شهرداری تهران هنوز به پنجره خدمات الکترونیکی دولت متصل نشده است

به گزارش وبلاگ ساختمان، سخنگوی شورای شهر تهران گفت: خدمات الکترونیکی شهرداری تهران در دفاتر خدمات الکترونیکی شهر ارائه می گردد و هنوز به پنجره خدمات الکترونیکی دولت متصل نشده اند.

شهرداری تهران هنوز به پنجره خدمات الکترونیکی دولت متصل نشده است

شهرداری یکی از نزدیک ترین نهاد ها جهت ارائه خدمات عمومی به مردم است که با توسعه این خدمات شهفرایندان از شهرداری انتظار دارند که دسترسی به کلیه خدمات شهرداری به صورت ساده و بدون محدودیت های درون سازمانی و مکانی باشد.

ارائه خدمات شهری به صورت الکترونیکی مزیت های بسیاری دارد. به عنوان مثال زمانی که شهفرایندی برای انجام کاری به شهرداری مراجعه می نماید و با مسائلی نظیر سیستم های نامنظم کاری و بوروکراسی های اداری روبرو می گردد که این موضوع باعث می گردد انجام یک فعالیت اداری فرآیند ثابت و معینی را طی نکند و با الکترونیکی شدن این خدمات مراجعه نمایندگان می توانند به جای مراجعه به محل فیزیکی شهرداری به محل مجازی آن ها بر روی شبکه اینترنت مراجعه می نمایند و تمام کار های اداری خود را بدون هیچگونه واسطه ای انجام دهند.

الکترونیکی شدن فرآیندها بسیاری از مسائل شهفرایندان در جهت دسترسی به خدمات شهری را آسان می نماید و فرایند انجام کار ها را سرعت می بخشد.

به همین دلیل دفاتری تحت عنوان دفاتر خدمات الکترونیکی شهر تشکیل شده تا مردم بتوانند کار های خود را بدون مراجعه به محل شهرداری در این دفاتر انجام بدهند.

تاسیس این دفاتر به وسیله شهرداری جهت ارائه خدمات سریع با کیفیت شهفرایندان، ساده سازی مراحل انجام کار های اداری خدماتی، جلوگیری از سفر های متعدد شهری و فراهم کردن امکان ارائه خدمات غیرحضوری صورت گرفته است.

صدور انواع پروانه های ساختمانی، ارائه خدمات نظارت فنی، خدمات کسب و پیشه، خدمات مربوط به تفکیک و تجمیع، استعلام ها، پیگیری شکایات شهفرایندان، خدمات مرتبط با مودیان پرداخت عوارض، حوزه خدمات شهری، حوزه فنی و عمرانی، حوزه حمل و نقل و ترافیک، حوزه املاک و مستغلات، از جمله فعالیت هایی است که به دفاتر خدمات الکترونیک شهر سپرده شده است.

شهفرایندان، اما بعضا از ارائه خدمات این دفاتر ناراضی هستند.

مهدی عباسی رییس کمیسیون معماری وشهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در مورد مسائل دفاتر خدمات الکترونیک شهر گفته بود: نبود شفافیت در فرایندها، وجود فرایند های موازی، وجود بروکراسی اداری زمانبر، اشکالات حقوقی، اعمال سلیقه در سطح منطقه ها و عدم تحول طی سال های گذشته از جمله مسائل این دفاتر است.

با وجود ارائه برخی از خدمات شهرداری در دفاتر خدمات الکترونیکی شهر، باید بر اساس بند و تبصره هفت قانون بودجه که عنوان می نماید کلیه دستگاه های اجرایی و نهاد های عمومی مکلف شده اند که تا سرانجام شهریور 1401 اقدام به راه اندازی پنجره واحد خدمات هوشمند خود نمایند و حداقل سی درصد از خدمات پرکاربرد خود را به صورت کاملا غیر حضوری و برخط به مردم ارائه دهند شهرداری تهران هم خدمات خود را تا سرانجام شهریور سال جاری به درگاه خدمات الکترونیکی دولت متصل کند.

سخنگوی شورای شهر تهران در گفت و گو با وبلاگ ساختمان در مورد مقدار اتصال خدمات شهرداری تهران به پنجره واحد خدمات هوشمند دولت گفت: خدمات الکترونیکی شهرداری تهران در همان دفاتر خدمات الکترونیکی شهر ارائه می گردد و هنوز به پنجره خدمات الکترونیکی دولت متصل نشدند.

نادعلی اظهار کرد: بر اساس اطلاعات گرفته شده از مرکز فاوا شهرداری تهران هماهنگ های لازم با درگاه الکترونیکی خدمات دولت در حال اجرا و مقدمات آن فراهم شده است که برخی از خدمات شهرداری تهران که قابل ارائه است در پنجره خدمات الکترونیکی دولت ارائه گردد.

وی اضافه کرد: دفاتر خدمات الکترونیکی شهر به دلیل اینکه به صورت تخصصی خدمات شهری را انجام می دهد و متخصصین در این دفاتر حضور دارند برخی از خدمات امکان ارائه در پنجره واحد خدمات هوشمند دولت را ندارد.

سخنگوی شورای شهر تهران توضیح داد: هم افزایی برای اتصال خدماتی که در درگاه خدمات الکترونیکی دولت قابل ارائه باشد در حال اجرا است، اما خدمات تخصصی شهرداری در همان دفاتر خدمات الکترونیکی شهر انجام خواهد شد.

حال باید دید با توجه به اینکه تنها 26 روز تا سرانجام مهلت قانونی برای اتصال خدمات شهرداری تهران به پنجره واحد خدمات هوشمند دولت به جای مانده آیا این خدمات به پنجره واحد خدمات هوشمند دولت متصل خواهد شد؟

این موضوع به وسیله وبلاگ ساختمان تا اجرای قانونی پیگیری خواهد شد.

گزارش از نوشین نثاری

وبلاگ ساختمان اجتماعی شهری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "شهرداری تهران هنوز به پنجره خدمات الکترونیکی دولت متصل نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری تهران هنوز به پنجره خدمات الکترونیکی دولت متصل نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید