تعمیر پنل های OLED با لیزر؛ نجات نمایشگر گوشی ها دیگر غیرممکن نیست

به گزارش وبلاگ ساختمان، این دستگاه لیزری تازه می تواند نمایشگرهای اولدی را تعمیر کند که در گذشته تصور می شد راهی برای تعمیرشان وجود ندارد.

تعمیر پنل های OLED با لیزر؛ نجات نمایشگر گوشی ها دیگر غیرممکن نیست

به گزارش دیجیاتو، خرابی نمایشگرهای OLED تا به امروز دردسر بزرگی برای گوشی ها به حساب می آمد، چون معمولاً هزینه تعویض آن ها بسیار سنگین می شد. اما حالا دستگاه لیزری جدیدی ساخته شده است که می تواند پنل های اولد آیفون یا گوشی های اندرویدی را حتی در حالی که صفحه نمایش هنوز روشن است، تعمیر کند.

اسکاتی الن، از کانال یوتوب Strange Parts اخیراً ویدیویی را منتشر کرده که در آن پیروز به آزمایش این دستگاه لیزری مجذوب کننده شده است. دستگاه حاضر از همان فناوری و تکنیک تولید پنل های OLED استفاده می کند و می تواند به رفع ایراد نمایشگرهایی کمک کند که روی صفحه آن ها خط می افتد.

تعمیر نمایشگر OLED گوشی ها به روشی مشابه تولید آن ها

صفحات OLED با استفاده از فرایندی موسوم به تاب کاری لیزر اگزایمر (ELA) تولید می شوند. در این فرایند لایه ای از سیلیکون آمورفوس با استفاده از یک لیزر پالسی به سیلیکون پلی کریستالین تبدیل می شود تا ارتباطات رسانای میکروسکوپی شکل بگیرند. این ارتباطات همه پیکسل های نمایشگر را به یکدیگر وصل می کنند. اگر هر بخش از این شبکه ارتباطی مختل یا قطع شود، سایر بخش ها هم دچار مشکل می شوند و ایراداتی مثل خطوط عمودی را به نمایش می گذارند.

این دستگاه با استفاده از یک میکروسکوپ قوی ساختار این پنل OLED را بررسی می کند و بعد با کمک فناوری لیزر به تعمیر و بازسازی ارتباطات معیوب می پردازد. از این سازوکار می توان حتی در صورتی استفاده کرد که شیشه محافظ نمایشگر روی آن قرار داشته باشد. به علاوه، می توان در شرایطی که نمایشگر روشن است، به تعمیر پنل پرداخت تا اپراتور به صورت دقیق مشکل را ببیند. البته در برخی موارد لازم است که شیشه محافظ نمایشگر از روی آن برداشته شود.

این دستگاه به کاربران کمک خواهد کرد تا به سادترین روش و با هزینه ای پایین، یکی از گران ترین قطعات در گوشی ها را تعمیر کنند. پیش از این، در بیشتر موارد، زمانی که مسئله ای برای صفحه نمایش موبایل ها و به خصوص آیفون ها پیش می آمد، راهی جز تعویض نمایشگر وجود نداشت، اما حالا بالاخره می توان امیدوار بود که راهی برای تعمیر صفحه پیدا شده است.

منبع: فرارو

به "تعمیر پنل های OLED با لیزر؛ نجات نمایشگر گوشی ها دیگر غیرممکن نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعمیر پنل های OLED با لیزر؛ نجات نمایشگر گوشی ها دیگر غیرممکن نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید