11 نکته اساسی که پیش از خرید یخچال فریزر باید در نظر بگیرید

به گزارش وبلاگ ساختمان، وقتی نوبت به انتخاب و خرید یخچال فریزر می رسد، مطمئنا احتیاج شما فراتر از دسترسی به یک لیوان آب سرد، بدون باز کردن درب آن است. در عین حال بازار لوازم خانگی به ویژه یخچال دارای تنوع بالایی از مدل ها است که بعضا می تواند شما را در انتخاب گیج کند. از مدل های فانتزی گرفته تا یخچال هایی که سیستم عامل دارند! به عنوان مثال شما می توانید مدل های توکار یخچال را با توجه به فضای آشپزخانه و کابینت خود انتخاب کنید یا نمونه های چهار در و حتی پنج در را مدنظر بگیرید. حتی ممکن است یخچالی با کشوهایی منعطف ببینید که می توانید از آن برای جا دادن بطری نوشیدنی های خنک یا خوراکی های مناسب برای بچه ها بهره ببرید.

11 نکته اساسی که پیش از خرید یخچال فریزر باید در نظر بگیرید

به همین خاطر در نظر داریم در این راهنمای جامع خرید از وبلاگ ساختمان مگ برای شما از انواع یخچال ها بر اساس طراحی، اندازه و قابلیت های آن ها صحبت کنیم. بعلاوه در کنار آن، تمام نکات لازمِ قبل و بعد از خرید را بیان خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

لیست مطالب

1. 5 فاکتور مهم قبل از خرید یخچال فریزر

در ابن بخش لیستی از مهم ترین فاکتورهایی که باید در انتخاب یخچال در نظر بگیرید تا در سال های آینده مجبور به خرید یخچال تازه نباشید، گردآوری شده و به توضیح زیر است:

 • توجه به نوع طراحی دستگاه
 • توجه به اندازه یخچال
 • توجه به ظرفیت قابل استفاده
 • توجه به برچسب انرژی و آنالیز اندازه مصرف دستگاه
 • گارانتی قابل تمدید

2. انواع یخچال فریزر بر اساس نوع طراحی

امروزه برای هر آشپزخانه ای با هر نوع چیدمان و اندازه، مدلِ یخچال متناسبی وجود دارد. به طور کلی مدل هایی با درب فرانسوی به دلیل زیبایی ظاهری محبوبیت بالایی دارند. برخی از مصرف نمایندگان یخچال هایی دارای فریزرهای زیرین را ترجیح می دهند، چراکه راحتی خاصی در استفاده دارند و مواد غذایی در آن ها به راحتی در دسترس است. از طرفی یخچال های ساید بای ساید درهای باریکی دارند و جاگیری بهتری در آشپزخانه های کوچک تر دارند. حال باید فکر کنید که نیاز شما چیست و چه فاکتورهایی را مدنظر دارید؟

در این بخش به ارائه ملاحظات لازم برای انتخاب مدل دلخواه یخچال می پردازیم و با کسب آگاهی درباره ویژگی های به روز و کاربردی هر مدل، به شما در انتخاب برترین گزینه متناسب با بودجه شما یاری می کنیم.

 • یخچالِ بالا فریزر (Top-Freezer Refrigerator)
 • یخچالِ پایین فریزر (Bottom-Freezer Refrigerator)
 • یخچال سبک فرانسوی (French-Door Refrigerator)
 • یخچالِ ساید بای ساید (Side-by-Side Refrigerator)
 • یخچالِ توکار (Built-In Refrigerator)

یخچالِ بالا فریزر

این مدل از یخچال ها را می توان پیرو نمونه های قدیمی دانست که با تکنولوژی تازه شکل تازه تری پیدا نموده اند. به طور کلی این دستگاه برای مکان های نسبتا تنگ کاربردی است (عرض آن بین 71 تا 84 سانتی متر متغیر است) و قابلیت ارائه بیشترین فضا را نسبت به اندازه خود دارد. جالب است بدانید که سازندگان این نوع از یخچال ها ادعا می نمایند که ظرفیت این محصول تا 651 لیتر است، اما آزمایشات متخصصین در Consumer Reports نشان می دهد که میانگین ظرفیت قابل استفاده در یخچال های بالا فریزر، حدودا 17 درصد کمتر از آن اندازه است. از طرفی طراحی این دستگاه ها ایجاب می نماید که برای دسترسی به بخش های پایینی یخچال که احتمالا زیاد با آن ها سر و کار دارید، مدام خم شوید؛ بنابراین از نقطه نظر کاربری برای برخی افراد چندان راحت نیستند.

یخچالِ پایین فریزر

عرض این نوع از یخچال ها از 61 تا 92 سانتی متر متغیر است و ظرفیت ادعا شده برای آن به 849 لیتر نزدیک است. گفتنی است که در این مدل از یخچال میانگین فضای قابل استفاده نسبت به مدل بالا فریزر کمتر است؛ بعلاوه قیمت بالاتری دارد. از طرفی به استثنای بخش فریزر، با استفاده از این مدل می توانید راحت تر قفسه ها را ببینید (با چشم اسکن کنید) و بدون خم شدن به مواد غذایی دسترسی پیدا کنید.

یخچال سبک فرانسوی

یخچال های سبک فرانسوی دارای دو درِ باریک در بخش بالایی دستگاه و یک فریزر در بخش زیرین است. البته در برخی از مدل ها شاهد یک کشو (یا بیشتر) در بین فریزر و درب ها هستیم. به طور کلی عرض این مدل بین 71 تا 91 سانتی متر است، بنابراین برای استفاده از این یخچال ها باید فضای بیشتری در آشپزخانه داشته باشید. با این حال یخچال هایی با طراحی فرانسوی جزو جادارترین نمونه ها هستند. ظرفیت ادعا شده برای آن تا 963 لیتر است. هر چند که میانگین فضای قابل استفاده برای این مدل 481 لیتر تایید شده است. این دستگاه دارای درب های کوچک و با طراحی بهینه است که در هنگام باز شدن فضای زیادی را اشغال نمی نماید. بعلاوه از دیگر مزیت های این طراحی باز کردن تنها نیمی از یخچال برای استفاده از آن است که در نوع خود جالب توجه است.

یخچالِ ساید بای ساید

در یخچال های ساید بای ساید همانگونه که از نامشان هم معین است، یخچال و فریزر در کنار هم قرار می گیرند و معمولاً مجهز به آب سرد کن و یخ ساز هستند. عرض یخچالِ ساید بای ساید 84 تا 92 سانتی متر است و تا حدود 793 لیتر ظرفیت ذخیره سازی دارد. البته گفتنی است که تنها حدود 70 درصد آن قابل استفاده است. درهای باریک این مدل تا حدودی یک مزیت برای آشپزخانه های کوچک به شمار میرود اما باید در نظر داشته باشید که این درب ها به اندازه کافی (به عنوان مثال عرض یک جعبه پیتزا) باز نمی شوند. بعلاوه محفظه بلند و عمیق آن عاملی برای گیر افتادن برخی مواد در انتهای آن است که دسترسی به مواد غذایی را سخت می نماید. در یک کلام، یخچال ساید بای ساید از نظر فضا و انرژی مصرفی نسبت به سایر مدل ها بهینه نیست.

یخچالِ توکار

هر چند که این مدل از یخچال ها گران قیمت هستند اما تناسب شیک و در عین حال مجذوب کنندهی با کابینت ها و پیش خوان ها انواع آشپزخانه ها دارند. یخچال های توکار معمولاً بلند (بالاتر از 177 سانتی متر) و پهن (76 تا 122 سانتی متر) هستند و ظرفیت آن ها 764 لیتر (با قابلیت بهره وری از حدود 70 درصد آن) است. به طور معمول این مدل از یخچال ها قابلیت سفارشی سازی (از نظر رنگ و اندازه) برای آشپزخانه شما را دارند، اما تنوع این محصول در حال حاضر در کشور ایران بسیار اندک است.

3. اندازه یخچال فریزر

بیشتر فراورینمایندگان، یخچال ها را در اندازه ها و ظرفیت های مختلف فراوری می نمایند. بنابراین نگرانی از بابت عدم دسترسی به یخچالی با اندازه دلخواه وجود ندارد. به همین خاطر هم توصیه می گردد که حتما قبل از خرید، محل مورد نظر را برای قرار دادن یخچال اندازه بگیرید. بعلاوه از قلم نیاندازید که عرض و ارتفاع ورودی ها و راه پله را که در راستا رساندن دستگاه به آشپزخانه است، به طور دقیق اندازه گیری کنید. نکته حائز اهمیت دیگر ایجاد جریان هوای کافی در اطراف دستگاه است، بنابراین همیشه فضایی به اندازه 2 الی 3 سانتی متر در اطراف و پشت آن در نظر بگیرید. در صورتی که یخچال را در کنار دیوار قرار می دهید باید بتوانید درب یخچال را کاملا باز کنید، بعلاوه نباید جهت باز شدن آن به سمت دیوار باشد.

4. ظرفیت مناسب یخچال فریزر

به طور کلی، بیشتر فراورینمایندگان یخچالی با ظرفیت 538 تا 623 لیتر را برای یک خانواده چهار نفره توصیه می نمایند. اما باید در نظر داشته باشید که اگر از جمله خانواده هایی هستید که به طور هفتگی و عمده خرید می کنید؛ ممکن است به یخچالی با ظرفیت بیشتر (چیزی در حدود 849 تا 935) نیاز داشته باشید.

5. آنالیز برچسب انرژی

امروزه با افزایش اهمیت و درک مردم از بهینه بودن دستگاه از نقطه نظر مصرف انرژی، برچسب مصرف انرژی یخچال اهمیت خاصی پیدا نموده است. از طرفی انواع مدل های تازه یخچال در گذر زمان از نظر مصرف انرژی برق بهینه شده اند. البته باید بدانید که راندمان یک دستگاه برقی از جمله یخچال تا حدی بسته به مدل فرق دارد. به طور کلی سه نوع استاندارد برای اندازه مصرف انرژی دستگاه ها وجود دارد:

 • برچسب انرژی
 • ستاره انرژی (Energy Star)
 • برچسب سازگاری با محیط زیست (Nature-Friendly)

بیشتر افراد با برچسب انرژی آشنایی دارند، در حالی که ممکن است، ستاره انرژی چندان آشنا نباشد. این نشان در سال 1992 در آژانس محافظت محیطی آمریکا به منظور کوشش در جهت کاهش انرژی مصرفی در فراوریات کارخانه ای و کم کردن عوامل به وجود آورنده پدیده گلخانه ای، ابداع شد. به همین دلیل جالب است بدانید که یخچال هایی که دارای برچسب ستاره انرژی باشند، 20 درصد کمتر از سایر یخچال ها برق مصرف می نمایند که این موضوع باعث پایین آمدن مبلغ قبض برق شما خواهد شد.

در ادامه بحث آنالیز مصرف انرژی دستگاه باید بدانید که یک یخچال فریزر معمولا به تنهایی 15 درصد مصرف برق خانه را تشکیل می دهد. بنابراین، لازم است هنگام خرید توجه ویژه ای به برچسب های انرژی دستگاه داشته باشید. علاوه بر برچسب دنیای انرژی استار، برچسب انرژی که از طریق نهادهای داخلی به محصولات مصرف نماینده انرژی تعلق می گیرد هم حائز اهمیت هستند و به نوعی کیفیت محصول را نشان می دهند. هرچه رتبه برچسب انرژی محصول بالاتر باشد (به سمت رنگ سبزتر)، راندمان دستگاه بهتر و اندازه مصرف انرژی آن کمتر است.

6. قابلیت های یخچال فریزهای مدرن

با یک نگاه اجاقتصادی به دنیای اطراف خود می توانید متوجه شوید که دنیا امروز در مقایسه با دهه های قبلی به مکانی هوشمندتر برای زندگی تبدیل شده است. در این میان، یخچال ها چندان علاقه ای به دور ماندن از تکنولوژی های هوشمند ندارند و همراه با فناوری های تازه حرکت می نمایند. بنابراین در این قسمت از این راهنمای کامل به سراغ تازهترین تکنولوژی های روزِ به کار رفته در انواع یخچال فریزرها می رویم.

کمپرسور اینورتر

برای آشنایی با فناوری کمپرسور اینورتر (The Inverter Compressor) باید توضیحاتی در خصوص چیستی کمپرسور و نقش آن در یخچال فریزر بدهیم. کمپرسور عملکردی همانند قلب انسان دارد و نقش آن پمپ کردن و فشرده سازی گاز مبرد در لوله های دستگاه است. این گاز قبل از گردش در یخچال به سمت واحد کندانسور (Condenser Unit) می رود تا مایع و سرد گردد. سپس مایع سرد در داخل کویل ها به گردش در می آید و گرما را از داخل یخچال خارج می نماید. طی این فرآیند، بارها و بارها گاز منبسط می گردد و راه خود را به کمپرسور بازمی یابد و فرآیند تکرار می گردد. اما یک کمپرسور اینورتور چیست؟

فناوری کمپرسور اینورتر عاملی برای هوشمندسازی این بخش دستگاه است، به طوری که مانند کمپرسورهای استاندارد و معمول روشن و خاموش نمی گردد. بلکه می تواند با سرعت های متفاوت کار کند، بنابراین هیچ صدایی هم ایجاد نمی گردد. گفتنی است که با وجود این نوع از کمپرسورها، هزینه های برق مصرفی به طور کارآمدی کاهش پیدا می نماید. پس در هنگام خرید یخچال فریزر حتما به این نکته توجه نمایید.

خنک نمایندگی درب

تکنولوژی خنک نمایندگی درب (Door Cooling) نوعی فناوری است که در آن دریچه های هوا به صورت خطی و هم راستا طراحی شده اند. جالب است بدانید که همین طراحی هم عاملی برای خنک سازی یکنواخت فضای داخلی یخچال است. با وجود تکنولوژی خنک نمایندگی درب ، یخچال می تواند حداقل 35 درصد سریع تر از حد معمول محیط داخلی را خنک کند. گفتنی است که شرکت LG از جمله شرکت های پیشرو در زمینه فراوری یخچال هایی مجهز به این فناوری است.

خنک نمایندگی دوگانه

تکنولوژی خنک نمایندگی دوگانه (Twin Cooling) به این معنی است که یخچال دارای دو کمپرسور است. یک کمپرسور که یخچال را کنترل می نماید، در حالی که کمپرسور دیگر فریزر را تحت کنترل دارد. با استفاده از این قابلیت بخش های مختلف یخچال روی یکدیگر تأثیر دمایی نمی گذارند و به همین جهت برترین نگهداری از مواد غذایی صورت می گیرد. شرکت پیشرو در ساخت این نوع از یخچال ها، سامسونگ است که علاوه بر این دو کمپرسور یک شیر سه طرفه را برای همگام سازی جریان هوا بین یخچال و فریزر اضافه نموده است. در خصوص مصرف انرژی یخچال هایی با خنک نماینده دوگانه باید اذعان داشت که این فرآیند به صرفه جویی در مصرف انرژی یاری می نماید، چراکه کمپرسورها به طور بهینه تر فعال هستند و تنها قسمتی را که نیاز به خنک شدن دارد، خنک می نمایند.

قابلیت تبدیل

تا به حال به این موضوع فکر نموده اید که ای کاش می توانستید، فضای فریزر را کم کنید و به فضای یخچال اضافه کنید! یا زمانیکه در سفر هستید، مواد فاسدشدنی را از یخچال به فریزر منتقل کنید و نیازی به روشن بودن کل یخچال در طول مدت مسافرت و مصرف انرژی بالا نباشد. اگر این موارد برای شما هم چالش برانگیز است، باید بدانید که یکی از مجذوب کننده ترین و کاربردی ترین قابلیت های هوشمند که از طریق شرکت سامسونگ پرده برداری شده است، یخچال های قابل تبدیل (Convertible Refrigerator) است. با استفاده از یخچال قابل تبدیل، می توانید به فضای اضافی (حدود 35 درصد ظرفیت بیشتر) آن هم زمانیکه فضای ذخیره سازی یخچال شما تمام می گردد، دست پیدا کنید. یخچال های قابل تبدیل قابل تنظیم در حالت های یخچال و فریزر، یخچال و یخچال، یخچال بدون فریزر و حالت فریزر بدون یخچال هستند.

فناوری ضد باکتریایی

فناوری ضد باکتریایی (MicroBlock Technology) از رشد 99.9 درصدی باکتری ها در یخچال جلوگیری می نماید و در کنار آن، طراوت میوه ها و سبزیجات را تا حدود 7 روز حفظ می نماید. در این فناوری با استفاده از افزودنی های ضد میکروبی در مقیاس میکرونی (Micrometre)، از رشد کنترل نشده میکروارگانیسم ها و همه گیری آن ها در محیط داخلی یخچال جلوگیری می گردد و موادغذایی به مدت طولانی تری تازه می مانند.

قابلیت تصفیه آب

نسل تازه یخچال فریزرها دارای فیلتر مخصوص تصفیه آب هستند که با عبور دادن آب از فضای داخل فیلتر ها که مجهز به کربن فعال است، آلودگی های آب را پاک می نماید. درواقع سازوکار کربن فعال مانند یک آهنربا است که آلاینده ها را به دام می اندازد. بنابراین طی چنین فرآیندی محصول نهایی آب آشامیدنی سالم و تمیز برای شما و خانواده شما است.

7. آشنایی با یخچال فریزرهای هوشمند

اتفاق جالبی است اگر یخچال بتواند به شما بگوید که درب آن باز مانده است؟ یا در حالی که در فروشگاه مواد غذایی هستید، نیاز به خرید تخم مرغ یا شیر را به شما یادآور گردد. جالب است بدانید که یخچال های هوشمند (Smart Refrigerator) چنین قابلیت هایی دارند. دستگاه هایی که از طریق اینترنت به تلفن هوشمند شما متصل می شوند.

به طور کلی یخچال هوشمند، بر پایه تکنولوژی ابری است و بسته به ویژگی هایی که در آن تعبیه شده است، به شما این امکان را می دهد که با استفاده از گوشی هوشمند خود داخل یخچال را ببینید، یادداشت ها و ورودی های تقویم که بر روی صفحه نمایش یخچال است را ارسال و دریافت کنید و حتی در صورتی که درب یخچال باز مانده باشد، هشدار دریافت کنید.

در زمینه فراوری یخچال های هوشمند دو شرکت سامسونگ (Samsung) و ال جی (LG) پیشرو هستند و حتی در برخی موارد امکانات ویژه دیگری را هم به نمایش می گذارند. به عنوان نمونه، یخچال فَمیلی هاب سامسونگ (Samsungs Family Hub Refrigerator)، دارای صفحه نمایش بزرگ است که به شما این امکان را می دهد که تقویم را آنالیز کنید، یادداشت بگذارید، دستور العمل های پخت را جستجو کنید، تلویزیون تماشا کنید یا موسیقی پخش کنید. با این حال، گفتنی است که دیگر یخچال های هوشمند عملنمودهای کمتری دارند و این گستره از قابلیت ها تنها مربوط به این مدل از یخچال های شرکت سامسونگ است. اما این به معنی غیر مفید بودن سایر مدل های هوشمند نیست. چراکه ارسال یک اعلان در صورت باز ماندن درب یا اطلاع از کم شدن اندازه یخ موجود در یخچال همچنان قابلیت جالب و مفیدی است.

8. یخچال کلاسیک بخریم یا نه؟

با افزایش علاقه به طراحی در طی چند دهه گذشته، گزینه های مجذوب کنندهی از انواع لوازم خانگی از جمله یخچال در دسترس عموم قرار گرفته اند. در این میان یکی از جالب ترین مدل ها یخچال های رِترو (Retro refrigerator) است که در ایران به نام یخچال کلاسیک شناخته می گردد. یخچال هایی که با رنگ های متنوع و ظاهر انگلیسی خود قابلیت تبدیل آشپزخانه، به یک فضای کلاسیک را دارد.

یخچال کلاسیک محصولی جمع وجور و کاربردی است که می تواند انتخابی مناسب برای زوج های جوان باشد. رده انرژی این محصول ++A است و در بین محصولات گروه خود بسیار کم مصرف محسوب می گردد. بعلاوه این نوع از یخچال ها، بیشتر قابلیت های دستگاه های معمول در بازار را دارد، اما باید بدانید که ماهیت آن ها چندان با بحث هوشمندسازی هم راستا نیست.

از طرفی شرکت امرسان تنها عرضه نماینده این نوع محصول در کنار سایر مدل های یخچال فریزر است، بنابراین همانند دیگر یخچال ها در بازار ایران، رایج نیست. این مدل ها به گونه ای طراحی شده اند که فضای فریزر در آن زیاد نبوده و حداقل فضای مورد نیاز را فراهم می نماید. بنابراین اگر قصد خرید این مدل از یخچال ها را دارید، پیشنهاد می کنیم که مزایا و معایب کلی آن را در کنار آنالیز تخصصی محصول در سایت وبلاگ ساختمان آنالیز کنید و با نگاهی آگاهانه نسبت به محصول و نیازهای خود به سمت خرید آن بروید.

9. نکات مهم در نگهداری از یخچال فریزر

در این بخش شما را با راهکارهایی سریع و بهینه برای نگهداری از یخچال فریزر و افزایش طول عمر آن آشنا می کنیم.

خروج اقلام غذایی از یخچال؛ برای تمیز کردن داخل یخچال همیشه کار را با خارج کردن همه چیز از یخچال آغاز کنید و به منظور فرار از بوی بد یخچال، اقلام قدیمی و تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید.

شست وشو؛ در این مرحله با استفاده از یک اسفنج یا پارچه نخی به همراه اندازهی آب گرم و صابون تمام سطوح، از جمله سطوح زیرین قفسه ها، کشوها و راستاهای کشو را پاک کنید. گفتنی است که در هنگام شست وشو حتما از صابون بدون مواد افزودنی بهره ببرید!

لکه بری؛ لکه های به جای مانده از کیک تولد هفته پیش یا هر نوع ماده غذایی چسبنده ای را از سطح داخلی یخچال پاک کنید. چراکه فساد همین به جای مانده ها یکی از مهم ترین عوامل موثر در بوی بد یخچال هستند.

سازمان دهی؛ هر ماده غذایی را بر اساس نیاز خود در بخش های جلویی یا انتهایی یخچال قرار دهید. غذاهایی که زودتر به تاریخ انقضا می رسند را در ابتدا و مواد غذایی مقاوم تر را در انتهای دستگاه قرار دهید. اگر هم اهل میان وعده خوری دائم هستید، خوراکی ها خود را در جلوی یخچال قرار دهید، چرا که با این کار درب یخچال کمتر باز می ماند.

خوشبو سازی فضا؛ در هر 2 تا 3 ماه یکبار اندازهی جوش شیرین یا سایر خوشبونماینده های مخصوص را در یخچال قرار دهید، تا بوی غذاها را جذب کند و تازگی یخچال حفظ گردد. به همین دلیل باید مطرح نمود که یکی از دلایل رایج برای بوی بد یخچال نشت فریون (Freon) است. البته این مسأله همراه با عدم کارکرد بهینه و سرد شدن کافی مواد غذایی است. در چنین حالتی، باید با یک تکنسین لوازم خانگی حرفه ای تماس بگیرید تا مشکل یخچال شما را رفع کند.

بازتنظیم دما؛ توجه کنید که هنگام تمیز کردن یا خارج و داخل کردن وسایل و مواد غذایی، صفحه های دما به راحتی دچار ضربه می شوند، بنابراین نیاز است تا پس از مرتب سازی و قرار دادن مواد در دستگاه، ترموستات را باز تنظیم کنید. مطمئن شوید که بخش فریزر شما روی 0 درجه فارنهایت و یخچال بین 37 تا 40 درجه، تنظیم شده است.

یخچال را پر نگه دارید؛ حتی اگر ترجیح می دهید بیرون غذا بخورید و به هر دلیلی یخچال شما پر نمی گردد، برای حفظ دمای داخلی (توده هوای سرد) یخچال خود چند بطری آب را داخل آن قرار دهید. چراکه وقتی در یخچال را باز می کنید، هوای سرد خارج و هوای گرم وارد آن می گردد. بنابراین، وقتی درب را می بندید، یخچال باید دوباره همه چیز را خنک کند. با پر نگه داشتن یخچال، فضای و هوای کمتری برای تبادل با محیط خارج وجود دارد و چنین کاری به افزایش بهره وری دستگاه یاری می نماید.

10. سهل انگاری هایی که یخچال فریزر را به تعمیرگاه می کشاند

اگرچه بیشتر مردم به طور معمول یخچال خود را تمیز می نمایند، اما با این وجود عادات زیادی وجود دارد که می تواند باعث آسیب به یخچال شما گردد. یخچال سیستم پیچیده ای است که برای کارکرد درست به چیزی بیش از تمیز کردن سریع نیاز دارند. بنابراین در این بخش 5 عادت اشتباه که ممکن است به یخچال شما آسیب بزند را گردآوری نموده ایم:

ذخیره بیش از حد یا کم مواد غذایی

اگر مدت زیادی است که به فروشگاه سر نزده اید، احتمالاً یخچالی پر از میوه ها، سبزیجات و سایر محصولات غذایی و نوشیدنی خواهید داشت. درست است که این یک کار عملی معمول به نظر می رسد اما می تواند باعث آسیب جدی به یخچال گردد. قرار دادن بیش از حد مواد غذایی در یخچال می تواند گردش جریان هوا را در سیستم دشوارتر کند و این موضوع تنظیم دمای داخلی و خنک نگه داشتن اقلام غذایی شما را با چالش روبرو می نماید.

با ناتوانی در تنظیم دما، فشار اضافی بر کویل های (Coils) کمپرسور و کندانسور وارد می گردد که متعاقباً می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد آن ها گردد. از طرفی همانطور که قبلا هم اشاره شد خالی بودن یخچال هم می تواند دردسرساز باشد. بنابراین همیشه حجم مواد غذایی موجود در یخچال را متعادل نگه دارید.

تمیز نکردن کویل های یخچال

با تمیز کردن کویل ها یا لوله های کندانسور به طور مرتب و حداقل یک بار در سال، می توان از بسیاری از تعمیرات یخچال جلوگیری کرد. چراکه به مرور زمان گرد و غبار و زباله روی کویل ها را می پوشاند. در چنین حالتی سیم پیچ ها کارایی خود را در دفع گرما از دست می دهد و چنین اتفاقی بر کمپرسور فشار مضاعف اعمال می نماید. از طرفی مسلما مصرف برق دستگاه هم بالا می رود. بنابراین تمیز کردن کویل ها به صورت دوره ای را از قلم نیاندازید.

نزدیکی بیش از حد یخچال به دیوار

به یاد داشته باشید که جریان هوای مناسب در اطراف یخچال برای جلوگیری از آسیب به آن لازم است. زیرا وجود جریان هوا ضعیف، توانایی یخچال شما را برای هم دماسازی و حذف گرما کاهش می دهد. بنابراین در عملکرد خنک سازی اختلال به وجود می آید.

در حالت ایدئال، بایدحداقل 3 سانتی متر فضا از کناره های یخچال، بالا و زیر آن برای دستگاه باز کنید. بعلاوه قرار دادن یخچال در یک کابینت بدون فاصله گذاری استاندارد می تواند منجر به جریان هوای ضعیف گردد؛ پس در هنگام خرید و نصب نوع ساده و توکار یخچال به این مسأله دقت کنید.

باز گذاشتن درب برای مدت طولانی

یکی از رایج ترین عادت های بدی که منجر به آسیب تماشا یخچال می گردد، باز گذاشتن درب آن است. به عنوان مثال شاید یک بطری شیر تازه از یخچال بیرون آورده باشید و مجبورید تا زمانی را صرف باز کردن آن کنید. سپس شیر را در لیوان می ریزید و بطری را به یخچال برمی گردانید. در تمام مدت درب یخچال شما باز است و تمام هوای خنک داخل آن خارج می گردد.

اجازه دادن به اینکه هوای خنک از دستگاه شما خارج گردد، سیستم را مجبور به کار بیشتر برای خنک سازی مجدد می نماید که به نوبه خود، منجر به گرم شدن بیش از حد کمپرسور و در نتیجه تحت فشار قرار گرفتن آن می گردد. پس لازم است تا این عادت ساده اما مهلک را اصلاح کنید.

عدم توجه به جمع شدن آب در پایین دیواره یخچال و تجمع یخ

ممکن است متوجه سوراخی کوچک در بخش پایینی دیواره یخچال خود شده باشید. قسمتی از یخچال که به آن سوراخ زهکشی (Drainage Hole) می گویند. به یاد داشته باشید که برای نگهداری بهتر از یخچال باید به طور منظم سوراخ زهکشی را از نظر انسداد آنالیز و تمیز کنید.

11. قرار دادن غذای داغ در یخچال؛ از افسانه تا واقعیت

برای پاسخ به این سوال مسأله را از دو جنبه حفظ مواد غذایی و نگهداری از یخچال آنالیز می کنیم. در ابتدا باید بدانید زمانیکه غذایی داغ در دست دارید باید قبل از قرار دادن آن در یخچال، اجازه بدهید که ماده غذایی به دمای اتاق برسد. چراکه با قرار دادن غذای داغ در فضای سر یخچال به باکتری سالمونلا (Salmonella Bacteria) اجازه رشد داده می گردد و همین مثلا می تواند عاملی برای سریع تر خراب شدن غذا باشد.

در کنار این موضوع جالب است بدانید که یکی از تصورات غلط و رایج درباره غذای داغ و یخچال این است که اگر غذای داغ را مستقیماً در یخچال خود قرار دهید به دستگاه آسیب می زند. واقعیت این است که با وجود بیشتر یخچال های مدرن و تکنولوژی روزی که در این دستگاه ها قرار گرفته است، غذای داغ واقعاً به دستگاه آسیب نخواهد رساند. البته باید در نظر داشته باشید که این کار می تواند بازده انرژی دستگاه برای سرد کردن غذا را پایین بیاورد. بنابراین بهتر است تا به موادغذایی داغ، مهلت تعدیل دما دهید.

پرفروش ترین یخچال فریزرهای موجود در بازار ایران

در زمینه فراوری انواع یخچال فریزر، شرکت های ایرانی و خارجی مختلفی در حال فعالیت هستند که مارک های سامسونگ (Samsung)، ال جی (LG)، دوو (Daewoo)، امرسان (Emersun)، ایستکول (EastCool) و اسنوا (Snowa) از جمله شناخته ترین و خوش نام ترین برندها در ایران هستند. به همین دلیل، برای پاسخ به سوال برترین مدل یخچال باید به سراغ پرفروش های این بازار برویم، چراکه تجربه کاربران در استفاده از یک محصول، یکی از رویه های کارا در تشخیص مدل و برند کالایی با ارزش خرید بالا است.

یخچال ایستکول مدل TM-642-80-B

پرفروش های بازار ایران را با یخچال ایستکول مدل TM-642-80-B آغاز می کنیم. یخچالی که با کیفیت ساخت بسیار بالا و البته قیمت ارزان ای ساخته شده است. این محصول بسیار ساده، کم مصرف و در عین حال جمع و جور است و ظرفیتی 97 لیتری دارد. گفتنی است که یخچال های ایستکول، در اصل برند شرکت صنعتی تکران مبرد است که در زمینه فراوری محصولات سردنماینده صنعتی و تجاری از جمله آب سردکن و یخچال های در ابعاد کوچک، فعالیت های گسترده ای را از گذشته تا به امروز داشته است.

به طور کلی وزن این مدل یخچال در حدود 25 کیلوگرم و گنجایش 89 لیتر است و پهنایی به اندازه 440 سانتی متر و ارتفاع 800 سانتی متر دارد. این دستگاه فاقد قابلیت ضد برفک است و تنها یک عدد کشو دارد. بنابراین با توجه به معینات مطرح شده، برای افراد مجرد یا استفاده در هتل ها و کارگاه ها گزینه ایدئالی به شمار می آید.

یخچال و فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل SN8-2261GW

یخچال ساید بای ساید اسنوا مدل SN8-2261GW یکی از محبوب ترین و در عین حال با کیفیت ترین یخچال های ایرانی است. طراحی استاندارد این یخچال با کمپرسور اینونتر همراه است و همانطور که قبلا هم اشاره شد، وجود این نوع از کمپرسورها هزینه برق مصرفی را به طور چشم گیری کاهش خواهند داد. این یخچال هوشمند دارای 6 سنسور هوشمند است که می تواند در سرمایش، توان و توسعه کارایی یخچال بسیار مفید باشد. درباره ظرفیت این محصول می توان بیان نمود که گنجایش کلی 591 لیتر است که 197 لیتر آن را فریزر تشکیل داده است. پهنای این مدل دستگاه 916 سانتی متر و ارتفاع آن 1816 سانتی متر است. البته باید در نظر داشته باشید که قیمت این محصول نسبت به سایر برندهای ایرانی گران تر است.

یخچال و فریزر بست مدل BRB240

اگر در پی یخچالی جمع و جور، بی صدا و در عین حال با ظرفیت مناسبی هستید، یخچال و فریزر بست مدل BRB240 می تواند گزینه ای اقتصادی و با کیفیت باشد. این کالا از سری محصولات گروه صنعتی انتخاب است، شرکتی ایرانی و خوش نام که در زمینه فراوری انواع یخچال فریزر تا به امروز کارنامه مثبتی دارد.

به طور کلی قسمت بالای این مدل به یخچال و قسمت پایین آن به فریزر اختصاص داده شده است. بنابراین در دسته یخچال های پایین فریزر، دسته بندی می گردد. سیستم سرمایشی فریزر 100 درصد بدون برفک و ظرفیت قابل استفاده آن 420 لیتر است که عملا برای خانواده هایی با جمعیت میانه تعبیه شده است. وزن آن 90 کیلوگرم است که نسبت به هم رده های خود سنگین تر است. بعلاوه از نظر اندازه دارای پهنای 705 سانتی متری و ارتفاع 1980 سانتی متری است. پس در حالت کلی و بنابر آنچه مطرح شد، این یخچال فریزر گزینه ای با کیفیت، کاربردی و ارزان است.

یخچال و فریزر امرسان مدل TFH14T

امرسان یکی از بزرگترین و معتبرترین فراوری و عرضه نمایندگان لوازم خانگی برقی است که در بازار ایران به خوبی شناخته شده است. یخچال های این شرکت هم از این قاعده مستثنا نبوده و در خانه اغلب ایرانی ها وجود دارند.

یخچال و فریزر امرسان مدل TFH14T در دسته دستگاه های فریزر بالاست که مصرف انرژی پایین و در رده A دارد. جنس بدنه آن ورق فولادی است و دارای 4 طبقه است که در طبقات آن در جابه حایی بسیار منعطف هستند. البته گفتنی است که فریزر این دستگاه دارای دو طبقه داخلی است که فضای زیادی را در اختیار شما قرار نمی دهد، ولی حداقل جای ممکن برای محصولات فریزری در اختیار شما است. بنابراین اگر به فضای بیشتری برای فریزر نیاز دارید می توانید از یک فریزر جدا یا سایر مدل های این برند با ظرفیت بیشتر فریزر بهره ببرید. بعلاوه باید توجه داشت که در طول زمان، در محفظه فریزر برفک جمع می گردد و باید به صورت دوره ای این محفظه را تمیز کرد.

این مدل یخچال وزنی در حدود 68 کیلوگرم دارد و ظرفیت فریزر آن 70 لیتر و یخچال آن 223 لیتر است. ارتفاع این محصول 1625 سانتی متر و پهنای 600 سانتی متری دارد.

یخچال و فریزر ساید بای ساید ایکس ویژن مدل TF540

از جمله یخچال های ساید بای ساید که هم کیفیت خوبی دارند و هم قیمت ارزان، یخچال و فریزر ساید بای ساید مدل TF540 از سری محصولات شرکت ایکس ویژن است. کیفیت ساخت قطعات پلاستیکی و بدنه این یخچال بسیار بالا است و سیستم سرمایش بهینه ای دارد. به طوری که شما می توانید دمای یخچال و فریزر را به صورت جداگانه تنظیم کنید. این مدل یخچال مجهز به آبسردکن و یخ سازی قدرتمند است که اگرچه نیمه اتوماتیک، اما به شدت کارآمدی است. به طور کلی وزن این مدل یخچال در حدود 95 کیلوگرم و گنجایش کلی آن 429 لیتر است که 133 لیتر آن به فریزر اختصاص دارد. پهنای یخچال به اندازه 860 سانتی متر و ارتفاع 1850 سانتی متری دارد.

یخچال و فریزر سامسونگ مدل RL730

یکی دیگر از پرفروش های کشور را می توان یخچال فریزر مدل RL730 از برند سامسونگ در نظر گرفت. برندی که در بسیاری از انتخاب ها چه گوشی موبایل یا لوازم خانگی همیشه حرفی برای گفتن دارد. همانطور که احتمالا در جریان هستید، در حوزه خرید یخچال هم سامسونگ می درخشد. چراکه یخچال RL730 از کمپرسور اینورتر دیجیتال، سیستم سرد نماینده سریع، مصرف انرژی پایین و قیمت به صرفه ای برخوردار است. این یخچال پنج حسگر هوشمند دارد که از طریق آن می تواند دمای سیستم را به خوبی کنترل کرد. بعلاوه این سنسورها دمای آشپزخانه را هم تحت نظر دارند. بنابراین با استفاده از سنسورهای هوشمند از تغییر دمای داخلی یخچال جلوگیری می گردد.

اما در کنار این نکات مثبت، گفتنی است که یخ ساز آن طراحی دستی دارد و کاربر باید آن را پر کند. بعلاوه با توجه به ظرفیت 303 لیتری آن این مدل برای خانواده های کم جمعیت گزینه مناسبی است. پهنای این مدل دستگاه 700 سانتی متر و ارتفاع آن 1850 سانتی متر است. البته باید در نظر داشته باشید که قیمت این محصول نسبت به سایر برندهای ایرانی گران تر است.

جمع بندی

به یاد داشته باشید که کمی دقت نظر به همراه آگاهی در زمان خرید، می تواند کالایی با کیفیت را به شما هدیه کند. کالایی که در عین کاربردی بودن از نظر اقتصادی هم هزینه بی دلیلی را به شما اعمال نکند. در خاتمه این راهنمای جامع امیدواریم که مطالب ارائه شده در زمینه خرید و نگهداری از انواع یخچال برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

منابع: Consumer Reports, Rise, FOOD NDTV

منبع: دیجیکالا مگ

به "11 نکته اساسی که پیش از خرید یخچال فریزر باید در نظر بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 نکته اساسی که پیش از خرید یخچال فریزر باید در نظر بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید