مصرف ظاهری فولاد کاهش یافت؛ صادرات افزایش

به گزارش وبلاگ ساختمان، طبق آمار، طی شش ماه نخست امسال مصرف ظاهری انواع اشکال فولاد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش غالبا 16 درصدی و در شمش فولاد و آهن اسفنجی به ترتیب 24 و 8 درصد ایجاد شده است. این در حالیست که در سه ماهه دوم امسال به سبب قطعی های برق، کاهش شدید فراوری اتفاق افتاده اما در مقابل صادرات رشد قابل توجهی به ویژه در آهن اسفنجی (رشد 287 درصدی صادرات در شش ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته) داشته است.

مصرف ظاهری فولاد کاهش یافت؛ صادرات افزایش

به گزارش وبلاگ ساختمان، بر اساس آماری که به وسیله انجمن فراوریکنندگان فولاد ایران در اختیار وبلاگ ساختمان، نهاده شد، طی شش ماهه امسال 12 میلیون و 994 هزار تن شمش فولادی (اسلب، بیلت و بلوم) فراوری گشته که 9 میلیون و 502 هزار تن آن با کاهش 24 درصدی نسبت به مصرف ظاهری آن در شش ماهه ابتدایی سال1399، صرف داخل شده است. در نیمه نخست سال گذشته مقدار مصرف شمش فولاد معادل 12 میلیون و 463 هزار تن ثبت شده است.

بعلاوه از مجموع پنج میلیون و 314 هزار تن بود کل مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی وسایر مقاطع) فراوری شده در شش ماهه امسال، چهار میلیون و 52 هزار تن آن در داخل مصرف شده است. مصرف ظاهری فولاد در نیمه نخست امسال 16 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که چهار میلیون و 832 هزار تن بوده، کمتر شده است.

مصرف ظاهری کل مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، ورق سرد و ورق پوششدار) نیز در مدت مذکور امسال نسبت به شش ماهه ابتدایی سال گذشته، 16 درصد کمتر شده و از چهار میلیون و 738 هزار تن به سه میلیون و 959 هزار تن رسیده است.

از ابتدای امسال تا انتها شهریور ماه، فراوری محصولات فولادی نیز معادل 9 میلیون و 281 هزار تن ثبت شده که هشت میلیون و 11 هزار تن آن به مصرف داخلی اختصاص یافته است و بدین ترتیب نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال گذشته که 9 میلیون و 570 هزار تن بوده، 16 درصد کاهش یافته است.

بر اساس آمار کمترین مقدار افت مصرف ظاهری فولادی ها در این مقایسه آماری متعلق به فراوری آهن اسفنجی است که با کاهش هشت درصدی، در مجموع شش ماهه امسال به 14 میلیون و 114 هزار تن رسیده است. مقدار مصرف ظاهری این محصول معدنی در مدت مشابه سال گذشته معادل 15 میلیون و 388 هزار تن بوده است.

این در حالیست که آمار فراوری فولادی ها نشان می دهد که از ابتدای امسال تا انتها شهریور ماه، تمامی فرآورده های فولادی اعم از شمش، مقاطع تخت و طویل، محصولات و آهن اسفنجی با افت مقدار فراوری نسبت به نیمه نخست سال گذشته روبرو شده اند؛ این در حالیست که مقایسه سه ماه ابتدایی سال با سه ماهه دوم امسال نیز بیانگر کاهش قابل توجه فراوری در فصل تابستان نسبت به بهار امسال است و آمار تماما کاهشی فراوری، ثمره قطعی های برق صنایع فولادی است.

اما در عین کاهش فراوری و کاهش مصرف ظاهری زنجیره فولاد، صادرات فولادی ها در این مدت با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است و از مقدار فراوری فولادی ها در نیمه نخست امسال، به ترتیب شمش فولاد 36 درصد، مقاطع طویل فولادی 71 درصد، مقاطع تخت فولادی 62 درصد، محصولات فولادی 69 درصد و آهن اسفنجی 287 درصد افزایش صادرات نسبت به شش ماهه ابتدایی سال 1399 داشته اند. با زهم همان سوال بی پاسخ که آیا صرفه صادرات بیش از تامین صنایع داخلی است یا صنایع داخلی بی احتیاج از فولاد شده و محصولی دیگر را جایگزین فولاد نموده اند که سبب شده فراوریات فولادی ها مشتری داخلی نداشته و آن ها صادر نموده اند؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مصرف ظاهری فولاد کاهش یافت؛ صادرات افزایش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف ظاهری فولاد کاهش یافت؛ صادرات افزایش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید