کاروانسرای باغ شیخ از زیباترین کاروانسراهای واقع در دشت فلات است

به گزارش وبلاگ ساختمان، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، کاروانسرای باغ شیخ از زیباترین کاروانسراهای واقع در دشت فلات است.

کاروانسرای باغ شیخ از زیباترین کاروانسراهای واقع در دشت فلات است

کاروانسرای باغ شیخ ساوه یا کاروانسرای عبدالغفارخان (باغ شیخ) مربوط به اوایل دوره قاجار است که در شهرستان ساوه، شش کیلومتری جاده ساوه، مجاور روستای باغ شیخ واقع شده است.

این کاروانسرا که به بزرگترین کاروانسرای باستانی ایران معروفیت دارد، از زیباترین کاروانسراهای واقع در دشت فلات بوده و بعلاوه آب انبار و حسینیه ای نیز در این مکان احداث شده است. این کاروانسرا در تاریخ 14 مهر 1354 با شماره ثبت 1185 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای عبدالغفارخان (باغ شیخ) در اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار به وسیله یکی از خوانین منطقه به نام عبدالغفارخان خلج در مسیر قم، اصفهان به همدان و قزوین و تبریز ساخته شده است.

روستای باغ شیخ از روستاهای باستانی ساوه محسوب می گردد. در این منطقه علاوه بر کاروانسرا چندین اثر و بنای تاریخی من جمله آب انبار، تکیه و محوطه ای باستانی با آثاری متعلق به دوره سلجوقی و ایلخانی بچشم میخورد.

کاروانسرای عبدالغفارخان باغ شیخ با مساحتی در حدود 4800 متر مربع به لحاظ معماری در زمره کاروانسراهای چهار ایوانی اقلیم گرم و خشک ایران محسوب می گردد.

بنا دارای پلانی چهار وجهی با دو برج دوازده ضلعی در طرفین ورودی و دو برج مدور در جهت مقابل است. راه ورود به کاروانسرا از میانه ضلع جنوب شرقی بوده و این جبهه از بنا با ارتفاعی معادل دو طبقه، تشخیص ویژه یافته است. در سردر ورودی بنا جای خالی کتیبه ای دیده می گردد که احتمالاً حاوی تاریخ ساخت بنا و نام بانیان آن بوده است.

نمای خارجی این ضلع از کاروانسرا از ردیف طاق نماهایی عمیق در طرفین سردر تشکیل شده و بر اهمیت ورودی تاکید دارد.

بعد از سردر ورودی، هشتی وسیع و مرتفعی واقع شده است که طاق این قسمت از بنا با کاربندی و مقرنس های گچی و زیبا تزئین یافته است. فضاهای دو طبقه پیرامون هشتی آن را به تیمچه ای کوچک تبدیل نموده است.

کلاهکی هشت وجهی در میانه طاق هشتی بر فراز نمای این جبهه بنا از داخل و خارج کاروانسرا بچشم میخورد که به این ترتیب هر چند چهار نمای حیاط شکلی مشابه دارند لیکن نمای این ضلع مهمتر از دیگر نماها جلوه می نماید. بنا دارای حیاطی مربع شکل با اضلاعی در حدود 37 متر است. در هر ضلع حیاط، ایوانی در میانه واقع شده است که به جز ایوان جبهه ورودی در انتهای هر ایوان اتاقی به صورت شاه نشین قرار گرفته است.

در طرفین هر کدام از ایوان ها سه ایوانچه که هر کدام به حجره ای مرتبط است، واقع شده است. مجموعاً در هر ضلع از بنا شش ایوانچه و حجره ساخته شده است. در تمامی حجره ها برای گرمایش و طبخ غذا، بخاری دیواری تعبیه شده است.

فضاهای دور حیاط برخلاف بیشتر کاروانسراها هم سطح حیاط بوده است. از چهار کنج حیاط درگاه های ورود به فضای اصطبل و راه پله منتهی به بام تعبیه شده است. فضاهای اصلی اصطبل که در چهار گوشه حیاط قرار گرفته اند، دارای پلان مربع با یک ستون آجری قطور در میانه است و به وسیله دو فضای بازویی شکل در پشت حجره ها امتداد یافته اند.

ردیف سکوها در یک سوی فضای اصطبل به عنوان بارانداز قرار دارند. در ساخت بنا از مصالحی همانند آجر و سنگ در پی سازی استفاده شده است. بعلاوه در سردر ایوان ها و بعلاوه فضای هشتی ورودی از تزئینات گل انداز آجری استفاده شده است.

منبع: همگردی

به "کاروانسرای باغ شیخ از زیباترین کاروانسراهای واقع در دشت فلات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای باغ شیخ از زیباترین کاروانسراهای واقع در دشت فلات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید