رابطه نزدیک مواد غذایی با بیماری های روحی !

به گزارش وبلاگ ساختمان، تا حالا به این موضوع فکر نموده اید که ممکن است یک بیماری روحی نظیر افسردگی، منشأیی در استفاده از مواد غذایی نامناسب داشته باشد و ریشه بیماری، استفاده از آن ها باشد! یا شما نیز از آن دسته از عزیزانی هستید که درمان بیماری های روحی نظیر افسردگی و یا آسیب هایی که نشات گرفته از نبود بهداشت روانی در افراد می باشد را به قرص و داروهای گوناگون و حتی خطرناک برای سایر قسمت های بدن ربط می دهید؟ به هر حال جز هر کدام از این دو گروه که هستید؛ با ما در ادامه این مطلب همراه شوید تا متوجه رابطه نزدیک مواد غذایی با بیماری های روحی شوید.

رابطه نزدیک مواد غذایی با بیماری های روحی !

نقش مواد غذایی در بروز بیماری های روحی:

برای بدست آوردن آگاهی مستند و قابل اطمینان, همواره بهتر است در چنین زمینه هایی از پزشکان حاذق و مشاوران تغذیه کاربلد بهره بگیرید که در این مطلب ما نیز از سرکار خانم دکتر برلیانت بزرگمهر برای روشن کردن هر چه بهتر این رابطه تنگاتنگ و نزدیک بهره خواهیم برد. بنا به گفته های دکتر بزرگمهر (ایشان متخصص تغذیه و رژیم درمانی هستند)، افسردگی از رایج ترین بیماری های روحی است و به سبب تاثیر گذاری غیر قابل انکار مواد غذایی بر روی سیستم های اغصاب و روان بدن، ایشان معتقد هستند که از عوامل بروز افسردگی در تمام سطوح شدتی آن، همین مواد غذایی است که شبانه روز همه ما در حال مصرف آن ها می باشیم. دکتر بزرگمهر این رابطه نه چندان آشنا و ملموس را اینگونه مثال زده اند که اگر افراد از مواد غذایی مناسب و مغذی در وعده های غذایی خود استفاده نمایند؛ درصد ابتلای خود به انواع و اقسام بیماری های جسمی و روحی را تا حد قابل توجه کاهش می دهند! طبق گفته دکتر برلیانت بزرگمهر، عوامل ریز و درشت بسیاری در بروز بیماری های روحی و روانی موثر هستند که در این بین بعضی از مواد غذایی نقش پر رنگ تر و اساسی تری در ایجاد چنین بیماری هایی دارند. البته این مسئله خیلی تعجب برانگیز هم نیست چرا که اگر به تغذیه بیماران روحی یا اصلا کسانی که به افسردگی دچار شده اند نگاهی بی اندازیم؛ خواهیم دید که واقعا از مواد غذایی مناسبی در وعده های غذایی خود استفاده نمی نمایند! اثبات علمی این قضیه به این شکل خواهد بود که؛ افرادی که دچار بیماری های روحی نظیر افسردگی می شوند متقابلا از سطح انرژی و شور و شوق کمتری در زندگی برخودار هستند و خیلی میل زیادی به غذا و رفتن به موقعیت های شادی بخش را ندارند و همین رفتارهای بازدارنده سبب تشدید بیماری آنان می گردد. البته جذب نامناسب پروتئین ها، ویتامین ها، مواد معدنی و افزایش و کاهش ناخواسته وزن نیز در این میان، ارتباط نزدیکی با افسردگی دارد.

نقش پروتئین ها در بروز بیمار های روحی:

دکتر برلیانت بزرگمهر در رابطه با مصرف پروتئین ها نیز بیان نموده است: با توجه به نقش اساسی پروتئین ها در بدن و تاثیر گذاری ترشحات ناشی از آنان بر روی سیستم های اعصاب و روان بدن، می توان گفت کمبود این دسته از مواد مغذی در بدن سبب شدت گرفتن اختلالات عصبی و روانی در افراد می گردد که البته در صورت مصرف بیش از حد پروتئین نیز، عوارض دیگری برای افراد به وجود خواهد آمد! دکتر بزرگمهر در این میان معتقد است که مصرف متعادل اونواع گوشت سفید، گوشت قرمز، شیر و لبنیات گه از جمله موارد پروتئین های حیوانی با کیفیت به حساب می آیند می تواند سبب کنترل دستگاه های عصبی بدن و بعلاوه ایجاد سلامت جسمانی در افراد گردد.

نقش ویتامین ها در بروز بیماری های روحی:

دکتر بزرگمهر در مورد مصرف دسته ویتامین ها نیز اظهار دارد: ویتامین های B1 ،B6، نیاسین، ویتامین C، ویتامین های گروه B12، اسید فولیک و اسیدهای چرب امگا 3 از مهمترین ویتامین های تاثیر گذار بر سیستم های اعصاب و روان بدن و بعلاوه موثر در جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های روحی می شوند زیرا این دسته از مواد ویتامینه سبب افزایش سلول های انتقال دهنده عصبی در بدن می شوند که این سلول های انتقال دهنده نفش بسیار برجسته ای در سیستم اعصاب از خود برجای می گذارند و در صورت عدم فراوری آن ها، افراد دچار حالت های تنبلی، بی میلی به هر چیزی و در آخر هم افسردگی می شوند! دکتر بزرگمهر در مورد اسید های چرب امگا 3 نیز بیان نموده است که نبود و یا کمبود این دسته از اسیدها در برنامه های غذایی و رژیم های غذایی افراد می تواند زمینه های بروز افسردگی در افراد را به وجود آورد! بعلاوه ایشان راه های برخورداری از این دسته از اسیدهای چرب امگا 3 را به وسیله؛ مصرف غذاهای دریایی، تخم مرغ های غنی شده با امگا 3، روغن کانولا، روغن بذر کتان، گردو، فندق، کنجد، سویا و سبزیجات برگ سبز توصیه نموده است. یکی دیگر از ویتامین هایی که دکتر بزرگمهر بر مصرف آن تاکید ویژه ای داشتند، ویتامین C می باشد که سبب افزایش انتقال دهنده های عصبی می گردد و خواص آنتی اکسیدانی از خود در بدن برجای می گذارد. منابع ویتامین C نیز؛ سبزیجات و میوجات به خصوص مرکبات می باشد. گفتنی است که این دسته از ویتامین ها در زمان پخت و یا نگهداری بیش از 24 ساعت در یخچال، مقداری از ارزش های غذایی خود را از دست داده و اندازه ویتامین های آنان کم می گردد!

نقش مواد معدنی در بروز بیماری های روحی:

این متخصص تغذیه یکی از ضروری ترین مواد معدنی برای بدن انسان را، ید دانست و اعلام کرد: در میان مواد معدنی، ید بسیار با ارزش تلقی می گردد و در صورت عدم وجود آن، می تواند سبب ایجاد عقب ماندگی ذهنی در جنین و کمبود کمتر آن، می تواند سبب بروز بیماری های عصبی و روانی نظیر افسردگی در افراد گردد!

نقش کم خونی در بروز بیماری های روحی:

مورد دیگری که خانم دکتر بزرگمهر از آن غافل نشدند، کم خونی یا همان آنمی است که به سبب عدم وجود کافی ویتامین B12 حتی می تواند آسیب های بسیار خطرناک تر از بیماری های روحی یعنی مرگ را برای افراد به ارمغان بیاورد! این دسته از ویتامین ها همچون ویتامین C در تشکیل و ترمیم غشای میلین که بر روی سلول های عصبی در بدن قرار گرفته است، تاثیر دارند و در صورت کمبود آنان دیگر هیچ تشکیل و ترمیمی بر روی این غشا صورت نمی پذیرد سبب ایجاد ناراحتی های عصبی و افسردگی می شوند. گفتنی است ک منابع حاوی سرشار از این ویتامین ها عبارتند از: غلات، نان های سبوس دار، مخمر، جو، جوانه گندم، جگر و گوشت ها می باشند.

کلام آخر:

دکتر برلیانت بزرگمهر در سرانجام به کمبود آهن و در پی آن، کم خونی اشاره نمود و گفت: در صورت ایجاد موارد کم خونی، دیگر خون لازم به سلول های عصبی در بدن نمی رسد و در نتیجه این عمل، افراد دچار خستگی های بی علت، بی حالی های طولانی مدت، ضعف جسمانی، کاهش قدرت یادگیری، عصبانیت های مداوم و بعلاوه بی اشتهایی بد هنگام و دسته آخر هم، افسردگی می شوند! دکتر بزرگمهر به عنوان جمله آخر برای شما عزیزان این را نیز خاطر نشان کرد که؛ رژیم های غذایی نادرست و خود سرانه ای که اندازه مواد ویتامینی، پروتئینی، معدنی و اسیدی در آن ها به درستی رعایت نشده باشد، ممکن است سبب کاهش وزن شما گردد اما قطعا در پی آن عارضه و بیماریی مانند افسردگی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت! پس بهتر است همواره برای رسیدن به یک برنامه و یا رژیم غذایی مطلوب از متخصصان تغذیه و مشاوران غذایی حرفه ای استفاده نماییم.

منبع: همگردی

به "رابطه نزدیک مواد غذایی با بیماری های روحی !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه نزدیک مواد غذایی با بیماری های روحی !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید