فارس: مجوز 8 بازرس آلمانی و فرانسوی آژانس در ایران لغو شد

به گزارش وبلاگ ساختمان، فارس نوشت: در هفته ای که گذشت شاهد صدور بیانیه ای از سوی سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بودیم، بیانیه ای که واکنش ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه را به همراه داشت و با بیان اینکه پاسخ و واکنش متناسب را در اولین فرصت به حرکت سیاسی سه کشور اروپایی نشان می دهیم، گفت: اعمال فشار سیاسی علیه ایران در شورای حکام آژانس نتیجه معکوس دارد.

فارس: مجوز 8 بازرس آلمانی و فرانسوی آژانس در ایران لغو شد

پس از آن بود که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه 25 شهریور ماه در بیانیه ای بیان کرد که ایران فعالیت چند بازرس با تجربه آژانس بین المللی انرژی اتمی را لغو نموده است. گروسی بیان کرد: این بازرسان از جمله با تجربه ترین کارشناسان آژانس با دانش منحصر بفرد در فناوری غنی سازی هستند. آن ها فعالیت های راستی آزمایی ضروری در تاسیسات غنی سازی ایران که تحت پادمان های آژانس هستند، انجام داده اند و با تصمیم امروز، ایران به صورت موثر یک سوم از با تجربه ترین گروه بازرسان آژانس که برای ایران معین شده اند، حذف شدند.

در همین خصوص خبرگزاری فارس آگاه شد که تعداد بازرسانی که گروسی به آن ها اشاره نموده هشت نفر هستند و دارای ملیت های فرانسوی و آلمانی می باشند. براساس تصمیم ایران این هشت نفر که دارای ویزا چند بار سفر به ایران بودند و هر لحظه می توانستند برای انجام بازرسی های معمول آژانس به ایران بیایند، از این پس لغو انتصاب De-designation شده و دیگر نمی توانند به ایران سفر و اقدام به بازرسی نمایند. در واقع به نوعی مجوز فعالیت آن ها لغو شده است.

براساس اطلاع رسیده، تصمیم جمهوری اسلامی ایران که پیش از این هم ناصر کنعانی در واکنش به بیانیه سه کشور اروپایی به آن اشاره نموده بود، روز آدینه 24 شهریور ماه در نامه ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده شده است.

آنگونه که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز شب گذشته (شنبه 25 شهریور ماه) در واکنش به بیانیه گروسی بیان کرد: اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده 9 موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس (INFCIRC 214) اجرا شده است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشور های غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان های بین المللی از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری نموده و اجازه دهند که این سازمان ها فعالیت های حرفه ای و بی طرفانه خود را به دور از فشار های سیاسی انجام دهند.

منبع: فرارو

به "فارس: مجوز 8 بازرس آلمانی و فرانسوی آژانس در ایران لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس: مجوز 8 بازرس آلمانی و فرانسوی آژانس در ایران لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید