ترس از سخنرانی را با این راهکارها کنار بگذارید!

به گزارش وبلاگ ساختمان، چطور ترس خود را در حین سخنرانی کنترل کنیم؟

یکی از ترسناکترین مواردی که برای هر کسی ممکن است پیش بیاید، ترس از سخنرانی است، تا حدی که حتی زلزله، سیل و .. به این میزان برای آنها ترسناک نیست. البته این چیزی نیست که تنها مربوط به شما باشد، این ترس را در تمام نقاط مختلف جهان می توان دید.

ترس از سخنرانی را با این راهکارها کنار بگذارید!

آمار جدیدی منتشر شده که نشان می دهد 28.4 درصد از بزرگسالان با این ترس روبرو هستند. اما نکته ای که این آمار را جالب می نماید، این است که ترس از بلایای طبیعی 19.7 درصد و عقاید خرافی و ماورایی 8.4 درصد است. در ادامه با وبلاگ ساختمان همراه باشید.

ترس از سخنرانی تا حدی طبیعی است اما وقتی این ترس به وحشت تبدیل می گردد، کلید پیروزیت در بسیاری از موقعیت ها از دستان شما خارج می گردد. سخنرانی برای افراد، معرفی ایده ها، راهبردها یا مدیریت برنامه های متفاوت، مهارت بسیار مهمی برای کارآفرینان و صاحبان کسب وکار است. بعلاوه سخنرانی کردن در همه سنین و مقاطع تحصیلی و شغلی و حتی در جمع های فامیلی و محبت آمیز نیز مهارتی است که نقش مهمی در پیروزیت افراد دارد. پس اگر شما دوست عزیز هم دچار ترس از سخنرانی هستید و حتی دیدار با ارواح و زامبی ها را به سخنرانی کردن در جمع ترجیح می دهید، با به کارگیری این 13 روش از زبان متخصصان و سخنرانان حرفه ای، ترس از سخنرانی را کنار بگذارید.

1. از صمیم قلب حرف بزنید

در هنگام سخنرانی در پی عبارات پرطمطراق یا همان کلمات قلمبه سلمبه نباشید. از تجربه های شخصی تان حرف بزنید. داستان های واقعی و شخصی شما توجه و علاقه حضار را به شنیدن سخنان تان دوچندان می نماید. ضمناً وقتی داستان سخنرانی را خودتان تجربه نموده باشید، آن را به سادگی در فکر خواهید داشت. این راه حل نصیحتی از گری اشمیت (Gary Shmidh)، رئیس سابق سازمان غیرانتفاعی و بین المللی تست مسترز (Toast Masters) است که به افراد بی شماری برای سخنرانی مشاوره داده است. اشمیت معتقد است در سخنرانی نباید کلام را پیچیده و سخت کرد. این نوع ادبیات باعث از دست رفتن توجه مخاطب می گردد. بیان تجربه و داستان شخصی جالب تر است و شوق و اشتیاق مستمع را بیشتر برمی انگیزد.

2. خود را برنده و پیروز بدانید

قبل از سخنرانی به صحبت های خود فکر کنید، تمرین کنید و سعی کنید درباره مخاطبان پیش فرضی در فکر داشته باشید. قبل از سخنرانی به هول شدن و لرزش دست و پای خود فکر نکنید، در این صورت دید منفی همانند ابری سیاه بر رشته افکار و کلام تان سایه می اندازد. مثبت فکر کنید و به خود بگویید که همه چیز عالی پیش خواهد رفت. در هنگام سخنرانی با مخاطب ارتباط برقرار کنید. وقتی حتی از یکی از حضار انرژی مثبت دریافت کنید، ترس شما تا حدود زیادی از بین خواهد رفت.

3. نفس عمیق بکشید

تنفس درست تأثیر زیادی بر کنترل اعصاب دارد. قبل و در طول سخنرانی نفس عمیق بکشید، این کار باعث می گردد هم به اعصاب تان مسلط باشید و هم صدای تان قدرتمندتر به نظر برسد. وقتی صدای شما قدرتمند به نظر برسد، اعتبار و اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنید. پاها را کمی باز کنید، دست ها را بالا ببرید و نفس عمیق بکشید. هوا را از بینی داخل و از دهان خارج کنید یا می توانید دست راست خود را بالا ببرید و در راستای طرف راست بدن بکشید. این تمرینات ساده بدن شما را در حالت آرامش و کنترل قرار می دهند.

4. صرفا محتوا مهم نیست

یادتان باشد اگر با انرژی و اعتماد به نفس صحبت کنید و در حرف زدن شور و اشتیاق به خرج بدهید، مخاطب جذب صحبت های شما می گردد ولی اگر این عناصر در سخنرانی شما وجود نداشته باشند، هرقدر هم که موضوع و محتوای سخنرانی تان مهم و غنی باشد، مخاطب با شما همراه نخواهد شد. سعی کنید مخاطب را در بحث درگیر کنید و فرایندی جالب و مفرح برای او بسازید. اگر این طور عمل نکنید، بدون شک صحبت های شما چیزی جز لالایی نخواهد بود. شور و شوق به خرج بدهید، پرسش کنید و نگذارید کسی چرت بزند.

5. به آغاز و سرانجام توجه کنید

آغاز و سرانجام سخنرانی خیلی مهم است. لحن صدای شما و افت و خیز جملات در پیروزیت سخنرانی بسیار مشخص کننده است. در گام اول باید طوری صحبت کنید که نظر مخاطب جلب بگردد و در گام نهایی نیز باید کاری کنید که در فکر او ماندگار شوید. به حاشیه نروید، اصل مطلب را بگویید و در آخر با درخواست عملی مخاطب را درگیر کنید. فکر مخاطب را آماده کنید و در سرانجام برنامه ای به او بدهید تا آنچه را در طی سخنرانی گفته اید، پیگیری کند. درست مانند نگارش یک مقاله یا نوشتن فیلم نامه، سخنرانی نیز از آغاز، بدنه و سرانجام تشکیل می گردد. برای تأثیرگذاری باید بتوانید تمام این مراحل را درست ارائه بدهید. اهمیت همه مراحل را در نظر بگیرید و سعی کنید تأثیرگذار باشید.

6. بداهه پردازی نکنید

تمرین و تمرین و تمرین، راز پیروزیت انسان های بزرگ است. حتی اگر هوش فراوانی در بداهه گویی دارید، باز هم خطر نکنید. بدون برنامه ریزی عمل کردن، شما را در معرض اتفاقات پیش بینی نشده ای قرار می دهد که ممکن است قادر به مدیریت کردن آنها نباشید. پس با تمرین و برنامه ریزی سخنرانی کنید و بی گدار به آب نزنید. مارک توآین می گوید: معمولا بیش از 3 هفته طول می کشد تا سخنرانی بداهه ام را آماده کنم! مارک توآین درست می گوید، سخنرانی به تمرین و طراحی احتیاج دارد و بداهه گویی، ترس از سخنرانی را بیشتر می نماید.

7. خودتان باشید و سعی کنید خوش بگذرانید

اگر ترس از سخنرانی دارید یا نمی دانید چگونه مجذوب کننده و مؤثر باشید، می توانید به سخنرانان حرفه ای نگاه کنید. به حرکات و جملات شان دقت کنید و با الگوبرداری به سخنرانی خوب تبدیل بشوید. اما یادتان باشد هر چه را می آموزید از گذرگاه شخصیت و رفتار خود عبور بدهید تا به سبک شخصی و خاص خودتان برسید. وقتی خودتان باشید، راحت تر هستید و اوقات بهتری را پشت سر می گذارید. دیگران نیز فردی را که راحت تر است بهتر می پذیرند. لازم نیست ادای دیگران را عینا وارد سخنرانی خود کنید. بپذیرید همین که هستید، خوب است. خوش باشید و لحظه ها را به خوشی و سادگی سپری کنید. شور و اشتیاق مسری است. اگر شما پرانرژی باشید، این علاقه و نشاط به مخاطب هم سرایت می نماید و اگر به شما خوش بگذرد به او هم خوش خواهد گذشت.

8. بی گدار به آب نزنید

حتی اگر سخنران ماهری هستید، باز هم قبل از سخنرانی ترفندهای جذب مخاطب را آنالیز کنید، چون واکنش ها و انتظارات مخاطبان مختلف، یکسان نیست. هیچ وقت نگویید که کاملا مسلط هستید، هزاران بار تا به حال سخنرانی نموده اید و بی شک این بار هم پیروز خواهید شد. البته پیروز خواهید شد ولی در صورتی که آماده باشید، با برنامه پیش بروید و از مخاطبان و محتوای سخنرانی تان شناخت خوبی داشته باشید.

9. عبارات تأکیدی کوتاه و آرام بخش داشته باشید

مغز شما عضوی کاملا پیچیده است. این عضو عزیز به داده هایی که به او تقدیم می گردد، اعتماد زیادی دارد. مثلا اگر مدام به خود بگویید که پیروز هستید، مغز این موضوع را باور می نماید و عملکرد شما را در راستای همین جمله هماهنگ می نماید. قدرت تلقین، روینمودهای بسیار مثبتی را در عملکرد مغز ایجاد می نماید. روان شناسان معتقدند برای آرامش دادن به خود و کنترل ترس از سخنرانی یا سایر اضطراب ها، عبارات کوتاه و آرامش بخشی را انتخاب و مدام آنها را تکرار کنید. به ویژه هنگامی که استرس و ترس بر شما سایه می افکند، تکرار جملات آرام بخش بسیار مفید خواهد بود،؛ مثلا بگویید آرام باش یا من می توانم یا همه چیز عالی است، همه چیز مرتب است. فکر مثبت نگری شما را خریدار است. یاد بگیرید نفس عمیق بکشید، لبخند بزنید، سرتان را بالا نگه دارید و شمرده صحبت کنید. اینها را تمرین کنید و منتظر معجزه فلان مربی و کلاس و کتاب نباشید. همه اینها وقتی جواب می دهد که قدرت تغییر عادات منفی را در دستان خود بگیرید. این شما هستید که باید به خود آرامش بدهید.

منبع: الی گشت

به "ترس از سخنرانی را با این راهکارها کنار بگذارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس از سخنرانی را با این راهکارها کنار بگذارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید