رونمایی از پرونده های ارسالی ایران به یونسکو برای ثبت در فهرست میراث جهانی

به گزارش وبلاگ ساختمان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پرونده های ارسالی میراث جهانی ناملموس و ملموس ایران به یونسکو برای ثبت در فهرست میراث جهانی ظهر امروز دوشنبه 6 فروردین 1400 در سالن فجر وزارتخانه رونمایی کرد.

رونمایی از پرونده های ارسالی ایران به یونسکو برای ثبت در فهرست میراث جهانی

به گزارش دنیای سفر به نقل از خبرگزاری میراث آریا، این پرونده ها شامل نوغان داری و ابریشم ریسی، ترکمن دوزی، مهرگان، عود، یلدا، کاروانسرای ایرانی، الحاق میراث طبیعی دیزماربه جنگل های هیرکانی، الحاق نقش رستم و نقش رجب به پارسه، الحاق کلیسای وانک به مجموعه کلیساهای ایران است.

دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، مصطفی پورعلی مدیرکل اداره ثبت و حریم آثار؛ حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، سید هادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی، سرپرست مرکز میراث ناملموس تهران، مسئولان، کارشناسان و دست اندرکاران پرونده های ثبت میراث جهانی در حوزه میراث ملموس و ناملموس حضور داشتند.

دکتر علی اصغر مونسان در این مراسم ضمن تشکر از همکارانی که در زمینهٔ پاسداشت این میراث بزرگ کوشش کردند، گفت: میراث فرهنگی کشور، هویت ملت و مایه مباهات هر ایرانی است.

او اضافه نمود: تهیه این همه پرونده کار سختی است، هر اثری که ثبت می گردد خیالمان راحت است که حداقل های حفاظت روی آن مترتب می گردد، تخریب نمی گردد یا تغییر ماهیت پیدا نمی کند. دوره مدیریتی ما با اوج تحریم ها و مسائل دولت روبه رو بود، باوجود تحریم ها و مسائلی که داشتیم، کوشش کردیم تا بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاهش نیابد و به ویژه که از موضوعات خارج از بودجه خوب استفاده کردیم.

دکتر مونسان توضیح داد: در شرایط سخت با کوششی که همکارانمان داشتند در هر سه بخش مفید بودیم، به لحاظ راندمان و بهره وری کار جزو سه وزارتخانه اول بودیم، بهره وری به این معنا که چه چیزی به ما دادند و چه چیزی از ما گرفتند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: نماینده های مجلس شورای اسلامی برای ثبت جهانی پرونده ها در استان ها مشارکت خوبی داشتند و دارند. حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی باید مردمی گردد.

او اضافه نمود: با نشستی که با وزیر آموزش وپرورش داشتیم قرار شد میراث فرهنگی کشور وارد کتاب های درسی گردد و آن ها از این موضوع استقبال کردند. باید آموزش در مورد آثار میراث فرهنگی جزو برنامه های اداره کل ثبت و حریم آثار؛ حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی قرار بگیرد.

در اجلاس مجازی کمیته میراث ملموس جهانی امسال دو پرونده منظر فرهنگی هورامان و راه آهن سراسری ایران مورد بحث و آنالیز قرار می گیرد

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه پرونده های ارسالی به یونسکو را معرفی کرد و گفت: سال گذشته در پانزدهمین اجلاس کمیته میراث جهانی ناملموس از چهار پرونده ارسالی، پرونده های مهارت ساختن و نواختن عود به صورت مشترک با کشور سوریه و جشن مهرگان به شکل مشترک با تاجیکستان به دلیل اصلاحاتی ریفر شد، این دو پرونده در امسال با برطرف اصلاحات اجرا شده و محدودیت های اعمال شده (هر کشور یک پرونده) به یونسکو ارسال شد.

به گفته طالبیان در نوروز امسال سه پرونده ترکمن دوزی به صورت مشترک با کشور ترکمنستان، نوغان داری و ابریشم ریسی مشترک با کشور ترکیه، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و جشن یلدا به صورت مشترک با کشور افغانستان برای طرح در اجلاس 2022 به یونسکو ارسال شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه به ارسال پرونده برنامه ملی برای پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران در سال گذشته اشاره نمود و اضافه نمود: در آذرماه 1400 در شانزدهمین اجلاس کمیته میراث ناملموس که قرار است در سریلانکا برگزار گردد، این پرونده مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

او توضیح داد: برنامه اقدامات پاسدارانه خوب برای ارتقای میزبانی زوار رضوی با هدف ترویج احترام متقابل میان جوامع و گروه های مختلف و پرونده های جشن سده به صورت مشترک با کشور تاجیکستان، رباب مشترک با کشورهای تاجیکستان و ازبکستان از دیگر پرونده هایی است که سال گذشته به یونسکو ارسال شده و در بخش رزرو پرونده های پیشنهادی این کمیته برای طرح در سال های آینده قرار گرفته است.

طالبیان در مورد پرونده های ارسالی در حوزه میراث ملموس گفت: در این زمینه در امسال پرونده کاروانسراهای ایرانی با 56 کاروانسرا از دوره های مختلف تاریخی موجود در 24 استان کشور، دیزمار، نقش رستم و نقش رجب و کلیسای وانک به یونسکو ارسال شده که این سه پرونده به صورت الحاقی به پرونده های جنگل های هیرکانی، تخت جمشید و کلیساهای ارامنه ایران اضافه خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی کشور اضافه نمود: در اجلاس مجازی تیرماه یا مردادماه امسال کمیته میراث ملموس جهانی، دو پرونده منظر فرهنگی هورامان یا اورامانات و راه آهن سراسری ایران مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به صندلی کشورمان در رده نهم میراث جهانی ملموس و رده هفتم میراث جهانی ناملموس به اهمیت پرونده کاروانسراهای ایرانی پرداخت و بیان نمود: این پرونده با گستره ای در مقیاس 24 استان کشور و شامل 56 کاروانسرا مربوط به دوره های مختلف تاریخی است که خراسان رضوی دارای بیشترین تعداد کاروانسرا و پس از آن استان های سمنان و اصفهان هستند.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه از زحمات عبدالمجید شریف زاده مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی، حمید فدایی مدیر پایگاه تخت جمشید، شبان میرشکرایی، بابک صدیقی، علی حماسی، حیدری، شروین گودرزی، رضا سجودی، فیروزه سالاری معاون دفتر ثبت جهانی، شرلی اودیان مدیر پایگاه کلیساهای ارامنه و همکارانشان که در تهیه و تدوین پرونده های ثبت جهانی ملموس و ناملموس نقش داشتند، تشکر و قدردانی کرد.

منبع: دنیای سفر

به "رونمایی از پرونده های ارسالی ایران به یونسکو برای ثبت در فهرست میراث جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از پرونده های ارسالی ایران به یونسکو برای ثبت در فهرست میراث جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید