آسیب درازمدت کووید به کبد &amphellip

به گزارش وبلاگ ساختمان، دکتر فیروزه حیدری، محقق بیمارستان عمومی ماساچوست، گفت که یافته های آنان نشان می دهد که آسیب ناشی از کووید تا مدتی طولانی ماندگار است.

آسیب درازمدت کووید به کبد &amphellip

بر اساس یافته های تحقیقی تازه، کووید باعث می گردد که صدمه به کبد ماه ها پس از ابتلای فرد به کووید ادامه داشته باشد.

محققان بیمارستان عمومی ماساچوست بوستون کشف کردند که سفتی کبد بیماران مبتلا به کووید ، به لحاظ آماری به مقدار چشمگیری از بقیه افراد بیشتر است.

سفتی کبد می تواند نشان دهنده آسیب های مزمن کبد، مانند التهاب یا فیبروز، تجمع زخم بافت، در کبد باشد.

بافت سالم تر کبد با گذشت زمان کاهش می یابد و باعث می گردد کبد درست کار نکند و در موارد حاد، فیبروز پیشرونده می تواند به سرطان یا نارسایی کبد منجر گردد.

دکتر فیروزه حیدری، محقق بیمارستان عمومی ماساچوست، گفت که یافته های آنان نشان می دهد که آسیب ناشی از کووید تا مدتی طولانی ماندگار است.

او گفت: مطالعه ما بخشی از شواهد نوپدیدی است که نشان می دهد ابتلا به کووید-19 ممکن است به آسیب کبدی منجر گردد که تا مدت ها پس از ابتلا به بیماری حاد، باقی می ماند.

هنوز نمی دانیم افزایش سفتی کبدی که پس از ابتلا به کووید-19 مشاهده می گردد، به پیامدهای نامطلوب برای بیمار می انجامد یا نه.

محققان بیماران مبتلا به کووید را با دو گروه شاهد مقایسه کردند و همه تحت آزمایش الاستوگرافی با امواج برشی فراصوتی قرار گرفتند.

ضریب معدل سفتی کبد در بیماران مبتلا به کووید بالا و 7.68 کیلو پاسکال بود، و در کسانی که کووید نداشتند، 5.99 کیلو پاسکال.

بیماران بر اساس اینکه الاستوگرافی شده بودند یا نه و اینکه جواب آزمایش کوویدشان مثبت بوده است یا نه، در یکی از این سه گروه قرار گرفتند.

در ارزیابی اجرا شده در بیمارستان عمومی ماساچوست، مقدار سفت بودن بافت کبد افراد سه گروه مذکور میزان گیری شده است.

شرکت کنندگان مبتلا به کووید دست کم 12 هفته قبل از ارزیابی، جواب پی سی آر مثبت دریافت نموده بودند.

31 نفر در گروه مبتلا به کووید، و 50 نفر که در طول دوره همه گیری جواب آزمایش پی سی آر آن ها همواره منفی بوده است، در گروه شاهد، تحت این آزمایش قرار گرفتند.

50 نفر دیگر که قبل از همه گیری آزمایش الاستوگرافی انجام داده بودند، گروه شاهد دوم را تشکیل دادند.

دکتر حیدری گفت: در حال حاضر به آنالیز این نکته مشغولیم که آیا شدت عوارض حاد مرتبط با کووید، می تواند شدت آسیب مزمن به کبد را پیش بینی کند، یا نه.

امیدواریم پایگاه داده موجود خود را با داده های تکمیلی بیماران و دامنه وسیع تری از متغیرهای مشترک غنی تر کنیم تا بتوانیم اثرات ابتلای حاد به کووید-19 را بر کبد بهتر درک کنیم.

این تیم باور دارد که بالاتر بودن ضریب معدل سفتی در گروه شاهد قبل از همه گیری، در مقایسه با گروه شاهد دوره همه گیری، به علت تغییر الگوهای ارجاع در طول همه گیری، و ناشی از مسن تر بودن اعضای گروه شاهد دوره همه گیری بوده است.

میانگین سنی در گروه کووید مثبت 53.1 سال، در گروه شاهد دوره همه گیری 55.2 سال، و درگروه قبل از همه گیری 58.2 سال بود. در مجموع 67 نفر این افراد زن بودند.

در گروه مبتلا به کووید، آزمایش های الاستوگرافی تقریبا 44 هفته پس از نتیجه مثبت پی سی آر انجام گرفت.

این تحقیق در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی (Radiological Society of North America) ارایه شد.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com

به "آسیب درازمدت کووید به کبد &amphellip" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب درازمدت کووید به کبد &amphellip"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید