کشف راز بقای سخت جان ترین موجود زمین

به گزارش وبلاگ ساختمان، ایسنا نوشت: دانشمندانی که در حال مطالعه خرس های آبی هستند، جزئیات مهم جدیدی در خصوص نحوه زنده ماندن این موجود آبزی کوچک در شرایط بسیار سخت کم آبی یافته اند. این کشف بر مکانیسم جدیدی متمرکز است که با شروع کم آبی بدن شروع شده و از سلول ها در برابر مرگ ناشی از تنش مکانیکی محافظت می نماید.

کشف راز بقای سخت جان ترین موجود زمین

خرس های آبی میکروسکوپی که با نام تاردیگرید (tardigrade) نیز شناخته می شوند، به سرسختی در انواع شرایط سخت مشهور هستند، و هر چه بیشتر در خصوص آنها می آموزیم، مهارت های بقای آنها قابل توجه تر به نظر می رسد.

مطالعه های مختلف نشان داده است که چگونه خرس های آبی از ابرهای دی ان ای (DNA clouds) و سپر محافظتی فلورسنت برای محافظت از خود در برابر انواع مختلف تشعشعات استفاده می نمایند. بعلاوه این موجودات هنگام قرار گرفتن در شرایط یخبندان یا دمای جوش و فشارهای کف اقیانوس وارد حالت به خصوصی می شوند.

زندگی بدون آب، تنها یکی از مهارت های این موجودات کوچک است و اکنون دانشمندان دانشگاه ژاپن در توکیو به درک جدیدی از فرآیند زیستی پشت این توانایی دست یافته اند.

این تیم در حال آنالیز پروتئین هایی موسوم به CAHS بودند که براساس پژوهش هایی که به تازگی اجرا شده، هنگام بروز کم آبی، در خرس های آبی فعال می شوند.

این تیم هنگام آنالیز بیشتر نقش این پروتئین ها دریافتند که در سلول های کم آب خرس های آبی، پروتئین ها با هم ترکیب می شوند تا شبکه ژل مانندی از رشته های محافط تشکیل دهندکه به آن ها یاری می نماید تا در هنگام بی آبی ظاهر خود را حفظ نمایند. هنگامی که دوباره به سلول ها آب می رسد این فرآیند معکوس می گردد و رشته ها به از هم دور می شوند تا از تنش مکانیکی روی سلول جلوگیری گردد.

به گفته یکی از نویسندگان این مطالعه، اگرچه آب برای تمام اشکال حیاتی که می شناسیم لازم است، اما بعضی از خرس های آبی می توانند بدون آب برای چندین دهه به زندگی ادامه دهند. راز این موضوع در نحوه مقابله سلول های آن ها با کم آبی نهفته است. تصور می گردد هنگامی که آب از سلول خارج می گردد، نوعی پروتئین به سلول یاری می نماید تا ظاهر خود را حفظ کند و از فروپاشی آن جلوگیری گردد. پس از آزمایش چندین نوع مختلف از پروتئین ها متوجه شدیم که پروتئین CAHS منحصربه فرد خرس های آبی، مسئول محافظت از سلول ها در برابر کم آبی است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "کشف راز بقای سخت جان ترین موجود زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز بقای سخت جان ترین موجود زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید