تکمیل ثبت نام متقاضیان دریافت وام ازدواج، پیامک مراجعه به شعبه را برای افراد بفرستند و پس از مراجعه به شعبه و تکمیل مدارک نیز بانک ها موظف اند وام را 10 روزه به حساب متقاضیان واریز نمایند. این مصوبه به تمام بانک ها ابلاغ شده است اما این مصوبه را در مورد وام فرزندآوری نداریم. گاهی حتی پیامک مراجعه به شعبه یک الی دو ماه و بلکه بیشتر طول می کشد تا ارسال شود و از این رو بعضا پرداخت وام فرزندآوری با تاخیر روبرو است.

تهران، اصفهان و فارس در صدر دریافت وام فرزندآوری

به گفته وی تهران با 12.07 درصد، اصفهان با 8.04 درصد، فارس با 6.44 درصد، خوزستان با 5.83 درصد، آذربایجان شرقی با 4.34 درصد و کرمان با 4.06 درصد بیشترین آمار پرداختی های وام فرزندآوری را به خود اختصاص داده اند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه سیستان و بلوچستان آخرین استان در اندازه پرداختی های وام فرزندآوری است، ادامه داد: اندازه دریافت وام فرزندآوری در سیستان و بلوچستان 0.08 درصد است و وام فرزندآوری بسیار کم در این استان پرداخت شده است. البته متقاضیان دریافت این وام در سیستان و بلوچستان نیز کم بوده اند. به طور کلی 822 نفر برای دریافت این وام ثبت نام نموده اند که از این تعداد به 294 نفر این تسهیلات پرداخت شده است.

رشد 40 درصدی پرداخت وام ازدواج طی امسال

متقی فر در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین آمار پرداختی های وام ازدواج در امسال، اظهار کرد: از اول امسال تا انتها شهریور، تعداد کل ثبت نام نمایندگان وام ازدواج 977 هزار و 71 نفر بوده است که از این تعداد به 486 هزار و 399 نفر وام ازدواج پرداخت شده است.

وی بعلاوه تاکید نمود که تعداد پرداختی های وام ازدواج از ابتدای امسال تا انتها شهریور و در قیاس با مدت مشابه خود در سال گذشته حدود 40 درصد رشد داشته است و از سوی دیگر این معاونت هر ماه در ستادهای ساماندهی امور جوانان شرایط متقاضیان در صف دریافت وام ازدواج را پیگیری و رصد می نماید.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره آمار تعداد افرادی که در صف دریافت وام ازدواج مانده اند نیز شرح داد: در بازه زمانی یاد شده 221 هزار و 203 نفر در صف دریافت وام ازدواج مانده اند. آمار ثبت نام نمایندگان با افرادی که در صف دریافت وام ازدواج مانده اند فرق دارد. افراد ثبت نام نماینده مدارک خود را برای دریافت وام تکمیل ننموده اند و بعضا فرآیند تکمیل ثبت نام را رها نموده اند اما متقاضیانی که در صف دریافت وام ازدواج به جای مانده اند در عین حالی که مدارکشان را تکمیل نموده اند اما هنوز وامی دریافت ننموده اند.

تهران، خراسان رضوی و فارس صدرنشین دریافت وام ازدواج / چرایی افزایش متقاضیان دریافت این وام

به گفته متقی فر از ابتدای امسال تا انتها شهریور، استان تهران حدود 13 درصد از پرداختی های وام ازدواج در کل کشور را به خود اختصاص داده است و پس از تهران، خراسان رضوی با 7.50 درصد، فارس با 5.83 درصد، آذربایجان شرقی با 5.19 درصد، سیستان و بلوچستان با 4.71 درصد، آذربایجان غربی با 4.44 درصد و کرمان با 4.26 درصد در صدر پرداختی های وام ازدواج قرار دارند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان، معتقد است که بخشی از علت در صف ماندگان دریافت وام ازدواج، به افزایش مبلغ این وام در امسال باز می شود و بعضا افرادی که از سه سال قبل ازدواج نموده اما تسهیلات ازدواج دریافت ننموده بودند نیز به علت رقم بالای وام ازدواج امسال برای دریافت این وام ثبت نام کردند و از این رو تعداد متقاضیان وام بالا رفته است.

شرایط تضامین و اقساط وام ازدواج و فرزندآوری

وی با یادآوری اینکه مبلغ تسهیلات وام فرزنداوری به ازای فرزند اول 20 میلیون تومان، به ازای فرزند دوم 40 میلیون تومان، فرزند سوم 60 میلیون تومان، فرزند چهارم 80 میلیون تومان و به ازای فرزند پنج به بعد 100 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد است، درباره تضامین لازم برای دریافت این وام و اقساط آن، شرح داد: وام ازدواج نیز برای دختران زیر 23 سال و پسران زیر 25 سال 150 میلیون تومان و برای سایرین 120 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد است. بر اساس قانون باید تنها یک ضامن نظیر یک ضامن معتبر با کسر از حقوق و یا یک ضامن دارای مغازه و پروانه کسب برای وام ازدواج و فرزندآوری دریافت شود اما بسیاری از اوقات بانک ها در این زمینه سلیقه ای عمل می نمایند. در حال حاضر اقساط وام ازدواج چیزی در حدود یک میلیون و 500 هزار تومان است و اقساط وام فرزندآوری متناسب با اندازه وام فرق دارد، برای مثال قسط وام 60 میلیون تومانی فرزندآوری در حدود یک میلیون و 250 هزار تومان می شود. البته بازپرداخت این وام ها بالا و مناسب است.

بانک هایی که تا 3 ضامن طلب می نمایند و عروس و دامادی که وام ازدواج خود را می فروشند!

متقی فر بعلاوه در پاسخ به سوال دیگری درباره خرید و فروش وام ازدواج و چگونگی مقابله با آن، مهم ترین مشکل در این زمینه را مربوط به بحث تضامین وام ازدواج دانست و اعلام کرد: اگر بانک ها در بحث گرفتن تضامین به صورت سلیقه ای عمل ننمایند و طبق قانون فقط یک ضامن از متقاضیان طلب نمایند، کسی شرکت نمی کند وام را بفروشند چراکه وام 120 میلیون تومانی قرض الحسنه ازدواج سود زیادی ندارد، بازپرداخت آن بالا و اقساط آن پایین است و کسی شرکت نمی کند آن را بفروشد. می فروشند چون ضامن برای آن پیدا نمی نمایند. گزارش هایی به ما رسیده است که در بعضی استان ها بانکها تا سه ضامن نیز از متقاضیان وام ازدواج طلب نموده اند. برای مقابله با این موضوع نیز ما پیشنهاداتی نظیر اینکه بانک ها یارانه افراد را به عنوان ضامن قبول نمایند نیز ارائه دادیم اما مورد موافقت واقع نشد. مهمترین راه حل این است که بانک ها برای دریافت ضمانت سلیقه ای عمل ننمایند چراکه فراهم کردن یک ضامن شاید برای بسیاری از زوجین امکان پذیر باشد اما ارائه بیش از یک ضامن به ویژه در شهرستان ها که کارمند کم است برای بسیاری از افراد ممکن نیست.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان در انتها سخنان خود با اشاره به اینکه در مجموع شرایط پرداخت وام ازدواج طی امسال گرچه ایده آل نیست اما در قیاس با سال قبل (سال 1400) بسیار بهتر شده است و امیدواریم در سال آینده (سال 1402) نیز به نسبت امسال بهتر بشود، در مورد لزوم توجه به بحث فرهنگی ترویج ازدواج و فرزندآوری در کنار ارائه مشوق های اقتصادی، تاکید نمود: در بحث فرزندآوری و ترویج ازدواج نیازمند گفتمان سازی، ترویج فرهنگی و فکری این موضوع هستیم. اساسا پرداخت وام و امکانات، مشوق هایی برای این امور هستند اما به عنوان یک علت تامه و عامل محرک اصلی محسوب نمی شوند. بسیاری اوقات خیلی از خانواده هایی که تمکن اقتصادی نیز دارند، اعتقادی به فرزندآوری ندارند و از این رو است که می گوییم در این زمینه باید فرهنگ تغییر کند؛ به صرف پرداخت وام نمی توان نتیجه مطلوبی گرفت.

منبع: همشهری آنلاین

به "سربازی نرفته ها هم وام ازدواج می گیرند ، عروس و دامادهایی که وام ازدواج خود را می فروشند! ، از وام فرزندآوری چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سربازی نرفته ها هم وام ازدواج می گیرند ، عروس و دامادهایی که وام ازدواج خود را می فروشند! ، از وام فرزندآوری چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید