10 گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب

به گزارش وبلاگ ساختمان، خبرنگارانـ گیاهان آپارتمانی منبع آرامش و انرژی مثبت هستند که نگهداری از آن ها می تواند فواید زیادی برای سلامتی ما داشته باشد. این گیاهان علاوه بر این که باعث سرسبزی و زیبایی فضای خانه می شوند، به کاهش استرس، کنترل اعصاب، افزایش خلاقیت و تصفیه هوای محیط خانه از آلاینده های مضر نیز یاری می نمایند. زمانی که این گیاهان در فضای کوچک تری مثل اتاق خواب قرار می گیرند، تاثیرات مثبتی در آرامش فکر و افزایش کیفیت خواب شما ایجاد خواهند کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با ده گیاه آپارتمانی مخصوص نگهداری در اتاق خواب آشنا شوید.

10 گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب

به گزارش وبلاگ ساختمان، هر انسان بالغی حداقل به 6 تا 8 ساعت خواب راحت و عمیق نیاز دارد. کیفیت خواب شبانه ما به مقدار اتاق، شدت نور، رطوبت هوا، مقدار تخت، نوع تشک، بالش و پتو، حتی رنگ دیوار ها و نحوه چیدمان وسایل اتاق خواب بستگی دارد. حال تصور کنید در اتاق خوابتان گیاهانی پرورش بدهید که با افزایش رطوبت هوا، فراوری اکسیژن و حذف آلاینده های مضر بیش از قبل به خواب عمیق و راحت شما یاری می نمایند. اگر تصمیم به نگهداری از گیاهان آپارتمانی در اتاق خوابتان دارید، باید ابتدا به مقدار نور طبیعی دریافتی در اتاق توجه کنید. باتوجه به این که هر گیاهی برای رشد کردن به نور نیاز دارد، ضروری است که در اتاق خواب پنجره ای نورگیر یا لامپ های مخصوص رشد گیاهان تعبیه گردد.

گیاهان مناسب اتاق خواب به آن دسته از گیاهانی گفته می گردد که علاوه بر سرسبزی و زیبا کردن محیط به بهبود هوای اتاق، فراوری اکسیژن و تامین رطوبت هوای اتاق خواب نیز یاری می نمایند. مطالعات نشان داده اند که برگ ها و ریشه های بعضی از گیاهان بیش از دیگر گیاهان آپارتمانی آلاینده های مضر را مثل تریکلر اتیلن، آمونیاک، نیتروژن دی اکسید، زایلن، بنزن و فرمالدئید را از هوا گرفته و از بین می برند. بسیاری از این گیاهان نسبت به شرایط متغییر محیطی و زیستی مقاوم هستند و می توانند در شرایط خاص اتاق خواب نیز زنده بمانند.

گیاهان آپارتمانی مخصوص اتاق خواب

گیاه پوتوس یا پتوس (Devils ivy)

پوتوس یکی از گیاهان محبوب و مقاوم آپارتمانی است. این گیاه با قیمت مناسب و تکثیر راحت در صدر فهرست های خرید گیاهان آپارتمانی واقع شده است. گیاه رونده یا آویزی پوتوس بومی منطقه ها گرمسیر و مرطوب سراسر دنیا ازجمله جنوب شرق آسیا، غرب اقیانوس آرام جنوبی و شمال آفریقای جنوبی است. نگهداری و تکثیر گیاه پوتوس بسیار راحت است. این گیاه آپارتمانی به علت دفع سموم مضر به ویژه فرمالدئید از هوا و فراوری اکسیژن گیاهی ایده آل برای نگهداری در اتاق خواب محسوب می گردد. پوتوس را می توان در خاک گلدان و در آب نیز نگهداری کرد. این گیاه زیبا به نور میانه، هوای معتدل اتاق و آبیاری منظم نیاز دارد. گیاه پوتوس به وسیله قلمه تکثیر می گردد. اگر قصد دارید شاخه های گیاه را به صورت آویزان درآورید، گلدان گیاه را بر روی طاقچه یا کمد قرار بدهید یا با گلدان های آویزی آن را از سقف آویزان کنید. با چسباندن شاخه ها به دیوار نیز چشم انداز مدرنی در اتاق خواب خلق خواهید کرد.

گیاه سانسوریا یا شمشیری (Sansevieria)

سانسوریا یک گروه متنوع از گیاهان بومی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیاست. این گروه با بیش از 70 گونه مختلف گیاه پرطرفدار آپارتمانی است. سانسوریا گیاهی مقاوم است که می تواند در شرایط نامساعد اتاق خواب هم زنده بماند و رشد کند. شاخ و برگ عمودی شمشیر مانند گیاه سانسوریا دکور اتاق خواب را از قبل چشم نوازتر می نماید. این گیاه زیبا سمومی مانند فرمالدئید، زایلن و تولوئن را از محیط جذب می نماید؛ در نتیجه باعث افزایش کیفیت هوای اتاق خواب می گردد. گیاه سانسوریا علاوه بر خاصیت تصفیه نمایندگی هوا به افزایش رطوبت محیط و فراوری اکسیژن نیز یاری می نماید.

این گیاه لوکس و مدرن پرورش و نگهداری آسانی دارد. اولین نکته در خصوص شیوه آبیاری این گیاه است. سانسوریا گیاهی کم آب است. پس از خشک شدن سطح خاک گلدان را با آب جوشیده سرد شده به صورت کامل آبیاری کنید تا آب اضافی از کف گلدان خارج گردد. این گیاه به نور میانه نیاز دارد و نسبت به خشکی هوا و تغییرات دمایی مقاوم است. سانسوریا زندگی در خاک سنگین را ترجیح می دهد. تکثیر این گیاه به وسیله تقسیم پاجوش، قلمه برگ و کاشت بذر است.

گیاه فیکوس آلاستیکا (Rubber fig)

فیکوس آلاستیکا یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مخصوص اتاق خواب است. این گیاه از خانواده انجیر ها و بومی منطقه ها استوایی آسیاست. درخت یا درختچه فیکوس آلاستیکا هم در خانه و هم در حیاط قابل نگهداری است. فیکوس آلاستیکا گیاهی مقاوم است که می تواند در مقابل خشکی و تغییرات شدید دمایی زنده بماند. درختچه فیکوس آلاستیکا انواع مختلفی دارد که در رنگ و شکل برگ ها از هم متمایز می شوند. این گیاه با برگ های پهن، چرمی و فرم درختچه ای ساقه ها گیاهی مدرن و لوکس محسوب می گردد. قابلیت تصفیه نمایندگی هوای محیط و جذب مواد سمی مانند فرمالدئید علت انتخاب گیاه فیکوس آلاستیکا به عنوان گیاه مخصوص اتاق خواب است.

این گیاه به نگهداری و مراقبت کمی نیاز دارد. برای پرورش فیکوس آلاستیکا به اتاق خواب پنجره دار و پرنور نیاز دارید. دمای معمولی خانه و اتاق خواب برای نگهداری ازاین گیاه مناسب است. فیکوس آلاستیکا به آبیاری منظم نیاز دارد. حتما زمانی که خاک سطحی گلدان خشک شد، گیاه را کامل آبیاری کنید. خاک نیمه سنگین شامل خاک باغچه یا ماسه رودخانه ای، خاک برگ پوسیده، کمی کود پوسیده دام و پرلیت برای کاشت گیاه کافی است. این گیاه زیبا رشد سریعی دارد و باید آن را مداوم هرس کنید. کاشت قلمه مهم ترین شیوه تکثیر گیاه فیکوس آلاستیکاست.

گیاه آگلونما یا نخشید (Aglaonema)

اگر دنبال گیاهی بی دردسر، مقاوم و اکسیژن ساز برای اتاق خوابتان هستید، گیاه آگلونما برترین انتخاب است. آگلونما یا نخشید که به همواره سبز چینی هم معروف است، گیاهی زیبا، سریع الرشد، مقرون به صرفه و پاک نماینده هواست. این گیاه در اصل بومی منطقه ها گرم و مرطوب جنوب شرق آسیاست؛ اما با شرایط خشکی و کم نوری اتاق خواب شما به راحتی مقاومت می نماید. رسیدگی به گیاه آگلونما باعث کاهش استرس و نگرانی می گردد؛ چراکه ظاهر گیاه بسیار دلنشین و امیدبخش است.

نگهداری از این گیاه در اتاق خواب حس آرامش، امید و زنده بودن را ایجاد می نماید. آگلونما توانایی بالایی در از بین بردن ذرات مضر موجود در هوا مانند بنزن و فرمالدئید دارد. این گیاه با فراوری رطوبت و اکسیژن به بهبود خواب و سلامت دستگاه تنفسی شما یاری می نماید. برای نگهداری از آگلونما به نور میانه اتاق نیاز دارید. البته گونه های مختلف آگلونما به طیف های متفاوت نور نیاز دارند. گیاه آگلونما به خشکی مقاوم است و دمای معمولی اتاق را ترجیح می دهد. خاک این گیاه باید سبک و غنی باشد تا خوب رشد کند. آگلونما به وسیله برداشت قلمه، کاشت بذر و تقسیم پاجوش تکثیر می گردد.

گیاه گندمی یا عنکبوتی (Spider plant)

گیاه گندمی با نام علمی comosu chlorophytum و نام انگلیسی spider plant جزء گیاهان پایا محسوب می گردد. این گیاه بومی منطقه ها استوایی و جنوب آفریقاست؛ ولی امروز در سراسر دنیا پرورش می یابد. گندمی از مقاوم ترین و مقرون به صرفه ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه پاک نماینده هواست و بسیاری از عناصر ناهنجار محیط مانند زایلن، فرمالدئید، بنزن و مونوکسید کربن را از بین می برد. برای همین است که توصیه می گردد این گیاه را در خانه و اتاق خواب نگهداری کنید.

گیاه گندمی علاوه بر این که گیاه گلخانه ای محسوب می گردد، در محیط های آزاد مثل باغچه حیاط یا حتی فضای سبز شهری نیز قابل نگهداری است. برای نگهداری این گیاه زیبا در اتاق خواب به نور میانه و غیرمستقیم نیاز دارید. گندمی سبز ساده به نور کم تری نیاز دارد. این گیاه آب دوست است؛ یعنی باید همواره خاک گلدان کمی مرطوب بماند. رطوبت و گرما برای نگهداری گیاه گندمی حیاتی است؛ اما در شرایط خشکی و سرما نیز سبز می ماند. مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ، ماسه یا پیت ماس و پرلیت برای کاشت گندمی مناسب است. تقسیم گیاهچه ها و کاشت آن ها در خاک از روش های متداول تکثیر گیاه گندمی است.

گیاه اسطوخودوس (Lavender)

اسطوخودوس یا لاوندر از خانواده نعناعیان، گیاهی دارویی و زینتی است. در طب سنتی اسطوخودوس را دارویی برای درمان بی خوابی و کاهش استرس معرفی کردند. طبق مطالعات انجام شده رایحه گل ها و برگ های اسطوخودوس در کاهش اضطراب، درمان غم و اندوه، برطرف میگرن و بی خوابی موثر است. این فواید باعث می گردد تا ما این گیاه را در فهرست گیاهان مخصوص اتاق خواب بیاوریم. اما اسطوخودوس گیاه آپارتمانی نیست. این گیاه در طول روز به بیش از 4 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد.

پرورش و نگهداری از این گیاه تنها در تراسِ اتاق خواب امکان پذیر است. تراس اتاق خواب شما باید نور کافی و مستقیم خورشید را دریافت کند. کمبود نور باعث می گردد تا گیاه اسطوخودوس هیچ وقت به مرحله گلدهی نرسد. برای بهره بردن از خواص رایحه خواب آور و آرام بخش گل های اسطوخودوس شب ها در تراس را باز بگذارید تا خوابی آرام را تجربه کنید. گیاه اسطوخودوس با اقلیم اغلب منطقه ها ایران سازگار است و در انواع خاک به خوبی رشد می نماید. تکثیر این گیاه دارویی معمولا به وسیله کاشت بذر و قلمه انجام می گردد.

گیاه پاپیتال یا عشقه (Common ivy)

گیاه پاپیتال یا پیچک انگلیسی که به نام فارسی عشقه نیز مشهور است، گیاهی پوششی، آویزی، رونده و تقریبا همواره سبز است. این گیاه زیبا خلاف چمن ها در مکان هایی که سایه دارد؛ نیز به خوبی رشد می نماید، به همین علت گیاهی مناسب برای پوشش دیوار ها و پرچین ها به شمار می رود. معمولا گیاه پاپیتال را برای کاربرد زینتی در حیاط ها و باغ ها می کارند؛ اما این گیاه در محیط خانه نیز به خوبی رشد می نماید. پاپیتال یک گیاه عالی برای تصفیه هوای اتاق خواب شماست.

طبق تحقیقات ناسا گیاه پاپیتال سموم مختلف هوا مانند فرمالدئید و بنزن را از بین می برد. جالب است بدانید که از عصاره این گیاه انواع دارو ها را نیز تهیه می نمایند. همه شما با شربت ضد سرفه پروسپان آشنا هستید. این شربت بر پایه عصاره دارویی گیاه پاپیتال ساخته شده است. نگهداری گیاه پاپیتال در اتاق خواب کار سختی نیست. این گیاه سازگاری بالایی نسبت به خشکی و کم نوری دارد. آبیاری گیاه باید زمانی انجام گردد که خاک سطحی گلدان کمی خشک شده است. گیاه پاپیتال معمولا به روش قلمه، کاشت بذر و خوابانیدن ساقه تکثیر می گردد.

گیاه دراسنا کامپکت (dracaena compacta)

گیاه دراسنا کامپکت یکی از زیباترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه از خانواده Asparagaceae و بومی جنوب شرق آفریقاست. برگ های سبز، براق و فشرده دراسنا کامپکت علت اصلی محبوبیت آن است. این گونه گیاه داخلی نیز خاصیت تصفیه نمایندگی هوا را دارد. آلاینده های مضر بسیاری در فضای بسته اتاق وجود دارند. حشره کش ها، ضد عفونی نماینده ها، مواد شوینده، سموم مختلف موجود در چرم مبل ها، چسب ها و... می توانند اثرات منفی بر بدن ما داشته باشند. گیاه دراسنا کامپکت توانایی دفع این سموم خطرناک از هوا را دارد. دراسنا کامپکت سایه دوست است، به همین علت می تواند در فضای کم نور اتاق خواب به خوبی رشد کند.

آبیاری این گیاه از مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. برترین زمان آبیاری وقتی است که خاک سطحی گلدان کاملا خشک شده باشد. این گیاه رطوبت هوا را به خشکی ترجیح می دهد و دمای معمولی اتاق برایش مناسب است. خاک سبک و زهکش دار حاوی ماسه دانه ریز رودخانه و خاک برگ پوسیده جنگلی به همراه پرلیت برای کاشت دراسنا کامپکت کافی است. تکثیر این گیاه آپارتمانی معمولا به وسیله قلمه انجام می گردد.

گیاه فیلودندرون برگ انجیری (Tree philodendron)

فیلودندرون ها انواع مختلفی دارند و همه آن ها اهل آمریکای جنوبی هستند. طبق مطالعات ناسا بسیاری از گونه های فیلودندرون خاصیت تصفیه نمایندگی هوا را دارند. از بین ارقام فیلودندرون گیاه فیلودندرون برگ انجیری گیاهی محبوب و مخصوص اتاق خواب های بزرگ و پر نور است. این گیاه آپارتمانی رشد خوبی دارد و فضای زیادی را اشغال می نماید. فیلودندرون برگ انجیری با فراوری اکسیژن، حذف سموم خطرناک از هوا و زیبایی محیط، خواب راحت و عمیق را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

برای نگهداری و پرورش این گیاه زیبا به محیطی روشن و نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارید. تا جای ممکن گیاه را به منبع نور نزدیک کنید. روز ها پرده اتاق خواب را کنار بزنید تا خوب به گیاه نور بتابد. آبیاری منظم پس از خشک شدن سطح خاک از نکاتی است که باید برای نگهداری فیلودندرون برگ انجیری به آن توجه کنید. این گیاه گرما و رطوبت بالای هوا را به سرما و خشکی ترجیح می دهد. خاک گلدان گیاه فیلودندرون برگ انجیری باید سبک، حاصلخیز و مغذی باشد. کاشت قلمه از رایج ترین شیوه های تکثیر این گیاه در خانه است.

گیاه اسپاتی فیلوم یا گل چمچمه ای (Peace lily)

اگر در پی یک گیاه آپارتمانی گلدار برای اتاق خوابتان هستید، ما گیاه اسپاتی فیلوم را به شما پیشنهاد می دهیم. اسپاتی فیلوم یا چمچمه ای که به زنبق صلح نیز مشهور است، گیاهی محبوب از خانواده Araceae و بومی منطقه ها گرم و مرطوب جنوب شرق آسیا و آمریکای جنوبی است. این گیاه زیبا و مقاوم سموم خطرناکی، چون بنزن را از هوا حذف می نماید و با فراوری اکسیژن و ایجاد رطوبت باعث بهبود کیفیت خواب شما می گردد. اسپاتی فیلوم گیاهی است که می توانید آن را به راحتی در اتاق خواب با نور میانه پرورش بدهید. این گیاه آپارتمانی خاک سبک، مغذی و همواره مرطوب (نه خیس و باتلاقی) را می پسندد و به خشکی هوا حساس است. برترین دما برای نگهداری اسپاتی فیلوم در اتاق دمای 25 درجه سانتی گراد است. گیاه را در مقابل سرما و باد قرار ندهید و جایی ثابت و دائمی را برایش انتخاب کنید. برترین شیوه تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم جداسازی پاجوش ها از گیاه مادر است.

منبع: فرارو

به "10 گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 گیاه آپارتمانی مناسب برای اتاق خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید