رونمایی از سریع ترین ابرکامپیوتر جهان، عکس

به گزارش وبلاگ ساختمان، دیجیاتو نوشت: هولدینگ فناوری G42 که در ابوظبی امارات مستقر است، از سریع ترین ابرکامپیوتر جهان با نام Condor Galaxy-1 (CG-1) رونمایی کرد. این کامپیوتر فعلاً قدرتی معادل 2 اگزافلاپس را ارائه می نماید، اما تا انتهای 2023 قدرت آن به 4 اگزافلاپس می رسد. در آینده نیز مجموع تعداد این ابرکامپیوترها که به یکدیگر متصل خواهند بود به 9 می رسد و توان این سیستم را به عدد خیره کننده 36 اگزافلاپس افزایش می دهد.

رونمایی از سریع ترین ابرکامپیوتر جهان، عکس

شرکت G42 با شرکت آمریکایی Cerebras توافق نموده است تا بزرگ ترین ابرکامپیوتر جهان را بسازد. ابرکامپیوتر Condor Galaxy نام خود را از یک سامانه کیهانی در فاصله 212 میلیون سال نوری از زمین گرفته است. اولین نسخه از این ابرکامپیوتر با نام CG-1 با 32 کامپیوتر مخصوص هوش مصنوعی موسوم به CS-2 ساخته شده که مجموعاً شامل 27 میلیون هسته رایانشی، 41 ترابایت حافظه و پهنای باند 194 تریلیون بیت بر ثانیه ای است.

32 کامپیوتر CS-2 که در کنار هم CG-1 را ساخته اند

توان فعلی این ابرکامپیوتر 2 اگزافلاپس است که از قدرتمندترین ابرکامپیوترهای جهان یعنی فرانتیر با توان 1.19 ترافلاپس قوی تر محسوب می گردد. بااین حال، این سیستم خیلی زود تا انتهای سال 2023 پیکربندی خود را دو برابر می نماید. این یعنی تعداد کامپیوترهای CS-2 به 64 عدد با 54 میلیون هسته می رسد و در کنار آن 82 ترابایت حافظه و 388 تریلیون بیت بر ثانیه پهنای باند خواهد داشت. CG-1 در آمریکا ساخته شده است.

شرایط ابرکامپیوتر CG-1 در فاز دوم

بزرگ ترین ابرکامپیوتر جهان در قالب یک شبکه ساخته می گردد

شرکت Cerebras در فاز چهارم همکاری خود با G42 که احتمالاً در نیمه دوم سال 2024 اجرایی می گردد، منظومه ای از 9 ابرکامپیوتر خود را که هر کدام 4 اگزافلاپس توان خواهد داشت، در کشورهای مختلف فعال می نماید تا بزرگ ترین ابرکامپیوتر شبکه ای برای هوش مصنوعی را با توان کلی 36 اگزافلاپس ارائه کند.

با توجه به رشد سیستم های هوش مصنوعی، خیلی از شرکت ها مشغول ساخت خوشه های بزرگی از پردازشگرهای گرافیکی برای آموزش این مدل ها بوده اند. ولی G24 و Cerebras می خواهند این قدرت پردازشی را به وسیله شبکه ای از ابرکامپیوترها فراهم نمایند تا سرعت توسعه مدل های هوش مصنوعی افزایش یابد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "رونمایی از سریع ترین ابرکامپیوتر جهان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از سریع ترین ابرکامپیوتر جهان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید