فراوری پارچه ای که حس می نماید!

به گزارش وبلاگ ساختمان به نقل از انگجت، این پارچه نرم رباتیک اومنی فیبر(OmniFiber) نام گرفته و مرکز آن یک کانال توخالی دارد که اجازه می دهد یک واسطه مایع در آن جابه جا گردد. فیبر مذکور با یاری هوای فشرده می تواند خم گردد، حالت کشسانی داشته باشد و لوله گردد. به این ترتیب پارچه مذکور می تواند بازخورد حسی واقعی فراهم کند و در نتیجه مشابه یک ماهیچه مصنوعی خواهد بود.

فراوری پارچه ای که حس می نماید!

البته فیبرهای ماهیچه مصنوعی ایده جدیدی نیستند. تحقیقات دیگری که در MIT اجرا شده نیز به این موضوع پرداخته اند. با این وجود نکته متمایز اومنی فیبر آن است که برای تغییر شکل نیازمند گرما نیست. به همین علت کارآمدی بیشتری دارد زیرا داغ شدن بیش از حد پوست یک چالش نخواهد بود. علاوه بر آن پارچه مزایای دیگری نیز دارد و می توان آن را از مواد مقرون به صرفه قیمت تهیه کرد.

محققان معتقدند این پارچه در آینده در لباس ها به کار گرفته می گردد و به ورزشکاران و خوانندگان یاری می نماید تنفس خود را بهتر کنترل نمایند.

دیگر کاربرد جالب این پارچه آن است که به فرد یاری می نماید پس از ابتلاء به یک بیماری تنفسی مانند کووید 19، بتواند الگوی تنفس طبیعی خود را دوباره بازیابد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری پارچه ای که حس می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پارچه ای که حس می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید