بررسی ایجاد سه دانشکده تازه در دانشگاه تهران ، تصمیم درباره رشته هایی که بازار کار خوبی ندارند

به گزارش وبلاگ ساختمان، رئیس دانشگاه تهران با اشاره به بررسی ایجاد سه دانشکدگان علوم محیطی، مدیریت و علوم و فناوری های نوین از طریق شورای دانشگاه تهران گفت: باید در رشته هایی که بازار کار چندان خوبی ندارند، یک شیفت استراتژیک داشته باشیم.

بررسی ایجاد سه دانشکده تازه در دانشگاه تهران ، تصمیم درباره رشته هایی که بازار کار خوبی ندارند

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ ساختمان، سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران صبح امروز دوشنبه 16 اسفند ماه در نشست شورای دانشگاه تهران که در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد، با اشاره به حضور دانشکدگان و دانشکده های مستقل در ساختار صف دانشگاه تهران، گفت: نظر طراحان ایجاد دانشکدگان تازه در دانشگاه تهران این است که توازن مناسبی حتی بین دانشکده های مستقل با یکدیگر وجود ندارد و از طرفی، چندپارچگی هم مورد نقد کارشناسی است.

وی تحقق ایده های نو در دانشگاه را مستلزم بازآرایی و تحول ساختاری و واگذاری اختیارات ستاد دانشگاه دانست و افزود: این بازآرایی باید مبتنی بر مطالعه و مشورت باشد؛ بنابراین اقدامات بالا به پایین و توسعه دستوری و تصنعی، جایگاهی در این بازآرایی ندارد.

رئیس دانشگاه تهران، با یادآوری اینکه یکی از مولفه های دانشگاه کارآفرین، توسعه میان رشته ای ها است، گفت: بررسی این موضوع که دانشکده های مشابه ذیل یک چتر (دانشکدگان) قرار گیرند، مورد اهتمام شورای دانشگاه باشد، البته عجله ای برای این کار نداریم و بر تامل و بررسی های بیشتر و حصول اقناع، اصرار داریم. البته این به معنای آن نیست که اختیارات این دانشکده ها محدود شود.

مقیمی افزود: در پی این هستیم که اختیارات ستاد دانشگاه تفویض شود. در فرآیند این تفویض اختیار باید نظارت کامل اعمال شود تا از تصمیمات جزیره ای جلوگیری شود.

رئیس دانشگاه تهران از دریافت پیشنهاداتی مبنی بر تشکیل دانشکدگان علوم محیطی متشکل از دانشکدگان جغرافیا، محیط زیست، منابع طبیعی و دانشکده گردشگری خبر داد و گفت: معاون برنامه ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران، مسئولیت بررسی و هماهنگی درباره این موضوع را با نگاه علمی و رویکرد اقناعی با مشارکت و همفکری همه ذی نفعان دارند.

مقیمی با تاکید بر بهره برداری بهینه از ظرفیت علمی اساتید، تاکید کرد: باید در رشته هایی که بازار کار چندان خوبی ندارند، یک شیفت استراتژیک داشته باشیم تا این رشته ها را به حوزه های بین رشته ای وارد کنیم.

وی از بررسی ایده ایجاد دانشکدگان دیگری با سه دانشکده امور اداری، مدیریت کسب وکار و علوم مالی و حسابداری و همچنین دانشکدگان علوم و فناوری های نوین با حضور مجموعه ای از دانشکده های مستقل دانشگاه تهران از طریق شورای دانشگاه تهران با حضور روسای دانشکدگان، دانشکده ها، پردیس ها، مراکز و موسسه های وابسته به دانشگاه خبر داد.

سید محمد مقیمی در بخش دیگر سخنانش در تبیین شورای راهبردی دانشکدگان و دانشکده ها، اظهار کرد: چشم انداز آینده دانشکده ها، چشم انداز کلان دانشگاه را تشکیل می دهد؛ بنابراین لازم است افرادی در شورای راهبردی دانشکده ها حضور داشته باشند که دارای توان تبیین رویکرد استراتژیک بازار و حائز ویژگی های خبرگی و تخصص گرایی باشند.

رئیس دانشگاه تهران همچنین بر تدوین برنامه چهارم توسعه دانشگاه تهران با مشارکت شورا های راهبردی دانشکده ها تاکید کرد.

مقیمی در ادامه با اشاره افتتاح ساختمان های موقت دانشکده های حکمرانی و گردشگری، گفت: تمهید درباره ساختمان موقت دانشکده تجارت و مالیه احداث ساختمان تازه این دانشکده را در دستور کار داریم.

وی راه اندازی دانشکده های تازه در دانشگاه تهران را با رویکرد تقاضامحوری دانست و افزود: ساختمان تازه این دانشکده با حمایت مالی بخش خصوصی راه اندازی می شود. یکی از خیرین نیز برای احداث ساختمان دانشکده حکمرانی پیشقدم شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بررسی ایجاد سه دانشکده تازه در دانشگاه تهران ، تصمیم درباره رشته هایی که بازار کار خوبی ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی ایجاد سه دانشکده تازه در دانشگاه تهران ، تصمیم درباره رشته هایی که بازار کار خوبی ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید