دنیا گردی با یک کلیک!

به گزارش وبلاگ ساختمان، نیلوفر شهسواریان:من هم اعصابم از این قرنطینه دست و پاگیر و طولانی خرد شده است. کاش قدر نمایشگاه ها و موزه ها را می دانستیم که حالا درهاشان را به روی همه بسته اند!

دنیا گردی با یک کلیک!

اشکالی ندارد، هنوز به لطف اینترنت می توانیم هزار کیلومتر سفر کنیم و روی فلش ها کلیک کنیم تا ما را به سالن های دیگر بناها ببرند و در فضایی قرار بگیریم که تا به حال پایمان به آن نرسیده است و نمای 360 درجه ای را تماشا کنیم. مگر سفر مجازی چه عیبی دارد؟ مختصر و مفید و کم هزینه است و قول می دهم ویروس کرونا نمی تواند هم سفرمان گردد.

بناهای زیادی در سراسر دنیا در این روزها بازدید مجازی گذاشته اند، از بینشان سه تا را انتخاب کردم که در سه کشور هلند، ایتالیا و فرانسه قرار دارند. برای این سفر فقط به این چیزها احتیاج داریم: حوصله، علاقه داشتن به گردش، رایانه یا تلفن همراهی متصل به اینترنت!

موزهی ریـکس هلند

موزه ای که نقاشی های ونسان ون گوگ و رامبرانت در آن نگه داری گردد، حتماً تماشایی است، اما جذابیت آن فقط این نیست. در موزه ریکس آمستردام که نام های دیگر آن موزه ملی و موزه امپراطوری است، بیش از یک میلیون اثر هنری نگه داری می گردد که شامل بیش از 800 سال هنر و تاریخ هلند است. آثاری از قرون وسطی، عصر رنسانس، عصر طلایی هلند در قرن هفدهم، دوران طلایی یونان و... در آن به نمایش درآمده است.

در نشانی urlzs.com/sNGBF ، سالن هایی از این موزه را برای تماشای مخاطبان به نمایش گذاشته اند که باعث می گردد با یکی از هنرمندان عصر طلایی هلند آشنا شوم. حتماً نقاشی دختری با گوشواره مرواریدو دختر شیردوش اثر یوهانِس فِرمیر را دیده اید؟! این دو اثر در موزه ملی هلند نگه داری می گردد. فرمیر معمولاً صحنه هایی از زندگی روزمره را نشان می دهد که ممکن است در نگاه اول عادی به نظر بیاید. این نقاش در دوران زندگی فقیرانه اش در قرن هفدهم چندان شناخته شده نبود و آثارش در قرن نوزدهم دیده شد و مورد توجه نهاده شد.

تماشاخانهی کلوسئوم ایتالیا

پیش خودم فکر می کنم یعنی چند گلادیاتور در این تماشاخانه نبردهای خونین داشته اند؟ کدام نمایش ها از همه بیش تر مخاطب داشته؟ چه قدر جان حیوانات وحشی در خطر بوده تا امپراتور و تماشاچی ها سرگرم شوند؟ نمی دانم، اما این را متوجه می شوم که همه این کارها راهی بوده تا قدرت و ثروت امپراتوری به همه ثابت گردد. تماشاخانه کلوسئوم روم، از پشت صفحه مانیتور باشکوه است و برایم کنجکاوی ایجاد نموده، چه برسد به بازدید از نزدیک!

تماشاخانه کلوسئوم در زمان امپراتوری تیتوس فلاویوس وسپاسیانوس و جانشینش (پسرش) در حدود سال 72 میلادی در قسمت شرقی رُم ساخته و پس از هشت سال تکمیل شد. این تماشاخانه، هدیه ای به مردم بود و برنامه ها معمولاً رایگان اجرا می شد. این بنای بیضی شکل، عظیم ترین آمفی تئاتر در دنیاست و برای 50هزار تماشاچی ظرفیت دارد! جالب این جاست که80 در ورودی در آن طراحی شده است. برایم سؤال پیش می آید که چه طور این بنا تا حالا سرپا مانده است. کارشناسان علتش را نوع مصالح و بتن های باستانی در دیواره های آن اعلام نموده اند.

برای تماشای این تماشاخانه به نشانی urlzs.com/SvWZe بروید و حسابی از قدم زدن در این بنا لذت ببرید.

کاخ ورسای فرانسه

به آن عظیم ترین قلمروی سلطنتی دنیا می گویند. حالا این که چه طوری ساخته شد باید گفت لویی سیزدهم، چون به شکار علاقه داشت، قطعه ای از زمین های ورسای راخرید و به شکارگاه خودش تبدیل کرد. در آن موقع بیش تر زمین های ورسای خالی از سکنه و پر از حیوانات وحشی بود. سال ها بعد لویی چهاردهم دستور داد شکارگاه را به کاخی زیبا تبدیل نمایند. مثل تماشاخانه کلوسئوم، هدف ساختن این بنا نمایش قدرت پادشاه بود. لویی چهاردهم درباریان را مجبور کرد تا در ورسای زندگی نمایند. به خاطر همین در کنار کاخ سلطنتی، منزل درباریان هم قرار داشت.

این بنا مثل یک کاخ جادویی است! از شگفتی های آن، راه ها و غار مخفی در محوطه کاخ است. همین طور در ساختمان نوعی فناوری به کار رفته که پنجره ها را به دیوار تبدیل می نماید! یعنی با یک دکمه مخفی، پنجره جدیدی در ساختمان خودش را نشان می دهد. چند باغ با طرح های گوناگون و با آب نماها و فواره های زیبا در کنار ساختمان های کاخ ساخته شد. سیستم هیدرولیکی بیشتر آب نماهای دنیا، امروزه هم مثل آب نماهای کاخ ورسای است که 300 سال پیش ساخته شده اند.

اگر خواستید بخشی از کاخ را تماشا کنید، به نشانی urlzs.com/HZs1N بروید.

یادتان باشد حتماً به زمین و سقف هم نگاهی بیاندازید چون معمولاً پر از جزئیات است.

منبع: همشهری آنلاین

به "دنیا گردی با یک کلیک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا گردی با یک کلیک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید