طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی ، چه کنیم ترشی کپک نزد؟ ، فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجارنکات کلیدی و فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجار

به گزارش وبلاگ ساختمان، ترشی هفت بیجار مازندرانی یکی از ترشی های بسیار خوشمزه و مجلسی در استان مازندران است که شما می توانید به راحتی در خانه تهیه کنید. در این مطلب با طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی و فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجار آشنا می شوید.

طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی ، چه کنیم ترشی کپک نزد؟ ، فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجارنکات کلیدی و فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجار

به گزارش وبلاگ ساختمان، ترشی هفت بیجار مازندرانی خوش طعم با گل کلم و لبو و سبزیجات محلی مانند اوجی و زلنگ تهیه می گردد که اگر در دسترس نبود می توانید از کمی سبزی معطر یا سبزی ترشی بهره ببرید و این ترشی خوشمزه و محلی را به راحتی تهیه کنید. ترشی هفت بیجار مازندرانی مانند دیگر ترشی ها با سرکه قرمز رنگ تهیه می گردد و همه مواد ترشی بعد از خرد شدن باید خشک و بدون آب باشد.

مواد لازم برای تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی

گل کلم: 1 عدد

لبو: 3 عدد

سیر: 4 حبه

سیب ترشی: 2 عدد

فلفل تند: 2 عدد

سبزی معطر شمالی: 250 ساطوری ریز شده

گلپر: 1 قاشق غذا خوری

نمک: 1 قاشق غذا خوری

سرکه قرمز: به اندازه لازم

طرز تهیه ترشی هفت بیجار

مرحله اول: خرد کردن مواد

ابتدا گل کلم را از وسط به دو نیم کنید و خرد در مقدار دلخواه خرد کنید و داخل آب ریخته و چندین بار بشویید و روی یک دستمال تمیز ریخته تا خشک گردد. سیرها را نیز پوست بگیرید و حلقه ای یا ساده ریز خرد کنید. سیب ترشی یا به زبان محلی یارمسی را نیز به صورت حلقه ای یا نگینی ریز خرد کنید. همه مواد خرد شده را برای چند ساعت روی دستمال قرار دهید تا خشک گردد. سبزی محلی را نیز ساطوری ریز خرد کنید.

مرحله دوم: پخت لبو

در ادامه لبو ها را خوب بشورید و پوست بگیرید و داخل قابلمه قرار دهید و روی لبوها آب ریخته و بگذارید تا پخته گردد. بعد از نرم شدن لبو باید آن را به صورت خلالی یا مکعبی ریز خرد کنید. اندازه خرد کردن مواد بهتر است در یک حد مقدار باشد.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه داخل یک لگن بزرگ باید گل کلم و لبو و سیر و فلفل خرد شده و سیب ترشی را با هم خوب مخلوط کنید و هم بزنید و بعد سبزی ساطوری شده را اضافه کنید و هم بزنید و در پایان گلپر و نمک را بریزید و روی مواد سرکه بریزید و خوب هم بزنید تا مواد یکدست شوند.

مرحله چهارم: تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی

در ادامه باید شیشه های ترشی تمیز را بردارید و از مواد داخل آن بریزید و در ترشی را بسته و برای یک ماه در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا ترشی برسد.

نکات کلیدی و فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجار

باید مواد کاملا خشک خشک باشد وگرنه ترشی کپک می زند.

می توانید از سرکه خانگی نیز بهره ببرید و همچننی سرکه سفید برای تهیه این ترشی مناسب نیست.

سبزی اوجی و زلنگ به زبان گیلانی چوچاق است و اگر هیچ کدام را در دسترس ندارید از سبزی ترشی بهره ببرید.

منبع: بهترین ها

منبع: همشهری آنلاین

به "طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی ، چه کنیم ترشی کپک نزد؟ ، فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجارنکات کلیدی و فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ترشی هفت بیجار مازندرانی ، چه کنیم ترشی کپک نزد؟ ، فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجارنکات کلیدی و فوت و فن تهیه ترشی هفت بیجار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید