توجیه عجیب روزنامه دولت برای کمبود دارو: تقصیر مردم و پزشکان است

به گزارش وبلاگ ساختمان، روزنامه ایران نوشت: مقدار تجویز داروها از سوی پزشکان با توجه به جمعیت و شرایط اپیدمیولوژیک بیماری ها قرابت و همخوانی ندارد.

توجیه عجیب روزنامه دولت برای کمبود دارو: تقصیر مردم و پزشکان است

براحتی می توان دریافت که مقدار تجویز داروها از سوی پزشکان با توجه به جمعیت و شرایط اپیدمیولوژیک بیماری ها قرابت و همخوانی ندارد. در واقع، از یک سو آمار تجویز داروها از سوی پزشکان در قیاس با مراجعات مردمی به داروخانه برای تهیه دارو محدود بوده و این امر به خودی خود حکایت از چالش بزرگ در نظام سلامت کشور دارد که با عنوان خوددرمانی یا مصرف خودسرانه دارو شناخته می گردد. در سوی دیگر این ماجرا بسیاری از ما ایرانی ها پس از مراجعه به پزشک و دریافت دارو، داروهای تجویز شده را تا خاتمه مصرف نمی کنیم و این داروها را در قفسه داروی خانه برای روز مبادا نگهداری می کنیم که الزاماً به معنای خودداری از عمل کردن به دستور تجویز داروی اصلی پزشک نیست.

آنتی بیوتیک ها و سوسپانسیون های خوراکی باید به مقدار احتیاج بیمار تجویز شوند اما گاهی می بینیم ظرفیت و مقدار شیشه های شربت یا بسته های قرص بیش از مقدار احتیاج بیمار است، به گونه ای که معمولاً حجم زیادی از داروهای نسخه شده یا داروهای بدون نسخه پس از بهبودی علائم بیماری دور ریخته می شوند. اینکه به یکباره بعضی داروها در بازار دارویی کشور کمیاب می شوند معضلی است که می تواند نشأت گرفته از این باشد که ظرفیت و مقدار بطری های شیشه ای و پلاستیکی و بسته بندی ورق قرص ها با طول دوره درمان همخوانی ندارد و دارو به علت حجم بالای بیش از احتیاج یک دوره درمان بیماری در دسترس بیمار قرار می گیرد.

منبع: فرارو

به "توجیه عجیب روزنامه دولت برای کمبود دارو: تقصیر مردم و پزشکان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجیه عجیب روزنامه دولت برای کمبود دارو: تقصیر مردم و پزشکان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید