ساعت شمس العماره کاخ گلستان دوباره کوک شد

به گزارش وبلاگ ساختمان، ساعت شمس العماره یکی از معروف ترین ساعت های ایران است که ملکه ویکتوریا در سال 1252 آن را به ناصر الدین شاه قاجار اهدا کرد.

ساعت شمس العماره کاخ گلستان دوباره کوک شد

این ساعت که در محل شمس العماره در کاخ گلستان و در قلب شهر تهران واقع شده، مدت ها خاموش بود و با همکاری و مشارکت شهرداری تهران مجددا توسط محمد ساعتچی تعمیر شده و از امروز دوباره صدای آن به گوش می رسد.

این ساعت در سال 1255 خورشیدی خراب شد و تا سال ها بعد تعمیر نشد تا این که در سال 1391 ساعت شمس العماره تعمیر و صدای این ساعت تاریخی در قلب شهر تهران پیچید اما با توجه به هزینه بالای نگهداری آن، مدتی بعد این صدا مجددا خاموش شد.

در ماه های اخیر مسئولان مجموعه جهانی کاخ گلستان و شهرداری منطقه 12 تهران تصمیم به تعمیر مجدد این ساعت گرفتند و با دعوت از محمد ساعتچی همدانی که متخصص ترین فرد در تعمیر این ساعت تاریخی است، آن را تعمیر کردند و این ساعت از امروز، دوشنبه 23 فروردین مجدد به صدا در آمد.

علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12 تهران در حاشیه، آغاز به کار مجدد این ساعت تاریخی در جمع وبلاگ ساختمان، گفت: بازگشایی درِ باب عالی کاخ گلستان دغدغه درازمدت ما بود، بنابراین با مدیریت این مجموعه تاریخی و فرهنگی صحبت کردیم و مجوزهای لازم را برای بازسازی و بازگشایی آن گرفتیم. راه اندازی ساعت ملکه ویکتوریا هم بخشی از پروژه باب عالی است.

او افزود: این ساعت از سال 1304 تا 1389 از کار افتاده بود که پس از این دوره تعمیر ولی دوباره از مدار خارج شد تا امسال که دوباره صدای آن شنیده می شود و خاطره تهران قدیم را تداعی می کند. قرار است کارشناسانی به این منظور آموزش داده شوند تا دیگر شاهد خاموشی ساعت شمس العماره نباشیم.

آفرین امامی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان نیز در مراسم به صدا درآوردن ساعت شمس العماره، مطرح نمود: به کار انداختن ساعت شمس العماره پیش نیاز بازگشایی باب عالی بود که موضوع با شهرداری منطقه 12 مطرح و با استقبال و حمایت آن ها نیز روبرو شد.

او افزود: هدف مجموعه جهانی کاخ گلستان این است که ساعت به صورت متوالی کار کند و صدای آن در منطقه شنیده شود. اجازه نمی دهیم بار دیگر ساعت ساکت شود.

منبع: گردشبان

به "ساعت شمس العماره کاخ گلستان دوباره کوک شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "ساعت شمس العماره کاخ گلستان دوباره کوک شد" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت شمس العماره کاخ گلستان دوباره کوک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید