وای فای 7 چیست؟ همه چیزی که باید درباره سریع ترین وای فای نسل آینده بدانید!

به گزارش وبلاگ ساختمان، در حالی که هنوز شاهد ورود گسترده دستگاه های وای فای 6 و وای فای 6 ای به خانه ها و سازمان ها نیستیم؛ نسل تازه استاندارد وای فای در حال ظهور است.

وای فای 7 چیست؟ همه چیزی که باید درباره سریع ترین وای فای نسل آینده بدانید!

وای فای 7 نوید بهبود استاندارد ارتباطات بی سیم با افزایش نرخ داده، تاخیر کمتر، توانایی کار با دستگاه های متصل بیشتر و موارد دیگر را می دهد. این بار، گام بعدی وای فای واقعا یک جهش بزرگ رو به جلو است؛ حداقل تا آن جا که به سرعت مربوط می شود.

استاندارد بی سیم نو وای فای 7 با نام استاندارد کلاسیک 802.11be شناخته می شود. این استاندارد هنوز در حال توسعه است اما مطمئنا در آینده ای نزدیک، تعداد زیادی روتر، مودم و سیستم های مش و دستگاه های کلاینت مبتنی بر آن وارد بازار خواهد شد.

ممکن است اولین دستگاه های وای فای 7 در سال آینده ظاهر شوند. بنابراین، اگر به فکر ارتقا و به روزرسانی وای فای خود هستید؛ شاید بهتر باشد از همین امروز این استاندارد را دنبال کنید. در این مقاله، همه آن چیزی که باید درباره استاندارد وای فای جانشین وای فای 6 بدانید را مرور می کنیم:

وای فای 7 چیست؟ آیا وای فای 6 هنوز به اندازه کافی پیشرفته نیست؟

در حالی که وای فای 6 صرفا باعث افزایش تدریجی سرعت نسبت به وای فای 5 شده بود ولی وای فای 7 یک اتصالات سریع همه جانبه ارائه می دهد. به همین دلیل، اصطلاح 802.11be EHT برای بازدهی بسیار بالای این نسل وای فای استفاده می شود.

اگرچه مشخصات فنی Wi-Fi 7 هنوز در حال بررسی است و به تصویب نرسیده است ولی گفته می شود استاندارد نو می تواند حداکثر سرعت اسمی بیش از 40 گیگابیت بر ثانیه ارائه دهد. این سرعت شگفت آور است و می تواند 4 برابر سرعت وای فای 6 و Wi-Fi 6E با حداکثر سرعت 9.6 گیگابیت بر ثانیه باشد. همین طور، 6 برابر سریع تر از وای فای 5 با حداکثر سرعت 6.9 گیگابیت بر ثانیه خواهد بود.

وای فای علاوه بر اینکه سرعت چند ده گیگابیتی ارائه می دهد؛ از فناوری های نوی برای کاهش تاخیر، افزایش ظرفیت شبکه و افزایش کارایی استفاده می کند. برخی از این فناوری ها را در سال 2019 برای وای فای 6 نیز شنیدیم و اکنون با نسخه ای کامل تر و تکمیل شده و پیشرفته تر روبرو هستیم.

البته، استاندارد نو وای فای 7 با دستگاه های وای فای 6 (استاندارد 802.11ax) و همین طور استانداردهای قدیمی تر وای فای 5 (استاندارد 802.11ac) و وای فای 4 (استاندارد 802.11n) سازگار خواهد بود. برای استفاده کامل از مزایا و ویژگی های وای فای 7 باید (استاندارد 802.11be) باید دستگاه های مشتریان به طور کامل از وای فای 7 پشتیبانی کنند.

نگاهی به مبانی فناوری های وای فای 7

هنگامی که وای فای 6 در سال 2019 به طور رسمی راه اندازی شد؛ از چندین فناوری بی سیم نو برای بهبود کلی عملکرد برخوردار بود؛ از جمله Orthogonal Frequency-Division Multiple Access یا OFDMA و Multi-User, Multiple-Input, Multiple-Output یا MU-MIMO به همراه فناوری Target Wake Time یا TWT. همه این فناوری ها، همچنان با برخی تغییرات جزئی در وای فای 7 نیز وجود دارند و ارزش مرور دوباره خواهند داشت.

به طور خلاصه، تکنیک OFDMA کانال های رادیویی را به یک سری واحدهای منبع (RUs) تقسیم می کند که اجازه ارسال بسته های داده کوچک تر را می دهد تا همزمان چندین کاربر بتوانند روی یک کانال ارسال و دریافت داده داشته باشند. این فناوری به کاهش تاخیر کمک می کند و باعث استفاده کارآمدتر از منابع شبکه می شود.

با فناوری MU-MIMO، روترهای بی سیم از جریان ها یا استریم های مختلفی استفاده می کنند تا امکان انتقال همزمان داده ها را فراهم کنند و در ترافیک هایی مانند استریم ویدئو و بازی، عملکرد بهتری نشان دهند.

فناوری TWT به حفظ عمر باتری در دستگاه های سرویس گیرنده کمک می کند و به آن ها اجازه می دهد هنگامی که نیاز به دسترسی به شبکه ندارند؛ در حالت خواب باقی بمانند. استاندارد وای فای 7 بر روی این فناوری ها و سایر فناوری های وای فای 6 و وای فای 5 بنا شده است و البته چندین فناوری اختصاصی برای خودش دارد.

وای فای 7 روی کدام باندها کار می کند؟

همانند Wi-Fi 6E، استاندارد وای فای 7 نیز روی سه باند رادیویی 2.4 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز کار می کند. در استاندارد نو از OFDMA پیشرفته ای استفاده می شود که از واحدهای منبع چندگانه (Multiple Resource Units یا MRUs) برای کاهش بیشتر تاخیر و تداخل سود می برد.

پیشرفت بزرگ دیگر، دو برابر شدن لینک های استریم MU-MIMO به 16 عدد است. این یک عامل کلیدی بزرگ برای تبلیغ این استاندارد وای فای در مقایسه با وای فای 6 است.

علاوه بر این، در وای فای 7 شاهد فناوری نو Multi-Link Operation (MLO) هستیم که به دستگاه ها اجازه می دهد به طور همزمان داده ها را روی چندین باند رادیویی ارسال و دریافت کنند تا به یک شیوه اتصال انبوه برسند. این فناوری نه تنها عملکرد سریع تری ارائه می کند؛ بلکه به کاهش تاخیر کمک کرده و اجازه می دهد تا داده ها بدون مانع از ترافیک شبکه یا تداخل جریان عبور کنند.

در وای فای 7 با فناوری Multi-Link Operation (MLO) می توان همزمان یک دستگاه روی چند باند رادیویی ارسال و دریافت اطلاعات داشته باشد

همچنین، انتظار می رود در وای فای 7 شاهد یک ویژگی به نام Restricted Target Wake Time باشیم که به روترها اجازه می دهد پهنای باند را برای نوع خاصی از انتقال داده ها رزرو کند. در اینجا مزایایی مانند حفظ باتری دستگاه مشتری و در عین حال بهینه سازی منابع شبکه است.

استاندارد Wi-Fi 7 Be چقدر سریع تر است؟

در وای فای 7 یک گام دیگر برای افزایش نرخ تبادل داده ها برداشته شده است و آن افزایش پهنای باند کانال های وای فای نسبت به گذشته است.

در وای فای 6 و وای فای 6 ای شاهد افزایش پهنای باندها به 80 مگاهرتز و 160 مگاهرتز بودیم. در فرکانس 2.4 گیگاهرتز حداکثر پهنای باند یک کانال رادیوی به 40 مگاهرتز می رسید ولی غالبا به 20 مگاهرتز محدود بود. در وای فای 5 پهنای باند به 80 مگاهرتز رسید ولی باز غالبا روی 40 مگاهرتز تمرکز داشت.

ورود باندهای رادیویی 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز، ضمن اینکه از شلوغی و تداخل و ترافیک باندهای رادیویی روی 2.4 گیگاهرتز کاستند؛ پهنای باند هر باند رادیویی را نیز افزایش دادند که در سرعت و تاخیر، تفاوت های بزرگی ایجاد کرد.

با فناوری puncturing از تداخل و شلوغی در بخش از شبکه و غیر قابل استفاده شدن بخش دیگری از کانال در وای فای 7 جلوگیری می شود

در وای فای 7، پهنای باند از 160 مگاهرتز در وای فای 6 به 320 مگاهرتز افزایش پیدا می کند؛ یعنی حدود دو برابر بیشتر می شود که قطعا اجازه می دهد بسته های اطلاعات با سرعت بیشتر و تاخیر کمتر از فرکانس های رادیویی عبور کنند.

در وای فای 7 شاهد مفهومی به نام puncturing خواهیم بود که از تداخل در بخشی از کانال و غیر قابل استفاده کردن بقیه کانال جلوگیری می کند. همین طور، در Wi-Fi 7 از یک QAM 4096 استفاده می شود که نسبت به 1024 QAM در وای فای 6 حدود 20 درصد افزایش یافته است و به افزایش قدرت سیگنال ها کمک می کند.

چه زمانی وای فای 7 در دسترس خواهد بود؟

همان طور که اشاره شد؛ هنوز استاندارد وای فای 7 در دست توسعه است و هیچ مشخصات یا استانداردی برای آن تصویب نشده است. همه صحبت های بالا باید به صورت عملی در دستگاه ها پیاده سازی و روانه بازار شوند تا بتوانیم بگوییم که وای فای 7 تجاری سازی شده است و به دست مصرف کننده رسیده است.

فعلا، بهترین گزینه برای خرید روتر و مودم، وای فای 6 و البته اگر سه باند رادیویی نیاز دارید؛ وای فای 6 ای است.

منبع: شبکه چی

به "وای فای 7 چیست؟ همه چیزی که باید درباره سریع ترین وای فای نسل آینده بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وای فای 7 چیست؟ همه چیزی که باید درباره سریع ترین وای فای نسل آینده بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید