راهکار ایران برای استفاده از منابع ارزی خارج از کشور

به گزارش وبلاگ ساختمان، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که به عراق سفر کرده است گفت: ایران از منابع خود در خارج برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو استفاده می کند.

راهکار ایران برای استفاده از منابع ارزی خارج از کشور

به گزارش وبلاگ ساختمان به نقل از ایرنا، عبدالناصر همتی در پایان دیدار با علی العلاق رییس بانک مرکزی عراق اظهار کرد: با توافقی که امروز با رییس بانک مرکزی عراق انجام داده، این رویکرد را با عراق آغاز می کند .

وی ادامه داد که جمهوری اسلامی ایران دارای منابع مالی قابل توجهی در عراق است که با توافق اجرا شده تصمیم گرفته شد تا بخشی از کالاهای اساسی مورد نیاز کشورمان از این کشور همسایه وارد شود .

وی خاطرنشان کرد که دو کشور ایران و عراق سال گذشته توافقنامه سازو کار پرداخت مالی را به امضا رساندند و بهره برداری از منابع ایرانی در عراق در چارچوب این توافقنامه صورت می گیرد .

همتی با اشاره به مذاکرت مثبت خود با همتای عراقی تاکید کرد که سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط پولی و مالی با عراق از طریق بانک مرکزی و دیگر بانک های عامل در این کشور است .

رییس بانک مرکزی عراق نیز در این دیدار گفت: بخش اعظم منابع مالی ایرانی موجود در عراق مربوط به صادرات انرژی (گاز و برق) است و با این توافق جدید، از این پس از این منابع مالی استفاده می شود .

علی العلاق اضافه کرد که در نشست امروز توافقنامه ساز و کار مالی که سال گذشته بین بانک های مرکزی دو کشور به امضا رسید، مرور شد و پیرامون اجرایی کردن بخش هایی از آن از جمله صادرات کالاهای ضروری به ایران توافق صورت گرفت .

وی در پاسخ پرسشی که آیا ممکن است این توافق جدید تحت تاثیر دخالت های خارجی قرار گیرد گفت: توافقنامه ساز و کار مالی با کسب موافقت همه طرف ها اجرا شده و یک توافقنامه شفاف است .

العلاق تاکید کرد که با این توافقنامه در سطح بین المللی موافقت شده است .

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی عراق صبح چهارشنبه در راس هیاتی وارد بغداد شد .

منبع: اقتصادنیوز

به "راهکار ایران برای استفاده از منابع ارزی خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار ایران برای استفاده از منابع ارزی خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید