مفاد طرح جدید سازمان ملل برای حل بحران یمن

به گزارش وبلاگ ساختمان، فرستاده سازمان ملل در امور یمن طرحی جدید برای سرانجام دادن به جنگ یمن پیشنهاد داده که به محض امضا شدن وارد فاز اجرایی می شود.

مفاد طرح جدید سازمان ملل برای حل بحران یمن

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساختمان، یک منبع در دفتر مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن به خبرگزاری آناتولی گفت، طرف های درگیر در یمن یعنی دولت مستعفی، دولت نجات ملی و ائتلاف سعودی پیش نویس طرح جدید گریفیتس برای پایان دادن به بحران یمن را جمعه (دیروز) دریافت کرده اند.

بر اساس گزارش آناتولی، مفاد طرح ارائه شده به شرح زیر است:

آتش بس فراگیر در سرتاسر یمن که به محض امضای سند، وارد فاز اجرایی می شود.

این طرح طرف های نزاع و تمام منتسبین به آنها را به توقف عملیات نظامی زمینی، دریایی و هوایی فرامی خواند.

تشکیل کمیته هماهنگی نظامی به ریاست سازمان ملل و عضویت افسران عالیرتبه از طرفین نزاع برای نظارت بر آتش بس بعلاوه ایجاد مرکز عملیات مشترکی که مسؤولیت هماهنگی اجرای توافق را بر عهده داشته باشد.

اقدامات اقتصادی و انسانی شامل حل پرونده های اصلی مانند پرونده اسرا، حقوق، فرودگاه ها، بندرها و مسیرهای اصلی میان استانها می شود.

اقدامات اقتصادی و انسانی شامل آزادی تمام بازداشت شدگان بر اساس توافق استکهلم بعلاوه باز کردن مسیرهای اصلی در استان های تعز و ضالح (در جنوب) و صنعاء، مأرب و الجوف (در شمال) می شود.

بازگشایی فرودگاه صنعاء مانند مابقی فرودگاه های یمن و برداشتن موانع موجود بر سر راه ورود کشتی های حامل مشتقات نفتی و کشتی های تجاری به الحدیده.

جنگ یمن از مارس 2015 به بهانه های واهی و به فرماندهی عربستان سعودی آغاز شد و تا کنون جان دهها هزار بیگناه را گرفته است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "مفاد طرح جدید سازمان ملل برای حل بحران یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مفاد طرح جدید سازمان ملل برای حل بحران یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید