شروع فرایند افزایشی کرونا در شرق کشور، همزمانیِ بازگشایی ها؛ مهمترین نگرانی کنونی

به گزارش وبلاگ ساختمان، در پی افزایش شهرهای قرمز کرونایی و ایجاد فرایند افزایشی در بعضی استان های کشور، یک اپیدمیولوژیست و دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19، گفت: خطرناک ترین کاری که در حال حاضر اتفاق می افتد یا حداقل صحبت آن مطرح می گردد، این است که هر نهادی با چانه زنی سعی می نماید فعالیت هایش را از سر بگیرد و همزمانی این بازگشایی ها مهمترین نگرانی در شرایط فعلی است.

شروع فرایند افزایشی کرونا در شرق کشور، همزمانیِ بازگشایی ها؛ مهمترین نگرانی کنونی

دکتر مسعود یونسیان در گفت وگو با وبلاگ ساختمان، با اشاره به سیر افزایشی کرونا در بعضی استان های کشور، گفت: آنچه که در حال حاضر مشهود است، این است که به نظر می رسد در شرق کشور فرایند کاهشی متوقف شده و حتی مقداری فرایند افزایشی بیماری شروع شده است. در استان هایی مانند خراسان شمالی، جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان فرایند مقداری افزایشی شده است. البته اندازه بروز در استانی مانند سیستان و بلوچستان خیلی پایین است، اما طبق آخرین گراف هایی که در نرم افزار ماسک ارائه شده، به نظر می رسد اندازه بستری در این استان ها دارد مقداری آهنگ افزایشی پیدا می نماید.

وی اضافه نمود: البته هنوز نمی توان به جرات گفت که آیا این ها یک افزایش با ثبات و پایدار خواهد بود یا اینکه ممکن است مجددا رو به کاهش برگردد. به هر حال واقعیت این است که در کل کشور، سرعت کاهش موارد بیماری بسیار کم شده و استان های زیادی هم در شرایط افقی حرکت می نمایند. این شرایط افقی در این سطح مطلوب نیست، بلکه اگر در سطح پایین تری از اندازه بروز و بستری به شرایط افقی می رسیدیم، مطلوب بود، اما اکنون اینطور نیست.

بازگشایی های همزمان و نگران نماینده

یونسیان تاکید نمود: بازگشایی های همزمانی هم که از اطراف کشور می شنویم، اعم از دانشگاه ها، وزارت آموزش و پرورش، کارمندان، برگزاری مراسمات فرهنگی و مذهبی و... می تواند در جهت گیری آینده این فرایندها نقش داشته باشد. به نظر می رسد که برای بازگشایی ها به صورت همزمان و بدون توالی زمانی مناسب اقدام می گردد و این موضوع نگران نماینده است.

وی گفت: البته اینکه علت سیر افزایشی بیماری در بعضی استان ها چه هست و آیا ممکن است که افزایش ها جدی باشد یا خیر را خیلی نمی توان به صورت معین اظهار داشت. به طور کلی هر زمان که شاخه اپیدمی مان در کشور نزول پیدا می نماید، همه، اعم از مردم و مسئولان اقدامات پیشگیرانه و رعایت ها را سست می نمایند، اما اینکه آیا ممکن است این افزایش ها ردپایی از یک جهش باشد، هنوز نه قابل تایید است و نه قابل رد کردن و باید اطلاعات بیشتری پیدا گردد. این احتمالات همواره مطرح هستند، ما فعلا هیچ شواهدی ندیده ایم، اما هر احتمالی ممکن است رخ دهد.

یونسیان تاکید نمود: در شرایط فعلی توصیه ام این است که یک مدیریت واحد بر بازگشایی ها حکم فرما باشد و برای بازگشایی ها اولویت بندی نمایند؛ به طوری که در هر مقطع زمانی، فقط یک جا را بازگشایی نموده، سپس آن را به دقت رصد نموده و بعد از مشاهده نتایج، سراغ بازگشایی بعدی فرایند. خطرناک ترین کاری که در حال حاضر دارد اتفاق می افتد یا حداقل صحبت آن مطرح می گردد، این است که هر نهادی با چانه زنی سعی می نماید فعالیت هایش را از سر بگیرد و همزمانی این بازگشایی ها مهمترین نگرانی در شرایط فعلی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شروع فرایند افزایشی کرونا در شرق کشور، همزمانیِ بازگشایی ها؛ مهمترین نگرانی کنونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فرایند افزایشی کرونا در شرق کشور، همزمانیِ بازگشایی ها؛ مهمترین نگرانی کنونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید