فروش فراتر از انتظار شاهکاری گمشده از کاندینسکی

به گزارش وبلاگ ساختمان، یک تابلوی گمشده از واسیلی کاندینسکی، نقاش معروف روس، پس از هفتاد سال پیدا شد و در یک مزایده سه برابر ارزش تقریبی چکش خورد.

فروش فراتر از انتظار شاهکاری گمشده از کاندینسکی

به گزارش وبلاگ ساختمان به نقل از ایرنا، یکی از شاهکار های گمشده واسیلی کاندینسکی پس از هفت دهه پایان راه خود را به حراج های هنری باز کرد و پیروز به رکوردشکنی شد. این نقاشی که رئوس منحنی (Gebogene Spitzen) نام دارد این هفته در حراجی کترر/ Ketterer در مونیخ آلمان به مزایده گذاشته شد و به قیمت یک میلیون و 130 هزار یورو چکش خورد. این در حالی است که ارزش تقریبی این اثر تنها 300 هزار یورو برآورد شده بود.

کشف دوباره یک شاهکار هنری

تابلوی رئوس منحنی با اشکال هندسی و رنگ های روشنی که در آن به کار رفته یکی از پرطرفدارترین آثار کاندیسنکی است. این تابلو در سال 1927 روی بوم تصویر شد و در برلین، پاریس، استکهلم و بروکسل به نمایش درآمد. به گفته متولیان حراجی کترر، آخرین باری که این اثر در معرض دید عموم قرار گرفت در سال 1932 بود. آن زمان گمان می رفت این تابلو در سال 1949 از طریق یک دلال هنری فروخته شده باشد و به همین دلیل به مدت 70 سال ناپدید شد.

محققان و کارشناسان هنری تمام این مدت درباره سرنوشت تابلوی رئوس منحنی کنجکاو و سردرگم بودند تا این که در ماه مه (اردیبهشت- خرداد 1400) این نقاشی آبرنگ به طور ناگهانی در کشور آلمان پیدا شد. ظاهرا این تابلو بخشی از کلسیون خصوصی یک مجموعه دار از اهالی غرب آلمان بوده است.

حراج خانه کترر در بیانیه ای از کشف شاهکار رئوس منحنی از کاندینسکی به نام یک رویداد مهم هنری- تاریخی یاد کرد.

کاندینسکی که بود؟

واسیلی کاندینسکی یک هنرمند و نظریه پرداز سرشناس روس بود که بیشتر به خلق آثار انتزاعی شناخته می شود. وی در سال 1911 با اولین نقاشی آبرنگ انتزاعی خود حیرت جامعه هنردوستان را برانگیخت؛ برخی کار او را انقلابی در عرصه هنر می دانستند و دیگران می گفتند او دیوانه است. کاندینسکی بنیان گذار سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی در نقاشی بود و تاثیر عمیقی بر هنرمندان عصر خود گذاشت. وی در سال 1866 در مسکو به جهان آمد، چند سالی در آلمان زندگی کرد و در مدرسه هنر و معماری باهاوس مشغول تدریس شد. این مدرسه در سال 1933 به دست نیرو های نازی تعطیل شد و کاندینسکی آلمان را به مقصد فرانسه ترک کرد و تا پایان عمر هفتادوهفت ساله اش در این کشور ماند.

منبع: جام جم آنلاین

به "فروش فراتر از انتظار شاهکاری گمشده از کاندینسکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش فراتر از انتظار شاهکاری گمشده از کاندینسکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید