شناسایی 6 محوطه دوره نوسنگی در دره های زاگرس

به گزارش وبلاگ ساختمان، بنا به گفته شکوه خسروی سرپرست هیات آنالیز های باستان شناختی آنالیز به وسیله باستان شناسان ایرانی و دانمارکی در منطقه دره رودخانه راز آور و دره های زاگرس به شناسایی 6 محوطه دوره نوسنگی منجر شد.

شناسایی 6 محوطه دوره نوسنگی در دره های زاگرس

شکوه خسروی، گفت: طرح آنالیز باستان شناختی در محدوده دره رودخانه با هدف کشف و شناسایی محوطه های دوره های فراپارینه سنگی و نوسنگی و بعلاوه درک و تحلیل الگوهای بهره برداری از محیط زیست و در نهایت با هدف ارزیابی شرایط دره های شمالی منطقه زاگرس مرکزی در این دوران انجام شد.

همکاری باستان شناسان ایرانی و دانمارکی

وی گفت: این پژوهش در راستای طرح پژوهشی ردیابیتغییرات محیطی و فرهنگی زاگرس مرکزی در دوره های فراپارینه سنگی و نوسنگی به انجام رسید و بر این اساس هیاتی متشکل از باستان شناسان ایرانی با همکاری باستان شناسانی از دانشگاه کپنهاگ با هدف کشف و شناسایی محوطه های این دوران در دره رازآور به این منطقه ها اعزام شد.

خسروی در ادامه اضافه کرد: با توجه به اهمیت این ناحیه و کمبود اطلاعات باستان شناختی در منطقه، آنالیز و شناسایی دقیق محوطه های این دره که در منظره منطقه پراکنده هستند، در دستور کار نهاده شد.

به گفته وی، محدوده مورد آنالیز در حد فاصل شهرستان صحنه در شرق، شهرستان کامیاران استان کردستان در شمال و در میان چین خوردگی های زاگرس مرکزی واقع شده که این ناحیه عبارت است از یک دشت میانکوهی طویل اما نه چندان عریض که در میان سرزمینی کوهستانی و ناهموار با دره های طویل و گاه مرتفع و کوه های سربه فلک کشیده واقع شده است.

این باستان شناس گفت: منابع آب، تراس های قدیمی رودخانه، غارها و پناهگاه های صخره ای، دشت حاصلخیز با خاک مرغوب و منابع سنگ چخماق پراکنده در دامنه های شمالی ارتفاعات واقع در جنوب دره رازآور این محدوده را به مکانی ایده آل برای پیگیری موضوع مورد نظر این پژوهش بدل نموده است.

خسروی اضافه کرد: با توجه به وسعت منطقه، آنالیز این فصل محدود به تراس های قدیمی جنوب رودخانه رازآور، بعضی از اراضی بایر کوهپایه ای، دامنه های صخره ای، ارتفاعات جنوب رودخانه و بعضی تراس های قدیمی بود که در نتیجه آن 6 محوطه دوره نوسنگی شناسائی شد.

او گفت: یکی از این محوطه ها بر اساس برش ها و خاکبرداری های بیش از 6 متر نهشته دوره نوسنگی بدون سفال دارد. این محوطه بر روی تراس قدیمی رودخانه واقع شده و دارای لایه های بسیار غنی حاوی مصنوعات سنگی، صدف، حلزون، زغال و خاکستر است.

سرپرست هیات آنالیز های باستان شناختی دره رودخانه رازآور در ادامه گفت: فقدان اراضی قابل کشاورزی، سنگلاخی بودن کوهپایه ها و وجود تراس های وسیع باعث شده تا در سراسر منطقه تنها 6 محوطه نوسنگی شکل بگیرد و یا شناسایی گردد.

آنالیز ها در منطقه دره رودخانۀ رازآور و دره های زاگرس به شناسایی 6 محوطه دوره نوسنگی منجر شد. باستان شناختی دره رودخانه رازآور استان کرمانشاه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.منبع: ایرنا

منبع: همگردی

به "شناسایی 6 محوطه دوره نوسنگی در دره های زاگرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 6 محوطه دوره نوسنگی در دره های زاگرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید