روحانی: آزادسازی سهام عدالت با کوشش دولت رخ داد

به گزارش وبلاگ ساختمان، رئیس جمهور با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت اقدام بزرگی بوده که بعد از سال ها کوشش دولت رخ داده، گفت: امروز مردم صاحب اختیار سهامی شده اند که تا قبل از آن با وجود اختصاص سهام، مالکیت روشنی نبود و اختیاری برای مدیریت آن نداشتند.

روحانی: آزادسازی سهام عدالت با کوشش دولت رخ داد

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ ساختمان، حسن روحانی رئیس جمهور در یکصد و چهل و دومین جلسه ستاد هماهنگی مالی دولت دوازدهم گفت: دولت کوشش نموده است در فرایندی کاملاً شفاف و ضابطه مند، مردم سهامی را که قبلاً به نام آن ها بوده، در دست بگیرند و در عین حال چرخ مالی کشور نیز به تحرک بیشتر واداشته گردد.

روحانی بورس را نقطه امیدی دانست که در این شرایط خاص مالی کشور، موجب افزایش حضور مردم در اقتصاد شده است و باید شورای عالی و سازمان بورس مراقبت لازم نمایند که این فضای مطمئن برای مردم بیش از پیش امیدآفرین باشد و باید کوشش کرد بازار بورس با قدرت به کار خود ادامه دهد.

رئیس جمهور توضیح داد: از افتخارات کشور این است در حالی که کرونا با همراهی مردم مدیریت شده، بورس و بازار سرمایه نیز با مشارکت مردم رونق گرفته است.

وی تأکید کرد: با روش های مناسب باید مانع آن شویم عده ای که در کمین سهام مردم و تصرف جایگاه های مدیریتی هستند بتوانند این سهام را با ارزش کمتر خریداری نمایند.

روحانی با بیان اینکه وزارت امور مالی و دارایی و سازمان بورس باید جوانب و ضوابط مدیریت این سهام را به شکل دقیق معین نمایند، اضافه نمود: نحوه اطلاع رسانی و آموزش به مردم در خصوص مالکیت و تعامل در این زمینه از جمله واگذاری، نگهداری و اطلاع رسانی درباره میزان سود و شرکت های مرتبط با این سهام بسیار مهم است.

رئیس جمهور واگذاری اختیار معامله سهام عدالت به مالکان را گامی عظیم در واگذاری های مالی توصیف و توضیح داد: این واگذاری هم از لحاظ حجم سهام و هم به لحاظ تعداد افراد سهامدار که بیش از 49 میلیون نفر را در بر می گیرد، اهمیت زیادی در ارتقای نقش آفرینی مردم در عرصه اقتصاد دارد.

روحانی با اشاره به اینکه طبیعتاً مردم سوالات و ابهامات زیادی در زمینه چگونگی سهامداری یا فروش سهام خود دارند، اعلام کرد: مسئولان سازمان بورس باید توجه داشته باشند که آرامش در بازار بورس و در نزد مردم تأثیر بسیار زیادی در رونق بازار سرمایه دارد.

روحانی با بیان اینکه بازار سرمایه باید با تکیه بر آزادسازی و تقویت سهام عدالت، اقتصاد شفاف و سالم را هم تقویت کند، گفت: تهدیدی که از ناحیه بعضی روش های مخرب معمولاً متوجه بازار های دیگر است، نباید متوجه بازار سرمایه و سهامداران آن به خصوص مالکان سهام عدالت باشد؛ لذا به همه مسئولان مرتبط تأکید می کنم مراقبت لازم را از این بازار به عمل آورند.

رئیس جمهور اضافه نمود: سامانه ای که برای اطلاع رسانی مستقیم مردم از تحولات و اتفاقات مرتبط با سهام عدالت راه اندازی شده است، می تواند در عین پاسخگویی به ابهامات و سوالات، هم برای سهامداران و هم برای مدیران شرکت های سرمایه گذاری اصلی اعتماد آفرین باشد.

روحانی با بیان اینکه در واگذاری اختیار سهام عدالت به مالکان آن، به صراحت به مردم اعلام نموده ایم که دولت از این به بعد صاحب اختیار ثروت و سهام آن نیست، گفت: به مردم اعلام شده است که از این پس برای مدیریت دارایی خود در زمینه سهام عدالت مالک و کاملاً صاحب اختیارند و خود می توانند در خصوص نحوه استفاده از حق مالکانه تصمیم بگیرند، البته توصیه دولت این است که دارندگان، سهام خود را نفروشند و از منافع بلندمدت آن بهره مند شوند.

روحانی با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت اقدام عظیمی بوده که بعد از سال ها کوشش دولت رخ داده است، گفت: امروز مردم صاحب اختیار سهامی شده اند که تا قبل از آن با وجود اختصاص سهام، مالکیت روشنی نبود و اختیاری برای مدیریت این سهام نداشتند.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت و تعمیق بازار سرمایه از وزارت امور مالی و دارایی و شورای عالی بورس خواست برای راه اندازی بورس املاک کوشش و سرعت عمل داشته باشند.

روحانی با بیان اینکه بار ها تأکید نموده ایم در حالی که با قدرت در حال مقابله با تروریسم مالی آمریکا و مبارزه با تحریم هستیم، توسعه و پیشرفت کشور را از یاد نبرده ایم، توضیح داد: توسعه زیرساخت ها و عمران و آبادانی کشور همیشه از اصلی ترین رئوس فعالیت های دولت بوده است.

رئیس جمهور اضافه نمود: توسعه زیرساخت های ارتباطی از جمله اقدامات عظیم دولت تدبیر و امید در جهت تحقق توسعه در کشور و در عین حال گامی مهم در راستای تحقق حکمرانی دقیق و مطلوب است، بر این اساس ایجاد زیرساخت های ارتباطی برای تکمیل پروژه عظیم دولت الکترونیک اقدامی بنیادین محسوب می گردد.

روحانی اعلام کرد: در سال های گذشته اقدامات موثر و مفیدی در راستای تکمیل پروژه دولت الکترونیک اجرا شده که البته کافی نبوده است. تا انتها سال جاری همه دستگاه های اجرایی موظف به اقدامات موثر برای تکمیل، راه اندازی و بهره مندی مردم از شبکه دولت الکترونیک هستند.

رئیس جمهور گفت: دولت الکترونیک نه تنها در زندگی روزمره مردم خدمات اداری و دیوانی را تسهیل و تسریع می نماید، بلکه موثرترین اقدام در راستای ایجاد شفافیت و مقابله واقعی با فساد است.

روحانی با بیان اینکه محدودیت های ایجاد شده در فرایند مقابله با کرونا هم به آحاد مردم و هم به مسئولین نشان داد که دولت الکترونیک چه نقش عظیمی در عرصه اجتماع ایفا می نماید، گفت: با تکیه بر این تجربه عظیم می توانیم بگوییم که دولت الکترونیک زمانی به شکل مطلوب ایجاد شده است که مردم برای انجام امور اداری و دیوانی در زندگی روزمره خود، کمترین احتیاج به مراجعه به دستگاه ها و ادارات دولتی و اجرایی را داشته باشند.

رئیس جمهور توضیح داد: استقرار کامل دولت الکترونیک به معنای آن خواهد بود که مردم با سهولت، سرعت، دقت و شفافیت تمامی خدمات اداری خود را بدون احتیاج به مراجعه حضوری دریافت خواهند کرد.

در این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارشی از پیشرفت اقدامات این وزارتخانه درباره اجرای دولت الکترونیک و چالش های پیش رو برای الکترونیکی کردن بعضی فرایند های بانکی، استعلامات مربوط به نیروی انتظامی و همچنین بانک های اطلاعاتی مدارک تحصیلی ارائه داد.

رئیس جمهور پس از استماع این گزارش ها از وزیر امور مالی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی خواست، برطرف موانع الکترونیکی سازی و فرایند های بانکی را با جدیت پیگیری نمایند.

روحانی همچنین وزیر کشور را مامور پیگیری اتصال کامل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به دولت الکترونیک و پاسخگویی برخط به احتیاج های مردم کرد.

رئیس جمهور از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز خواست در مهلت مقرر یکماهه، یکپارچه سازی بانک های اطلاعاتی مدارک تحصیلی را حل و فصل کند.

رئیس جمهور همچنین اجرای اقدامات باقی مانده از سلامت الکترونیکی به ویژه نسخه صفحه ای الکترونیکی را مورد تاکید قرار داد.

در این جلسه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز گزارشی از خدمات دستگاه های اجرایی، اصلاح فرایند های ارائه خدمت با همکاری دستگاه ها و تخصیص شناسه یکتا به هر خدمت دولتی را ارائه کرد.

رئیس جمهور نیز با اشاره به خدمات سازمان امور اداری و استخدامی در زمینه راهبری دستگاه های اجرایی و استقرار سامانه هایی برای ارائه خدمات به شکل الکترونیک، تاکید نمود: تا انتها دولت دوازدهم تمام برنامه های دولت الکترونیک باید اجرایی و مستقر گردد.

رئیس جمهور با اشاره به این که تا به امروز 57 درصد خدماتی که می توانست الکترونیکی گردد، اجرا شده، تاکید نمود که این فرایند باید به سرعت ادامه یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "روحانی: آزادسازی سهام عدالت با کوشش دولت رخ داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: آزادسازی سهام عدالت با کوشش دولت رخ داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید