نانو داروی ایرانی برای درمان سرطان پستان ساخته شد

به گزارش وبلاگ ساختمان، دپوستیوا (برای کاهش درد استئوآرتریت زانو)، پادینکس (برای درمان سرطان پستان)، پاکلینب (برای توقف تقسیم سلول های سرطانی) و سینادوکسوزوم (ضد تومور) چهار نانوداروی ساخت ایران هستند.

نانو داروی ایرانی برای درمان سرطان پستان ساخته شد

دپوستیوا

استئوآرتریت زانو یک بیماری مزمن و پیش رونده است که علایم آن معمولا بعد از 50 سالگی و بیشتر در بانوان بروز می نماید. دارویی که با نام تجاری دپوستیوا (Depostiva) عرضه می گردد، حاوی میکروسفرهای پلیمری لود شده با 32 میلی گرم تریامسینولون استوناید است که 3 تا 5 ماه اثر بی دردی را برای بیمار به ارمغان می آورد.

شکل میکروسفری فرآورده باعث بقای دارو در مفصل زانو می گردد. علاوه بر طولانی مدت، دیگر ویژگی مهم این دارو systemic exposure کم بیمار است که بویژه در بیماران دیابتی باعث می گردد بر خلاف سوسپانسیون های معمولی کورتیکواستروییدها، غلظت دارو در خون و در معرض قرار گرفتن سایر ارگان ها بسیار کم باشد.

محدوده سنی بیماران مبتلا استئوآرتریت زانو، شانس وجود همزمان دیابت را در این گروه سنی زیاد می نماید و حضور عمده دارو به شکل میکروسفر در ناحیه مفصل زانو، طبق مطالعات بالینی، شانس اختلال قند خون بسیار کمتری در مقایسه با داروهایی رایج را دارد. تریامسینولون به شکل میکروسفر آهسته رهایش تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را داراست. دپوستیوا نسبت به تزریق داخل مفصلی هیالورونیک اسید، اثربخشی بالاتر و هزینه کمتری برای بیمار دارد. قیمت نمونه خارجی این دارو 665 دلار بوده در حالی که این داروی ایرانی 438 هزار تومان قیمت دارد.

پادینکس

با توجه به جمعیت قابل توجه بیماران مبتلا به سرطان پستان در کشور، به نظر می رسد توانمندسازی صنعت دارویی در زمینه فراوری داروهای ضدسرطان تبدیل به یک ضرورت شده باشد. از سوی دیگر، با توجه به هزینه نسبتاً سنگینی که واردات داروی شیمی درمانی بر سیستم سلامت کشور تحمیل می نماید و بعلاوه به منظور کاهش هزینه های درمان، شرکت نانودارو پژوهان پردیس داروی تراستوزوماب اِمتاسین (emtansine Trastuzumab) را با نام تجاری پادینکس (Padynex) فراوری نموده است. پادینکس یک ترکیب زوج شده یا کونژوگه (Conjugate) آنتی بادی-دارو است و در آن تراستوزوماب به عنوان آنتی بادی مونوکلونال انسانی از نوع anti-HER2 IgG1 به وسیله یک مولکول اتصال دهنده به DM1 (مشتق شده از میتانسین) به عنوان مهارنماینده میکروتوبول، متصل شده است.

پادینکس پس از اتصال به گیرنده HER2 که گیرنده اختصاصی سلول های سرطانی است به واسطه گیرنده های درون سلولی، منجر به آزادسازی DM1 به داخل سلول و متعاقب آن مرگ سلول سرطانی خواهد شد. پادینکس به صورت تک دارویی در درمان بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک پستان HER2 مثبت که قبلا تراستوزوماب و تاکسان را به طور جداگانه یا ترکیبی دریافت نموده اند، تجویز می گردد. قیمت نمونه جهانی این دارو 3950 دلار بوده و نمونه داخلی 9 میلیون تومان قیمت دارد.

پاکلی نب

نانوداروی ضدسرطان پاکلی نب، برای درمان سرطان هایی مانند سینه، ریه و پانکراس با نفوذ به بافت سرطانی، از پیشرفت تومور جلوگیری نموده و باعث نابودی بافت سرطانی می گردد. به علت ابعاد نانویی این دارو، اثربخشی آن بالاتر و عوارض جانبی این دارو کمتر از داروهای مشابه است. پاکلی تاکسل یک ماده طبیعی ضدسرطانی است که مانع فرآیند تقسیم سلولی و رشد سلول های سرطانی می گردد.

در این دارو از قابلیت آلبومین به عنوان حامل طبیعی مولکول های نامحلول در آب، در بدن استفاده شده که به طور انتخابی در بافت های توموری جمع می گردد. این دارو به علت اینکه ماده موثر ضد سرطان پاکلی تکسل را درون آلبومین قرار می دهد، اثرات جانبی مضر شیمی درمانی را مانند داروهای دیگری که از حلال استفاده می نمایند، ندارد. قیمت نمونه جهانی دارو 80 دلار بوده و قیمت نمونه داخلی 1 میلیون 800 هزار تومان است.

سینادوکسوزوم

یک داروی ضد تومور است که در درمان سرطان پستان متاستاز دهنده به ویژه در بیمارانی که در معرض یا دارای مسائل قلبی هستند و بعلاوه درمان سرطان تخمدان پیشرفته استفاده می گردد. این دارو همراه با بورتزومیب (Bortezomib) در درمان مولتیپل میلوما در بیمارانی که حداقل یک درمان اولیه دریافت نموده اند، استفاده می گردد. این دارو بعلاوه در درمان کاپوسی سارکوما در بیماران مبتلا به ایدز به کار می رود. این فرآورده حاوی دارویی است که قادر است سلول های سرطانی را به طور انتخابی از بین ببرد.

دوکسوروبیسین هیدروکلراید موجود در این فراورده به وسیله پوشش های کروی کوچک لیپوزومی احاطه شده است که یاری می نماید این دارو به وسیله جریان خون، بیشتر به سمت بافت سرطانی نسبت به بافت های سالم بدن راهنمایی گردد، این موضوع می تواند باعث کاهش عوارض جانبی این دارو نسبت به دوکسوروبیسین استاندارد گردد. قیمت نمونه جهانی این دارو 65 دلار بوده و قیمت نمونه داخلی 750 هزار تومان است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نانو داروی ایرانی برای درمان سرطان پستان ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانو داروی ایرانی برای درمان سرطان پستان ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید