آمریکا در هیچ برهه ای از تاریخ با چنین دو قطبی روبرو نبوده است

به گزارش وبلاگ ساختمان، خبرنگاران، گروه بین الملل- آذر مهدوان: خاتمه پس از کش و قوس های فراوان، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مرحله ای رسید که در آن، نامزد دموکرات با برخورداری از آرای بیشتر، ادعای پیروزی می نماید.

آمریکا در هیچ برهه ای از تاریخ با چنین دو قطبی روبرو نبوده است

این در حالی است که برای قطعی شدن پیروزی جو بایدن، احتمالاً یک فرایند قضائی در انتظار آمریکا است چرا که ترامپ راضی به شکست در انتخابات نیست و همچنان برای ماندن در کاخ سفید کوشش می نماید. از طرفی، مساله انتخابات و تظاهرات پساانتخاباتی، تشدید دو قطبی در جامعه آمریکا را نمایان نموده است- شرایطی که از منظر بسیاری از کارشناسان، عامل اصلی آن سیاست های داخلی ترامپ بوده است.

وبلاگ ساختمان، در مورد فرایند انتخاباتی آمریکا و تأثیر آن در جامعه این کشور، گفتگویی با پروفسور هلن ساری ارتم عضو هیئت علمی دانشگاه مدنیت استانبول و کارشناس مسائل سیاسی آمریکا، انجام داده است که در ادامه به آن می پردازیم.

*فرایند انتخابات 2020 و اعتراضات انجام شده نشان داد که جامعه آمریکا با مساله دو قطبی روبرو است. دلیل این امر چیست؟

در اصل جامعه آمریکا وارد یک تحول جدی شده و افزایش جمعیت سیاهپوست و لاتین تبارها (هسپانیک) شکل جدیدی به بافت جمعیتی این کشور داده است. آمریکا در هیچ برهه ای از تاریخ با چنین دو قطبی در بعد سیاسی و اجتماعی روبرو نشده بود. این موضوع راستا و اهداف آمریکا را هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی دچار ابهام نموده است. شرایط کنونی نیز انعکاس همین ابهامات است.

تنها مسأله ای که اقشار مختلف آمریکا را به هم نزدیک می نماید، موضوع مسیحیت است حال آنکه مسائلی مانند نژاد پرستی و تبعیض حقوقی میان شهفرایندان، موضوع اتحاد مسیحیت در این کشور را هم کم رنگ نموده است.

دنیای شدن موجب تغییر در آمریکای سنتی و اولویت های آن شده است. تا سال 2045 اکثریت جامعه آمریکا را لاتین تبارها تشکیل می دهند که سیاهپوستان نیز دنبال رو راستا آنها خواهند بود. این شرایط باب میل راستگرایان افراطی که خواهان تداوم آمریکای سنتی هستند، نیست.

آمریکا مجبور است که در ابتدا مسائل داخلی خود را حل نماید؛ حل مسائل سیاست خارجی این کشور هم در اولویت دوم قرار گرفته است. رقابت تجاری آمریکا با چین موجب تضعیف اقتصاد این کشور شده است و دولت آمریکا ناچار به حل مسائلی مانند امنیت داخلی، مالی، حقوق بشر و مساله پناهندگان کشورش است.

*چه فاکتورهایی در پیشتازی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تأثیر گذاشته است؟

بایدن فردی است که به دیپلماسی و افکار لیبرالی اهمیت می دهد. او را می توان نماینده آمریکای سنتی در سیاست خارجی مطرح کرد. البته که با آمدن ترامپ، سیستم سیاسی آمریکا بهم ریخت و رأی دهندگان برای ترمیم این سیستم خواهان قدرت یافتن بایدن شدند اما افرادی بودند که صرفاً بخاطر اینکه ترامپ را از میدان قدرت به در نمایند به بایدن رأی دادند.

شهفرایندان سیاهپوست، لاتین تبارهای آمریکا، زنان و قشر باسواد جامعه آمریکا خواهان رفتن ترامپ از کاخ سفید بودند که البته حق دارند چنین خواسته ای داشته باشند؛ اما 50 درصد دیگر جامعه آمریکا هنوز حامی ترامپ هستند.

حامیان ترامپ شامل قشر کم سواد و افراد جویای شغل هستند. آنها برایشان تحولات دنیای اهمیتی ندارد. این واقعیت جامعه آمریکا است و با هر انتخابات در این کشور این واقعیت ها بیشتر خود نمایی می نماید. تا زمانی که تعادل در جامعه آمریکا ایجاد نگردد شاهد بحران های بسیاری در این کشور خواهیم بود.

*مطرح کردن نتیجه انتخابات آمریکا در دادگاه عالی با ادعای دموکراسی این کشور همخوانی ندارد. دلیل این امر چیست؟ شانس پیروزی ترامپ در دیوان عالی چقدر است؟

دیوان عالی به نسبت 6 به 3 به نفع قضات جمهوری خواه است. اما اگر اعتبار و پیامی که این کشور به عنوان جامعه دموکراتیک می خواهد به جامعه دنیای ارسال کند را مد نظر قرار دهیم؛ باید بگویم که با همه کوششی که ترامپ انجام خواهد داد، هیچ پیروزی در این دادگاه نصیب او نخواهد شد. اما اگر بایدن هم پیروز گردد، باز هم ایالات متحده آمریکا با نقش خود به عنوان رهبر دنیا لیبرال و دموکراتیک فاصله زیادی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمریکا در هیچ برهه ای از تاریخ با چنین دو قطبی روبرو نبوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در هیچ برهه ای از تاریخ با چنین دو قطبی روبرو نبوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید