مسجد جامع سمنان یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان به شمار می رود

به گزارش وبلاگ ساختمان، ایرنا/ براساس آخرین گزارشات منتشر گشته، مسجد جامع سمنان یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان به شمار می رود.

مسجد جامع سمنان یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان به شمار می رود

مسجد جامع سمنان واقع در مرکز شهر سمنان در خیابان امام (ره) در قرن نخست هجری و بر روی خرابه های آتشکده بنا شده، اما از اثرهای به جا مانده در این بنا رد پایی از دوره سلجوقی و تیموری نیز بچشم میخورد؛ به گفته کارشناسان سبک معماری مسجد جامع سمنان به شیوه معماری آذری است.

در کتاب مرات البلدان صنیع الدوله آمد: در زمان خلافت علی بن ابیطالب (ع) ایشان فرمودند از کوفه تا بخارا هزار و یک مسجد بنا نمایند، در حکومت عبدالله بن عمر، ثروتمندان سمنان مسجد کنونی شهر را ساختند ولی این بنا دارای چندان شکوهی نبود. پس از آن بارها افراد زیادی بر بنای ابتدایی افزودند، برای مثال، گنبد باختری و شبستان شمالی را خواجه وند، ابوسعید سمنانی و خواجه نظام الدین در دوران سلطنت سنجر سلجوقی ساختند و شبستان جنوبی را شیخ رکن الدین علاالدوله سمنانی در زمان وزارت ارغون خان بنا کرد و چون خرابی بوجود آمده بود، در زمان فتحعلی شاه، ذوالفقارخان به تجدید آن پرداخت.

این یادمان تاریخی دارای 2 ورودی، یک مناره و چندین فضای معماری مانند صحن، ایوان بزرگ، مقصوره غربی و سه شبستان شمالی، جنوب و شرقی است.

ایوان بزرگ با ارتفاع 31 متر در بخش غربی صحن از دیگر شاهکارهای معماری مسجد جامع سمنان محسوب می گردد که از آثار خواجه شمس الدین علی بالیچه سمنانی وزیر شاهرخ تیموری است و چنان این بنا باشکوه و جلال است که وقتی به ارتفاع و ابهت این بنای مذهبی و تاریخی نگاه کنید از ساخت چنین بنایی در زمان های دور با وجود امکانات معدود آن موقع حیرت زده خواهید شد و نبوغ معماران سمنانی را تحسین خواهید کرد.

با گذر از ایوان مسجد جامع و ورود به صحن مسجد که به شکل مستطیل و به طول 27 متر و عرض 25 متر است باید تصمیم بگیرید می خواهید سفر تاریخی خود را با ورود به کدامیک از شبستان ها آغاز کنید.

مسجد جامع سمنان دارای سه شبستان است که هر یک در دوره ای از تاریخ ساخته شده اند؛ قدیمی ترین شبستان مسجد، شبستان زمستانی آن است.

قدیمی ترین شبستان این مسجد موسوم به شبستان زمستانی در ضلع جنوبی مسجد قرار گرفته است، این شبستان کاملا به سبک خراسانی ساخته شده و در معماری آن سعی شده طاق ها کوتاه تر شوند. شبستان شمالی مسجد جامع، شامل 16 ستون مدور و قطور است که بر روی آن طاق های ضربی شبستان راسخ شده و از طریق خواجه نظام الدین سمنانی ساخته شد.

شبستان شرقی که به شبستان ابا حرب معروف است در ابتدا شبستان کوچکی بوده که از طریق امیر اجل ابو حرب بختیار، حاکم قومس در دوره غزنویان بنا شده بود و سپس در دوره تیموریان حاکمان وقت آن را خراب کردند و شبستان بزرگتری ساختند.

شبستان شرقی از طریق هشتی های کوچک با طاق گنبدی کم خیز مزین به تزئینات بسیار زیباست که به بازار تاریخی حضرت راه می یابد.

در گوشه شمال شرقی این شبستان مناره زیبای این بنا خودنمایی می نماید که که بیش از 31 متر ارتفاع دارد، روی بدنه آجری آن کتیبه ای به خط کوفی نوشته شده است و طبق متون تاریخی قدمت آن مربوط به قرن سوم هجری قمری و دوره سلجوقیان است.

تزئینات مناره شامل تزئینات آجری است که در هفت بخش با طرح های متنوع خود جلوه خاصی به بنا بخشیده است. مناره مسجد جامع سمنان بواسطه اهمیتش با وجود پیوستگی آن با بنای مسجد جامع دارای شماره ثبت جداگانه در لیست آثار ملی است.

مسجد جامع سمنان در سال 1310 به شماره 163 در لیست آثار ملی ثبت شده است.

منبع: همگردی

به "مسجد جامع سمنان یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد جامع سمنان یکی از جاذبه های گردشگری استان سمنان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید