مازندران؛ نگران سال جدید

به گزارش وبلاگ ساختمان، طرح ممنوعیت سفر به بسیاری از شهرهای استان های شمالی به ویژه مازندران گرچه همچنان پابرجاست و رنگ این شهرها زرد، آبی و نارنجی است و ستاد ملی کرونا هم تبلیغ سفر برای نوروز1400 را ممنوع نموده اما نگرانی عظیم پشت نام خطه سرسبز شمال کشورمان خوابیده است.

مازندران؛ نگران سال جدید

نگرانی ای که هرچه به روزهای انتها سال نزدیک تر می شویم، عظیم تر می گردد مثل نگرانی شروع سال نو و تعطیلات نوروزی و راهی شدن خیل مسافران و گردشگران به استان های شمالی به خصوص شهرهای مازندران.

مازندران طی یک سال گذشته که کرونا در دنیا تاخت وتاز افسارگسیخته ای داشت، یکی از استان های بسیار درگیر و در حال مبارزه دائم با این ویروس دنیای بود.

این درگیری دائمی علت روشنی دارد، دلیلی که تقریبا برای همه ما ایرانیان روشن است و آن نیست جز این که این استان یکی از مقاصد عظیم و مهم گردشگری به ویژه برای پایتخت نشینان است و تقریبا هیچ گاه خالی از مسافر نیست؛ مسافرانی که ترددشان گاهی حامل کروناست و مانع سلامت و عافیت این خطه.بیمارستان های مازندران اما همواره در آماده باش کامل بوده و هستند و بیشتر از بیمارستان ها، کارکنان خدوم و ایثارگر آنها در آمادگی به سر می برند، گرچه همچنان نگران تاخت وتاز کرونا در مازندران به خصوص در ایام نوروز و حضور مسافران هستند.

بیمارستان رازی قائم شهر یکی از ده ها بیمارستان مازندران است که از اسفند سال گذشته در صف مقدم مبارزه با کووید 19بوده. به این بیمارستان آمده ایم تا شرایط آن را (به لحاظ آمادگی کادر درمانی و تجهیزات) برای مقابله با موج احتمالی بعدی کرونا جویا شویم.

شلوغ، بغض آلود، نگران به ورودی بیمارستان رازی قائم شهر، یکی از بیمارستان های مخصوص کرونا در مازندران نزدیک می شویم، درحالی که به ماسک، دستکش و شیلد مسلح هستیم. جلوی ورودی بیمارستان ازدحام است، اولین چیزی که نظرمان را جلب می نماید حضور چند زن و مرد در گوشه و کنار حیاط و ورودی بیمارستان است که علاوه بر ماسک، دستکش و شیلد، گان و لباس محافظ هم بر تن و اسپری در دست دارند.

با این تجهیزات به نظر می آید که پرستار هستند اما وقتی از یکی از آنها سؤال می کنیم، با ناراحتی و بغض می گوید: مادرش کرونا دارد، برایش دعا کنید، جانش درآمد ازبس که سرفه کرد. از شدت سرفه شانه هایش درد دارد و من اینجا هستم تا شانه هایش را ماساژ بدهم و به او رسیدگی کنم.

سراغ یکی دیگر از مردهای گان پوش می روم و تا متوجه می گردد خبرنگار هستیم می گوید:شمارا به خدا به مردم بگویید رعایت نمایند، پرستاران از پای درآمدند و صادقانه می گوید من اگر پرستار بودم و ماهی 20میلیون تومان حقوق هم به من می دادند، بازهم حاضر نمی شدم کاری را انجام دهم که هرلحظه اش بازی باجان آدمی است. پدرخانمِ برادر من کرونا داشت، خدا را شکر پیرمرد 60ساله خوب شد اما الان یک ماه است که برادرم در حال مبارزه با مرگ است، چون فقط دو روز پدرخانمش را به بیمارستان برد و در همین دو روز خودش هم مبتلا شد.

حالا ببینید پرستاران و پزشکان ما با امکانات حداقلی و حقوق معمولی چه کار عظیم و پرخطری انجام می دهند. ما که نمی توانیم کاری برای آنها انجام دهیم، حداقل رعایت کنیم و کمتر از خانه خارج شویم.

در این بیمارستان شلوغ همه نگران هستند و ناراحت، از بیماران و همراهان آنها گرفته تا کارمندان بخش حراست و کارکنان و پرستارها. یکی از آنها با آن که فهمیده خبرنگار هستیم، می گوید: از جان تان سیر شده اید که به اینجا آمده اید؟ کرونا باکسی شوخی ندارد. ما اگر اینجاییم چون مثل پزشکان برای حفظ جان شهروندان با خود عهد بسته و قسم خورده ایم اما ای کاش مردم بیشتر رعایت نمایند.

نیروها خسته اند لطفا رعایت کنید

از دوماهه انتها سال 98 که شیوع کرونا در استان های مختلف شروع و در اسفندماه به تعطیلی مدارس و بازارها منجر شد تا امروز شاهد حرکتی سینوسی در مهار و کنترل این پاندمی مرگبار در استان مازندران بوده ایم و در این میان، کوشش و ایثارگری کادر درمان و مدافعان سلامت خود کتابی مفصل و سرشار از اشک و لبخند است.

دکتر مظفر شعبانی، رئیس بیمارستان رازی قائم شهر درخصوص شرایط کرونا در مازندران و بیمارستان های استان به جام جم می گوید:من برای این که شرایط برای هموطنان تبیین گردد می خواهم پیک اول کرونا را با دوران دفاع مقدس مقایسه کنم که جنگ در بخش های جنوب و غرب کشور جریان داشت و مردم می دانستند یاری های خود را به کجا بفرستند اما این بیماری در موج اول همه کشور را درگیر کرد و همه استان ها احتیاج به یاری داشتند، چون بسیاری از کادر درمان در استان مازندران و سراسر کشور نه آگاهی لازم را نسبت به این بیماری داشتند و نه آمادگی ازنظر بعضی اقلام و تجهیزات، البته بیمارستان رازی به این دلیل که مرکز بیماری های عفونی است در این خصوص کمتر کمبود و مشکل داشت. به هر روی پیک اول گذشت و پیک دوم با رعایت مردم بهتر کنترل و مدیریت شد.

درخصوص پیک سوم اما چون با فصل سرما همزمان شده، نگرانی های بیشتری داریم، چراکه کرونا با آنفلوآنزا همراه می گردد و علائم مشابهی دارند و تشخیص آنها از هم سخت است.

رئیس بیمارستان رازی قائم شهر به خستگی پزشکان و پرستاران بیمارستان هم اشاره نموده و می گوید: تا به امروز تقریبا 90درصد همکاران کادر درمان ما درگیر کرونا شده اند و تنها توقع ما از مردم این است که کرونا را جدی بگیرند و نکات بهداشتی ایمنی را رعایت نمایند.

غیرمازندرانی ها هم رعایت نمایند

دکتر اصغری، متخصص بیماری های عفونی که در این مدت در لباس مدافعان سلامت در بیمارستان های مرکز استان مازندران خدمت نموده هم به جام جم می گوید: در این مدت یک ساله ای که از اپیدمی کرونا در استان گذشته، شاهد کوشش و ایثار همکارانم در مراقبت از بیماران بوده ام؛ایثاری که همچنان ادامه دارد اما مردم هم باید بدانند کرونا ویروسی است که گونه های متعددی دارد و ارگان های حیاتی را درگیر می نماید ضمن این که داروی معین و قطعی ندارد و هموطنان فعلا فقط با رعایت نکات بهداشتی و پروتکل ها می توانند از سلامت خود مراقبت و از کادر درمان حمایت نمایند.

او به ویژه از هموطنان غیرمازندرانی می خواهد سفرهای آخر هفته و تعطیلات خود را به مازندران متوقف نمایند و برای ایام نوروز هم با دوراندیشی بیشتری برنامه ریزی نمایند.

محمدباقر محسنی - وبلاگ ساختمان مازندران / روزنامه وبلاگ ساختمان

منبع: جام جم آنلاین

به "مازندران؛ نگران سال جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مازندران؛ نگران سال جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید