صنعت گردشگری قربانی شماره یک سویه تازه کرونا

به گزارش وبلاگ ساختمان، بسیاری از کشورها در پی ظهور سویه نو و مسری تر ویروس کرونا در اولین اقدام مرزهای خود را به روی گردشگران خارجی، به ویژه از کشورهای آفریقای جنوبی، بستند و بار دیگر صنعت گردشگری قربانی سیاست های پیشگیرانه شد.

صنعت گردشگری قربانی شماره یک سویه تازه کرونا

ایرنا: خبرگزاری فرانسه، یک سویه تازه و جهش یافته از ویروس کووید-19 از اوایل هفته جاری در سراسر دنیا پخش شد. به موجب شیوع این ویروس دولت ها به بستن مرزها و تتازه محدودیت های مسافرتی روی آوردند و رییس کمیسیون اروپا گفت باید فورا و در کوتاهترین زمان ممکن این سویه را بشناسیم.

پس از همه گیر شدن نگرانی ها درباره این سویه تازه که از طرف سازمان بهداشت دنیای به نام اومیکرون (Omicron coronavirus) نامگذاری شده است، فهرستی بلند بالا از کشورها از جمله قطر، آمریکا، بحرین، عربستان، کویت و هلند از همین حالا محدودیت های مسافرتی روی کشورهای جنوب آفریقا، که ظاهرا منشا این سویه تازه بوده اند، اعمال نموده اند.

اندونزی از دیروز (یکشنبه 7 آذر) محدودیت های تازهی برای ورود به خاک این کشور اعمال کرد و آنگولا به اولین کشور در جنوب آفریقا تبدیل شد که تمام پروازهای خود از کشورهای منطقه چون موزامبیک، نامیبیا و آفریقای جنوبی را لغو می نماید. مراکش نیز گفت از امروز (دوشنبه، 8 آذر) به مدت دو هفته تمام پروازهای ورودی خود را لغو و متوقف می نماید.

ظهور و شیوع سویه اومیکرون ویروس کرونا کوشش های دنیای برای مبارزه با همه گیری این ویروس را در سایه ای از تردید فرو برده است چون این سویه فوق العاده مسری است بنابراین کشورها ناچار شدند تدابیری را که امید داشتند در گذشته بماند، دوباره اعمال نمایند.

مقامات بهداشت هلند گفتند از بین 61 مسافری که از آفریقای جنوبی با تست مثبت کرونا به خاک این کشور وارد و قرنطینه شده بودند، دستکم 13 نفر به سویه اومیکرون مبتلا بودند. موسسه ملی بهداشت عمومی هلند هشدار داده است تحقیقات در این باره هنوز کامل نشده و ممکن است شواهد ابتلا به سویه تازه در نمونه های بیشتری پیدا گردد.

در شرایطی که بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه برای مقابله با افزایش آمار ابتلا به ویروس کرونا اعمال محدودیت های کرونایی را مجددا از سرگرفته اند، رای دهندگان سوئیسی روز یکشنبه در یک همه پرسی از تصویب قانون ارائه گذرنامه کرونایی حمایت کردند. در انگلیس آوید جاوید، وزیر بهداشت، گفت مقررات کرونایی از فردا (سه شنبه، 9 آذر) اجرایی می شوند. با این حساب زدن ماسک در فروشگاه ها و وسایل حمل و نقل عمومی این کشور اجباری است و تمام مسافرانی که به خاک انگلیس وارد می شوند باید تست پی سی آر داده و تا زمانی که منفی بودن تست کرونای آنها اثبات نشده در قرنطینه بمانند. به این ترتیب می توان گردشگری را قربانی شماره یک سویه اومیکرون ویروس کرونا دانست زیرا به محض ظهور بار دیگر ممنوعیت ها و محدودیت های مسافرتی را که امید به برداشته شدنشان بود، در دنیا تتازه کرد.

با وجود تمام این تدابیر پیشگیرانه سویه تازه کرونا همین حالا نیز از کنترل خارج شده و در تمام کشورها از هلند و انگلیس گرفته تا هنگ کنگ و استرالیا مشاهده شده است. مقامات استرالیایی روز یکشنبه گفتند سویه اومیکرون را برای اولین بار در دو مسافری که از آفریقای جنوبی به سیدنی آمده بودند، مشاهده کردند. ظهور سویه اومیکرون تنها یک ماه پس از آن رخ داد که استرالیا محدودیت سفرهای خارجی بدون مجوز را برداشت.

در این بین دانمارک مشاهده اولین مورد از ابتلا به ویروس کرونا را در دو مسافری که از پرواز آفریقای جنوبی آمده بودند تایید و آلمان سومین گزارش ابتلای خود را ثبت کرد.

سرعت بستن مرزها و اعمال محدودیت های مسافرتی در دنیا بسیاری از مسافران را سردرگم نموده است. بسیاری از آن به فرودگاه بین المللی ژوهانسبورگ هجوم بردند تا به آخرین پرواز به مقاصد موردنظرشان برسند.

همزمان با آن که دانشمندان سخت در کوششند تا اندازه تهدید وارده از سوی این سویه تازه را مشخص نمایند و بفهمند که آیا اومیکرون می تواند از سد واکسن های موجود عبور کند یا نه، یک دکتر در آفریقای جنوبی ادعا نموده است بسیاری از بیمارانی که به ابتلا به سویه اومیکرون مشکوک هستند تنها علائم خفیفی چون خستگی از خود نشان می دهند.

به گزارش ایرنا، سازمان بهداشت دنیای آدینه شب (5 آذر) واژه یونانی اومیکرون را برای اشاره به سویه تازه کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، برگزید. کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت بالای اومیکرون هستند چرا که دارای مجموعه ای غیرعادی از جهش ها است و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه ها دارد.

به گفته رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی، سویه تازه ویروس کرونا او میکرون دارای تعداد زیادی جهش است که بعضی از آن ها نگران نماینده هستند و به نظر می رسد با توجه به چرخش سریع این واریانت، از قدرت سرایت پذیری بالایی نیز برخوردار باشد.

منبع: توریسم آنلاین

به "صنعت گردشگری قربانی شماره یک سویه تازه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت گردشگری قربانی شماره یک سویه تازه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید