نمایشگاهی چشم نواز برای گردشی علمی در دنیای علوم دقیقه در تاریخ

به گزارش وبلاگ ساختمان به نقل از روابط عمومی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، وقف شده بر آستان قدس رضوی، تالار علوم در ایران اسلامی با هدف معرفی بخشی از میراث گران سنگ دانش در تمدن اسلامی و مطالعه در سیر تاریخی علوم دوره اسلامی طراحی شده است. کتابخانه و موزه ملی ملک، این تالار را برپایه آثار تاریخی و نسخه های خطی در گستره دانش های گوناگون ایرانی- اسلامی در گنجینه بنیان گذاشته است تا گوشه هایی از دستاوردهای عصر زرین دانش ها و علوم ایران دوره اسلامی را از منظره آثار این گنجینه بزرگ به نمایش بگذارد.

نمایشگاهی چشم نواز برای گردشی علمی در دنیای علوم دقیقه در تاریخ

تالار علوم در ایران اسلامی برپایه طبقه بندی دانش ها در تمدن اسلامی- ایرانی، به همراه معرفی دانشمندان ایرانی مسلمان و بازشناسی گوشه هایی از دستاوردهای آنان در زمینه علوم دقیقه، نمایی مجذوب کننده و چشم نواز از تاریخ علم در ایران دوره اسلامی به نمایش می گذارد.

طبقه بندی علوم در ایران اسلامی، از گستره های مجذوب کننده این تالار است. علوم و دانش های رایج در دوره های گوناگون تاریخی همانند اُسطُقُسّات (معرفت هندسه)، حساب، جبر و مقابله، حِیَل، کیمیا، منظره ها، نورشناسی (ابصار)، مسالک و ممالک، جانورشناسی، گیاه داروشناسی، اَسطَرُنومیا (ستاره شناسی)، احکام نجوم، فلاحت، النبات (گیاهان و رستنی ها)، کانی شناسی و پزشکی، در کنار علوم نو که در سده های متاخر تاریخ ایران در این سرزمین رواج یافتند، گستره هایی در زمینه دستاوردهای دانشمندان ایرانی مسلمان در علوم و دانش هایی به شمار می آیند که آثار آن ها در این تالار به نمایش درآمده است.

دوستداران علم و تاریخ به ویژه استادان، پژوهشگران و دانشجویان حوزه های گوناگون علمی و تاریخ علم، با هماهنگی پیشین و تماس با شماره تلفن 66751291-021 (روابط عمومی) می توانند از خدمات تور ویژه بازدید از تالار علوم در ایران اسلامی بهره بگیرند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "نمایشگاهی چشم نواز برای گردشی علمی در دنیای علوم دقیقه در تاریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاهی چشم نواز برای گردشی علمی در دنیای علوم دقیقه در تاریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید