پاسخ بانک های دولتی درباره تاخیر در واریز پول سهام عدالت

به گزارش وبلاگ ساختمان، پبیش از یک ماه از شروع فرایند ثبت درخواست فروش به وسیله بانک ها می گذرد اما تاخیر در واریز پول سهام موجب شده تعداد زیادی از سهامداران گله مند باشند.

پاسخ بانک های دولتی درباره تاخیر در واریز پول سهام عدالت

بانک های دولتی همانند دیگر بانک ها درخواست مشتریان خود را برای فروش سهام عدالت دریافت و برای فروش 30 درصد از سهام به وسیله کارگزاری ها اقدام کردند.

پیگیری های وبلاگ ساختمان از کارگزاری های بانکی برای یافتن علت تاخیر در واریزی ها حاکی از این است که فرایند ارسال لیست تجمعیی برای فروش و لیست اطلاعات سهامداران برای واریز پول در شرکت سپرده گذاری به کندی انجام می گردد و در بعضی از موارد نیز به علت ناقص بودن اطلاعات حساب افراد پول برگشت خورده است.

علت تاخیر در واریزی چیست؟

بانک ملی

مژگان ارجمند، مدیر معاملات کارگزاری بانک ملی در پاسخ به این سوال وبلاگ ساختمان فرایند فروش سهام عدالت به وسیله کارگزاری بانک ملی را تشریح کرد.

وی گفت: از آنجایی که حدود 40 درصد از کل سهامداران سهام عدالت از مشتریان بانک ملی هستند، طبیعتا به علت رویه ای که درنظر گرفته شده باید به بانک ملی مراجعه می کردند؛ با توجه به فرایند فروش سهام عدالت و تاخیری که در واریز وجوه رخ داد است تعداد سهامداران شاکی از این بانک نسبت به بانک های دیگر بیشتر است.

وی مطرح کرد: بانک ملی مانند سایر بانک ها براساس رویه ای که در نظر گرفته شده، سفارشات را جمع آوری و برای شرکت سپرده گذاری ارسال کرد؛ اما بعد از یک زمانی شرکت سپرده گذاری این فرایند را نپذیرفت و روش را تغییر داد که موجب شد در فرایند فروش وقفه ای ایجاد گردد. سهام همه کسانی که تا روز 10 خرداد ماه با مراجعه به بانک درخواست فروش 30 درصد از سهام خود را ثبت نموده اند، فروخته شده و به حسابشان واریز شده است؛ در این بین به خاطر این که اطلاعاتی مثل شماره ملی، موبایل، شبا و حساب برای تعداد محدودی از سهامداران نواقصی داشته که واریزی انجام نشده است که پس از رفع آن پرداختی ها انجام خواهد شد.

بانک کشاورزی

جواد بهزادی، عضو هیات مدیره و مدیر عملیات اوراق بهادار کارگزاری بانک کشاورزی در مورد شرایط فروش سهام عدالت به وسیله این کارگزاری گفت: تا به الان 110 میلیارد تومان در قالب پول سهام عدالت برای سهامداران واریز کردیم که 30 میلیارد تومان آن روز گذشته و حدود 80 میلیارد تومان آن در روزهای قبل واریز شده است.

وی مطرح کرد: علت تاخیر در واریز نیز در فرایند فروش سهام و واریز پول آن است که درخواست ها به شرکت سپرده گذاری ارسال می گردد، سپس به صورت کد تجمیعی برای ما ارسال می گردد و ما با هماهنگی ناظر بازار سهام را می فروشیم، در مرحله بعد شرکت سپرده گذاری باید اطلاعات سهامداران را برای ما ارسال کند تا ما بعد از آنالیز اطلاعات پرداختی ها را انجام دهیم.

بانک مسکن

محمد مهدی بحرالعلوم، مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره کارگزاری بانک مسکن در مورد علت تاخیر در واریز پول سهام عدالت به حساب مشتریان گفت: اطلاعات خیلی از افرادی که در اختیار شرکت سپرده گذاری قرار گرفته اند نقص یا مغایرت دارد، به همین علت نیز با یک تاخیر چند روزه اطلاعات شرکت سپرده گذاری می آید و باید دوباره بانک از مشتریان اطلاعات درست را بگیرد؛ مشکل واریز پول به حساب سهامداران در نقص اطلاعات مشتریان است.

وی اضافه کرد: اطلاعات خیلی از افرادی که در اختیار شرکت سپرده گذاری قرار گرفته اند نقص یا مغایرت دارد، به همین علت نیز با یک تاخیر چند روزه اطلاعات شرکت سپرده گذاری می آید و باید دوباره بانک از مشتریان اطلاعات درست را بگیرد؛ مشکل واریز پول به حساب سهامداران در نقص اطلاعات مشتریان است.

بانک سپه

بزرگ ثابت، مدیرعامل کارگزاری بانک سپه در واکنش به گله مندی مشتریان خود گفت: اطلاعات بعضی از سهامداران ناقص بوده و حتی تعداد سهام تعیین نبود که طبیعتا این مسائل ابهاماتی را به وجود آورد که در حال رفع شدن است. یعنی تا این جا مسائل به وجود آمده به علت ناهماهنگی ها، شتاب و تعجیل در فرایندها بوده است

ثابت در مورد واریزی های بانک سپه گفت: به تدریج مبالغ در حال واریز است و ما هم در کوشش هستیم که مبالغ کم باقی مانده نیز با هماهنگی شرکت سپرده گذاری و سازمان بورس واریز کنیم، یعنی ما بیشتر مواردی که از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز شده به بانک برگرداندیم و به حساب سهامداران واریز شده است.

پست بانک

یک مقام پست بانک ایران گفت: اگر مبالغ کمی به حساب سهامداران عدالت واریز شده بابت علی الحساب بوده، یعنی یک مقداری از سهم فروخته شده و مابقی آن مانده است.

به گفته وی، اگر بانک تا الان سهم متقاضیان را به فروش نرسانده بابت این بوده است که سهمی که برای فروش به وسیله سامانه سهام عدالت ارایه شده هنوز به فروش نرفته است. فروش سهام به قیمت پایین کار راحتی است و بانک به دنبال این نیست که سهم را به هر طریقی به قیمت روی تابلو به فروش برساند بلکه میخواهد سهم را در قیمتی که مناسب بوده و بیشترین بازدهی را برای سهامدار دارد به فروش برساند.

منبع: تجارت نیوز

به "پاسخ بانک های دولتی درباره تاخیر در واریز پول سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ بانک های دولتی درباره تاخیر در واریز پول سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید