شیشلیک؛ اولین کمدی محمدحسین مهدویان دچار دردسر شده است؟

به گزارش وبلاگ ساختمان، در هفته های اخیر در فهرست فیلم هایی که در جشنواره سی ونهم فیلم فجر شرکت خواهند کرد، به فیلم شیشلیک محمدحسین مهدویان نیز اشاره شده است. فیلمی که گفته می گردد به خصوص از نظر نگاه سیاسی خاصش تفاوت های عمیق و معناداری با فیلم های قبلی کارگردان ایستاده در غبار، ماجرای نیمروز، رد خون و لاتاری و حتی درخت گردو دارد. نکته جالب، اما اینکه این تفاوت ها ظاهرا چندان به مذاق هواداران سابق مهدویان خوش نیامده است؛ یا به عبارت بهتر به نظر می رسد که محتوای سیاسی شیشلیک مهدویان برایش دردسرساز شده است.

شیشلیک؛ اولین کمدی محمدحسین مهدویان دچار دردسر شده است؟

شیشلیک بی شیشلیک

شهروند در ادامه نوشت: در روز های اخیر منابع زیادی در فضای مجازی از آماده شدن نسخه نهایی و آماده نمایش فیلم شیشلیک نوشته اند. این، اما در حالی است که برخلاف جو غالب موجود در میان سینماگرانی که مشتاق رساندن فیلم شان به دوره سی ونهم جشنواره فیلم فجر هستند (که با توجه به کمبود فیلم، بسیاری به شوخی می گویند که تمام فیلم های شرکت کننده در این دوره با سیمرغ پذیرایی خواهند شد) محمدحسین مهدویان هنوز فرم حضور در جشنواره فجر را پر ننموده و به عبارتی دیگر هنوز شیشلیک اش را به جشنواره ارایه نداده است.

دلیل این امر از نگاه کارشناسان سینما و رسانه می تواند نارضایتی مهدویان از کیفیت فیلمش، هراس کارگردان از ایجاد حاشیه پیرامون فیلمش و ایجاد آسیب در زمان اکران و البته مخالفت نهاد های فرهنگی و برگزارکنندگان جشنواره با نمایش شیشلیک در جشنواره باشد. سه دلیل کاملا متفاوت که البته گفته می گردد سومین دلیل قرابت بیشتری با واقعیت دارد و شیشلیک به رغم تمایل مهدویان برای شرکت در جشنواره، به دلیل مخالفت نهاد هایی خاص و البته مدیران جشنواره فعلا اجازه حضور در جشنواره سی ونهم را ندارد. یا همان طور که خبرنگاری توییت زده: ظاهرا به دلیل برداشت های سیاسی از محتوای فیلم، شیشلیک برای حضور در جشنواره فجر با مشکل روبرو شده و مدیران جشنواره هم با توجه به حواشی احتمالی تمایلی برای پیگیری شرایط فیلم ندارند.

چرا شیشلیک بی شیشلیک؟!

شیشلیک به تهیه کنندگی محمدرضا منصوری، کارگردانی محمدحسین مهدویان و بازی رضا عطاران، پژمان جمشیدی، جمشید هاشم پور، ژاله صامتی، وحید رهبانی، مه لقا باقری و عباس جمشیدی فر جدیدترین فیلم محمدحسین مهدویان است. فیلمی که به عنوان اولین کمدی مهدویان پس از چند تجربه سیاسی حساسیت های زیادی ایجاد نموده و بسیاری منتظرند ببینند که آیا تغییر ژانر کارگردان فیلم های ایدئولوژیک- تاریخی چند سال اخیر به تغییر نگاه فیلم هایش هم انجامیده است یا نه؛ به خصوص که این فیلم با فیلمنامه ای از امیرمهدی ژوله یک تجربه متفاوت به نظر می رسد و همین هم باعث شده بسیاری منتظر تماشایش باشند و بسیاری دیگر نیز از مدت ها پیش از نمایش فیلم شمشیرهایشان را علیه آن از رو بسته باشند. چنان که یکی از سایت های سیاسی اصولگرا ادعا نموده که مهدویان برای جداشدن از گذشته اش شیشلیک را ساخته، محصولی که دیدگاهی کاملا معارض با اهداف همان سامانه های فرهنگی دارد که پیش از این مهدویان با آن ها همکاری داشت.

ظاهرا این که مهدویان در فیلم شیشلیک کارگران هفت تپه و معترضانی از این دست را در ذهن مخاطبان تداعی نموده، یا کارگری را تصویر نموده که درنهایت پیروز می گردد با پول دیه همسرش فرزندانش را به رستوران ببرد تا شیشلیک بخورند، به مذاق خیلی ها خوش نیامده و همین هم حضور این فیلم را در جشنواره پیش رو با موانع زیادی روبرو نموده است.

موانعی مانند سانسور، توقیف و البته تحقیر - چنان که در بسیاری از رسانه ها شیشلیک را یک فیلم آبگوشتی ضعیف توصیف نموده اند که معنای دیگر فیلم گیشه ای است. ادعایی که البته سینماگری مانند فریدون جیرانی آن را رد می نماید و می گوید که شیشلیک یک فیلم کمدی اجتماعی است، فیلمنامه بسیار خوبی از مهدی ژوله دارد که این تبلیغ را بکنم که جزو فیلمنامه های کمدی اجتماعی قشنگ سال جاری است؛ تا اولین گام های بازگشت محمدحسین مهدویان به سمت یک سینمای مماس با علایق و سلایق و افکار مردم با حمایت حامی سرشناسی مانند فریدون جیرانی همراه شده باشد.

منبع: فرارو

به "شیشلیک؛ اولین کمدی محمدحسین مهدویان دچار دردسر شده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیشلیک؛ اولین کمدی محمدحسین مهدویان دچار دردسر شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید