ادعای آمریکا: این ماشین جنگی ما از تمام جهان مشتری دارد!

به گزارش وبلاگ ساختمان، جی ال تی وی (JLTV) یا خودروی تاکتیکی سبک مشترک (Joint Light Tactical Vehicle) سخت افزاری نظامی است که ارتش های مختلف جهان در پی مالکیت آن هستند.

ادعای آمریکا: این ماشین جنگی ما از تمام جهان مشتری دارد!

به گزارش بیت ران، خودرو های تاکتیکی از جمله مهم ترین ابزار های نظامی در هر ارتشی محسوب می شوند. جی ال تی وی یکی از تازهترین نمونه ها در این زمینه محسوب می شود که توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کرد.

آشنایی با خودرو جی ال تی وی

جی ال تی وی یک برنامه نظامی تازه آمریکا است که برای جایگزینی بخشی از ناوگان قدیمی خودرو های هاموی (Humvee) آغاز شد. در زمان ارائه این برنامه حدود 25 سال از عمر طراحی خودرو هاموی می گذشت. همچنین، درگیری های نظامی اخیر، ضعف خودرو های هاموی در زمینه حفاظت از سرنشینان را هرچه بیشتر آشکار کرد.

هاموی به عنوان یک خودرو زرهی رزمی و گشت زنی طراحی نشده بود. با این وجود چندین سال است که به عنوان گزینه ای در این زمینه به کار گرفته شده است. حتی نسخه های زره پوش هاموی مانند ام1114 و ام1151 در برابر مین های زمینی و راکت های ضد تانک سبک آرپی جی بسیار آسیب پذیر هستند.

بر همین اساس، ارتش، سپاه تفنگداران دریایی و نیرو های ویژه آمریکا به یک خودرو زرهی سبک تازه نیاز داشتند. جی ال تی وی به طور خاص با هدف ماموریت های گشت زنی و رزمی طراحی شده است. در مقایسه با هاموی، جی ال تی وی محافظت و قابلیت بقای بهتر را ارائه می کند. در شرایطی که همچنان گزینه ای با توانایی تحرک بالا است.

اوشکوش برنده رقابت ساخت جی ال تی وی

چند شرکت برای برآوردن الزامات برنامه خودرو زرهی جی ال تی وی با یکدیگر رقابت می کردند. در سال 2015، نسخه اصلاحی اوشکوش ال-ای تی وی (Oshkosh L-ATV) به عنوان برنده این رقابت انتخاب شد. تولید اولیه این خودرو با تعداد کم در سال 2016 آغاز شد.

تا انتها سال 2022، ارتش و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا حدود 19150 دستگاه از این خودرو های نظامی را سفارش دادند. ارتش آمریکا دریافت 49100 دستگاه و سپاه تفنگداران دریایی دریافت تقریبا 12500 دستگاه خودرو جی ال تی وی را برنامه ریزی کرده اند. نیروی هوایی آمریکا و نیروی دریایی آمریکا نیز به ترتیب خرید حدود 2000 دستگاه و 400 دستگاه از این خودرو را مد نظر قرار داده اند.

سفارش نزدیک به 50 هزار دستگاهی ارتش آمریکا به تنهایی می تواند جی ال وی تی را به بزرگ ترین ناوگان خودرو های زمینی نظامی در جهان تبدیل کند.

جی ال تی وی؛ خودروی تاکتیکی زرهی که طرفداران بسیاری دارد

اسلوونی نخستین مشتری صادراتی خودرو جی ال تی وی بود. در سال 2018، سفارش 38 دستگاه از این خودرو از طریق ارتش اسلوونی ثبت شد.

سال 2019 کشور مونته نگرو 67 دستگاه خودرو جی ال تی وی را سفارش داد. همان سال، لیتوانی 200 دستگاه از این خودرو های نظامی را سفارش داد و در سال 2022 نیز سفارش 300 دستگاه دیگر را ثبت کرد.

در سال 2020، برزیل قراردادی را برای دریافت 12 دستگاه خودرو جی ال تی وی ثبت کرد. همان سال، بلژیک خرید 322 دستگاه جی ال تی وی را تایید کرد.

رومانی یکی دیگر از خریداران جی ال تی وی بود که سفارش خرید بیش از 100 دستگاه از این خودرو ها را در سال 2021 ثبت کرد.

اوشکوش ال-ای تی وی

اوشکوش ال-ای تی وی نسخه سبک تر، کوچک تر و چابک تر از خودرو مقاوم و محافظت شده در برابر مین و کمین (امرپ) اوشکوش ام-ای تی وی (Oshkosh M-ATV) است. ام-ای تی وی نیز در حال حاضر از طریق نیرو های نظامی آمریکا استفاده می شود.

Oshkosh ال-ای تی وی می تواند چندین پیکربندی زره را پذیرا باشد. با توجه به نیاز های یک ماموریت می توان این خودرو را به راحتی سازگار کرد.

Oshkosh ال-ای تی وی سطح بالای محافظت در برابر مین های زمینی را ارائه می کند که قابل مقایسه با خودرو های امرپ است. ال-ای تی وی مقاومت بالا در برابر انفجار های زیر خودرو را ارائه می کند. همچنین این خودرو در برابر شلیک سلاح های کوچک، ترکش های گلوله های توپخانه و راکت های ضد تانک سبک آرپی چی مقاوم است.

جی ال تی وی؛ خودرویی کارآمدتر نسبت به هاموی

جی ال وی تی ظرفیت حمل بار بیشتر نسبت به هاموی را ارائه می کند. سه نسخه اصلی از آن با بیشینه حمل بار 1.6 تن، 1.8 تا 2 تن، و 2.3 تن وجود دارند.

یک خودرو جی ال وی تی در حالت پایه سلاحی حمل نمی کند. با این وجود، می توان آن را با مسلسل 7.62 میلیمتری، تیربار 12.7 میلیمتری یا نارنجک انداز اتوماتیک 40 میلیمتری مجهز کرد.

از سوی دیگر، می توان روی این خودرو یک ایستگاه سلاح کنترل از راه دور نصب کرد. در این حالت، سلاح از راه دور و زیر حفاظت زره عمل می کند. جی ال وی تی همچنین می تواند به بستری برای استفاده از سلاح های ضد تانک یا ضد هواگرد تبدیل شود.

ویژگی های فنی جی ال وی تی

جی ال وی تی از یک پیشرانه دیزل توربوشارژردار نیرو می گیرد. همچنین، گزینه ای برای پیشرانه هیبریدی دیزل-الکتریک وجود دارد که از مصرف سوخت بهینه تر سود می برد. این خودرو می تواند با بیشینه سرعت 110 کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

جی ال وی تی از سامانه تعلیق مستقل هوشمند ساخت شرکت اوشکوش استفاده می کند که حرکت با سرعت های بالا در مسیر های خارج جاده را ممکن می کند.

این خودرو تاکتیکی از قدرت تحرک و سرعت بالا در مسیر های خارج جاده ای برخوردار است و توانایی عبور از زمین های مختلف را دارد. جی ال وی تی دارای دو تایر پنچر رو است و در صورت آسیب دیدن مخزن سوخت یا روغن همچنان می تواند به حرکت خود ادامه دهد.

امکان جابجایی جی ال وی تی با هلیکوپتر های سی اچ-47 شینوک یا هلیکوپتر های بزرگ تر و همچنین هواپیما های ترابری سی-130 هرکولس نیز وجود دارد.

منبع: فرارو

به "ادعای آمریکا: این ماشین جنگی ما از تمام جهان مشتری دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای آمریکا: این ماشین جنگی ما از تمام جهان مشتری دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید