سرانجام سقوط گردشگری در جهان؟

به گزارش وبلاگ ساختمان، تهران (پانا) - همه گیری ویروس کرونا در جهان سهمگین ترین ضربه را به بازار گردشگری وارد کرده و ادامه فرایند محدودیت های سفر بر تمام مناطق جهان تاثیر گذاشته و گردشگری بین المللی را طی 8 ماه نخست 2020 به کاهش 70 درصدی در مقایسه با مدت مشابه در سال 2019 رسانده است. آمارهای سه ماهه ژوئن تا آگوست نشان می دهد که نبض توریسم در جهان از مرز توقف کامل بازگشته و این در حالی است که بازار گردشگری که در سه ماهه دوم 2020 به اوج افت خود و نزدیک به توقف کامل رسیده بود، اکنون به خاتمه سقوط گردشگری نزدیک شده و از میزان افت آن کاسته شده است.

سرانجام سقوط گردشگری در جهان؟

به گزارش جهانی اقتصاد، اگرچه با آغاز فصل سرما جهش انتشار ویروس در جهان منجر به بازگشت مجدد محدودیت ها در بسیاری از کشورها شده است و در صورت ادامه این شرایط بازار توریسم مجددا به مرز توقف کامل خواهد رسید. براساس برآوردهای سازمان جهانی گردشگری سقوط بازار گردشگری متوقف شده و بعد از رکود بی سابقه در ماه های آوریل و مه (فروردین و اردیبهشت) که با کاهش 97 درصدی روبرو شده بود پس از بازگشایی تدریجی مرزها از ماه ژوئن (خرداد) و پذیرش گردشگران خارجی از ابتدای ماه ژوئیه (تیر) در برخی از کشورها به ویژه در کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه کارائیب فرایند سقوط بازار گردشگری متوقف شد به گونه ای که در ماه ژوئیه این فرایند کاهشی 81 درصد و در ماه آگوست (مرداد) 79 درصد بوده است.

بازگشایی مرزها و پذیرش مسافران در اروپای غربی و اروپای جنوبی و مدیترانه ای بیش از سایر نواحی جهان جهت بهبودی خود را آغاز کرد و توانست میزان کاهش خود را به منفی 62 و 64 درصد برساند و این در حالی است که این رقم در ماه ژوئن منفی 89 و 72 درصد بوده است. کشورهای آندورا، کرواسی، ایتالیا، لیختن اشتاین، هلند و اتریش از جمله کشورهایی هستند که توانستند با ورود گردشگران خارجی از میزان افت خود بکاهند. این فرایند توقف سقوط مدیون درهای باز برخی از کشورها به منظور جذب گردشگران برای سفرهای تابستانی بوده است.

به رغم ایجاد شرایط سفر برای گردشگران در بسیاری از کشورها، از سفرهای بین المللی استقبال چندانی نشد و مردم در سراسر جهان به دلیل ترس از ابتلا به بیماری کووید-19 و برای رعایت بهداشت و ایمنی سفرهای کوتاه و داخلی را ترجیح داده اند. محدودیت های سفر که در مقابله با بیماری همه گیر کووید-19 ایجاد شده همچنان تاثیرات منفی گسترده ای بر گردشگری بین المللی گذاشته است و آخرین آمارهای سازمان جهانی گردشگری نشان دهنده کاهش 70 درصدی ورود گردشگران بین المللی در 8 ماه اول 2020 است. کاهش سفرهای بین المللی تا خاتمه آگوست نشان دهنده کاهش 700 میلیونی گردشگران ورودی در مقایسه با مدت مشابه خود در سال 2019 است که این امر به معنای از دست دادن 730 میلیارد دلار درآمد صادراتی از گردشگری بین المللی و بیش از 8 برابر خسارت ناشی از بحران مالی و مالی جهان در سال 2009 است.

این کاهش بی سابقه عواقب اجتماعی و مالی چشمگیری داشته و میلیون ها شغل و مشاغل را در معرض خطر قرار داده است و اکنون جهان برای نجات بازار گردشگری از این بحران بی سابقه نیاز فوری به آغاز ایمن گردشگری با روش های به موقع و هماهنگ دارد. در سه ماه نخست سال 2020 که همزمان با آغاز شدت همه گیری در جهان بوده بخش گردشگری بین المللی با کاهش 22درصدی همراه بوده و این رقم برای سه ماهه دوم به منفی 95 درصد رسید که بازار گردشگری را در نیمه 2020 با کاهش 65درصدی روبرو کرد. این کاهش چشمگیر نتیجه محدودیت های گسترده سفر و بستن مرزها تقریبا در همه مقاصد جهانی از نیمه دوم مارس و ماه های آوریل و مه در جهت اقدام برای مهار گسترش ویروس کرونا بوده است. جهان که در سه ماهه نخست 2020 در مقایسه با مدت مشابه سال 2019 با کاهش 67 میلیونی ورود گردشگران و افت 80 میلیارد دلاری در درآمد روبرو شده بود در نیمه سال 2020 این رقم در تعداد ورودی گردشگران به منفی 440 میلیون نفر و خسارت 460 میلیارد دلاری رسیده است.

بررسی ها نشان می دهد: تمام مناطق جهان در 8 ماه نخست سال با کاهش چشمگیری در میزان ورود گردشگران روبرو شده اند و منطقه آسیا و اقیانوسیه با کاهش 79 درصدی متحمل بیشترین آسیب ناشی از بحران کرونا شده است. به مناطق دیگر در مقایسه با آسیا و اقیانوسیه آسیب کمتری وارد شده است. در آفریقا و خاورمیانه این رقم کاهش 69 درصدی را نشان می دهد. پس از آن اروپا با 68 درصد کاهش و قاره های آمریکا کاهش 65 درصدی داشته است. پس از بازگشایی مرزهای بین المللی، اروپا در ماه ژوئیه و آگوست کاهش نسبتا کمتری داشته است. اما فرایند بهبودی بازگشت سفرها کوتاه مدت بوده و با افزایش شیوع کووید-19 و میزان سرایت آن محدودیت های سفر مجددا بر کشورها حکمفرما شد. در سوی دیگر این طیف، آسیا و اقیانوسیه با منفی 96 درصد بیشترین کاهش را در هر دو ماه به ثبت رسانده اند که این امر ناشی از بسته شدن مرزهای چین، ژاپن و سایر مقاصد اصلی منطقه است. تقاضا برای سفر به دلیل ترس از سفر و افزایش شیوع بیماری همه گیری به شدت کاهش داشته است.

به گونه ای که براساس آخرین بررسی های سازمان جهانی گردشگری پیش بینی می شود بازار گردشگری تا خاتمه سال 2020 کاهش نزدیک به 70 درصدی داشته باشد که این امر تحقق سناریوی دوم را که ابتدای سال 2020 عنوان شد، نشان می دهد.

بررسی های کارشناسان سازمان جهانی گردشگری نشان می دهد بازیابی و بهبود گردشگری بین المللی در سه ماهه سوم سال 2021 محقق خواهد شد، با این حال حدود 20 درصد از کارشناسان بازگشت این بازار را در سال 2022 پیش بینی می کنند. کارشناسان تعویق در بهبود گردشگری بین المللی را به دلیل کند بودن فرایند مهار ویروس و ترس و عدم اطمینان مصرف کنندگان این بازار می دانند. همچنین ناهماهنگی کشورها در فرایند مهار و محدودیت ها و وخیم شدن شرایط مالی از مهم تری موانع بر سر راه بهبودی بازار گردشگری بین المللی است.

شیوع کووید-19 در سراسر جهان، منجر به بن بست کشاندن جهان شده و گردشگری در مقایسه با سایر بخش های مهم مالی متحمل بیشترین آسیب شده است. تنها راه نجات این بازار و رهایی از نااطمینانی بیشتر، ارائه اطلاعات به روزرسانی شده و قابل اعتماد است که بیش از هر زمان دیگری برای گردشگران و بخش توریسم مهم است. همچنین همکاری با سازمان بهداشت جهانی به عنوان نهاد اصلی سازمان ملل برای مدیریت بحران کرونا و اجرای پروتکل های بهداشتی مطرح شده از این سازمان، می توان رکود در سفرهای غیرضروری و تجارت بین المللی را به حداقل رساند که این امر با همبستگی تمامی کشورهای آسیب دیده، تاکید بر انعطاف پذیری گردشگری و آمادگی برای حمایت از فرایند بهبودی این بازار تحقق می یابد.

سازمان جهانی گردشگری به بررسی تاثیر بحران کرونا بر گروه های جهانی نیز پرداخته است که براساس آن کشورهای عضو انجمن ملی آسیای جنوب شرقی (آ سه آن) از ژانویه تا آگوست 2020 با کاهش 74درصدی در گردشگری بین المللی همراه بوده اند. در گروه 20 که متشکل از 20 اقتصاد بزرگ و برتر جهان (آمریکا، اتحادیه اروپا، چین، ژاپن، روسیه، عربستان، اندونزی، استرالیا، ترکیه، برزیل، آرژانتین و کانادا) است میزان خسارت های وارده بر بخش گردشگری ناشی از بحران کرونا کاهش 69 درصدی درآمد گردشگری را به همراه داشته است که در دوماه ژوئیه و آگوست فرایند سقوط ورود گردشگران در این کشورها توقف یافت. این کشورهای قدرتمند مالی در بازار توریسم نیز در زمره کشورهای پیشرفته به شمار می آیند که علاوه بر گردشگر پذیر بودن از درآمد بالایی نیز برخوردار بوده اند. کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته نیز همچنان در جهت سقوط قرار گرفته و درآمدهایشان با کاهش 71 و 68 درصدی روبرو شده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "سرانجام سقوط گردشگری در جهان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام سقوط گردشگری در جهان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید