یارانه برق از فردا هدفمند و عادلانه می گردد

به گزارش وبلاگ ساختمان، مصوبه دولت در مورد اجرای بند ی تبصره 8 قانون بودجه سال 1400 درباره آیین نامه تعرفه برق از فردا اول بهمن اجرا می گردد که بر اساس آن یارانه انرژی برق از این پس عادلانه و هدفمند خواهد بود.

یارانه برق از فردا هدفمند و عادلانه می گردد

بر اساس این آیین نامه که با هدف ترغیب پرمصرف ها برای مصرف بهینه و در چارچوب الگوی برق اجرا می گردد، تعرفه مشترکانی که در چارچوب الگوی برق انرژی مصرف می کنند با یارانه کامل و بدون تغییر محاسبه خواهد شد.

طبق اعلام روابط عمومی وزارت نیرو، پنجم دی ماه هیئت وزیران با استناد به حکم مندرج در بند (ی) تبصره (8) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را مشخص و اجرای آن از اول بهمن را به وزارت نیرو ابلاغ نموده است.

طبق این آیین نامه، مشترکانی که زیر الگوی مصرف مشخص شده برای هر منطقه برق مصرف می کنند، مشمول هیچ افزایش قیمتی نشده و همچنان برق را به قیمت یارانه ای استفاده می کنند؛ اما مشترکانی که بیشتر از الگو برق مصرف می کنند به صورت پلکانی و در سطوح 1.5، 2 و بیش از دو برابر الگو، یارانه ایشان کاهش یافته و حذف می گردد.

در حال حاضر بر اساس آخرین آمار و اطلاعات، بیش از 75 درصد مشترکان این صنعت تا سقف الگو، برق مصرف نموده و مابقی مصرف کنندگان بالاتر از سقف الگو از این انرژی مهم استفاده می کنند، که تعداد بسیار معدودی از این مشترکان با بی توجهی به مقدار استفاده خود از انرژی کلیدی برق، بیش از 2 تا چندین برابر بالاتر از الگوی مشخص شده، برق مصرف می کنند.

البته در این آئین نامه تغییرات اجرا شده در بخش نظام تعرفه گذاری برق نسبت به تشویق مشترکان کم مصرف نیز اقدام نموده است، به طوری که اگر مشترکان در 4 ماه گرم سال مصرف خود را زیر الگوی مصرف منطقه خود قرار داده و نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر برق مصرف کنند، از پاداش مدیریت مصرف بهره مند می شوند.

بر اساس این گزارش، برای نمونه اگر مشترکی که سال جاری 300 کیلووات ساعت در ماه در فصل گرم برق مصرف نموده است و سال آینده در زمان مشابه 200 کیلووات ساعت برق مصرف نماید و در نتیجه 100 کیلووات ساعت کمتر از الگو از برق استفاده کند، از یک پاداش کم مصرفی برابر نرخ هزینه تامین برق برای هر کیلووات ساعت صرفه جویی بهره مند خواهد شد، و در صورتی که این کاهش مصرف در ایام پیک مصرف برق کشور باشد این پاداش به 2 برابر افزایش می یابد و حتی امکان رایگان شدن قبض برق مصرفی این مشترک وجود دارد.

تمامی مشترکان برق می توانند با پیش بینی و انتخاب پله مصرف خود کمتر از مصرف سال گذشته، 5 درصد تخفیف در کل مبلغ صورتحساب خود دریافت کنند.

الگوی مصرف در ماه های غیر گرم سال برای کل کشور 200 کیلووات ساعت در ماه بوده و در فصل گرم برابر 300 کیلووات ساعت در منطقه ها عادی و برای منطقه ها گرمسیر با توجه به مقدار دمای هوا و پایداری گرما و مقدار رطوبت تا چندین برابر منطقه ها عادی مشخص شده است.

یارانه برق تا به امروز بر اساس مقدار مصرف پرداخت می شد و مشترکانی که برق بیشتری مصرف می کردند از یارانه بیشتری برخوردار بودند، اما از این پس، آن بخش از انرژی برق که در چارچوب الگو مصرف می گردد یارانه دریافت می نماید و یارانه پرمصرف ها برای آن بخشی که بیش از الگو مصرف می کنند به صورت پلکانی کاهش می یابد.

منبع: وبلاگ ساختمان

منبع: تجارت نیوز

به "یارانه برق از فردا هدفمند و عادلانه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه برق از فردا هدفمند و عادلانه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید