عوامل افزایش تورم در کشور

به گزارش وبلاگ ساختمان، یک صاحبنظر مالی با بیان اینکه راهنمایی نقدینگی واژه غلطی است و نقدینگی موجب رونق فراوری نمی گردد، گفت: سیاست پولی ما سیاست انبساطی است و این کمکی به فراوری نمی نماید و تنها تورم را بیشتر می نماید.

عوامل افزایش تورم در کشور

به گزارش خبرگزاری وبلاگ ساختمان ، کامران ندری با تاکید بر اینکه رشد نقدینگی عامل اصلی تورمی در جامعه است، اضافه کرد: بانک مرکزی از چند طرف تحت فشار است و عملاً نمی تواند رشد نقدینگی را کنترل کند و یکی از آن ها کسری بودجه است و یکسری تعهدات بانکی و تصمیمات فرا بودجه ای هم عامل رشد نقدینگی شده است.

کارشناس مسائل پولی و بانکی با بیان اینکه ناترازی در بانک ها و نبود تعادل بین ورودی و خروجی بانک ها هم عامل رشد نقدینگی در جامعه شده است. اضافه کرد: حوزه سوم عامل رشد نقدینگی که سال 99 اضافه شد؛ از ناحیه بازار سرمایه است که به بانک مرکزی فشار می آورد تا کاهش قیمت ها اتفاق نیافتد.

کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: حوزه چهارم به بحث حمایت از فراوری بر می گردد. به بهانه حمایت فراوری، تسهیلات ارزان قیمت به نظام پولی و نقدینگی فشار وارد می نماید. تسهیلات و پول قدرت، فقط تقاضا را بیشتر می نماید و به فراوری یاری نمی نماید.

کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: خود تورم انتظار تورمی را بالا می برود. رشد نقدینگی بالا و افزایش تورم خود عامل تورمی بیشتر است و میزان تورم نقطه به نقطه از رشد نقدینگی بالاست.

ندری با بیان اینکه راهنمایی نقدینگی واژه غلطی است و نقدینگی موجب رونق فراوری نمی گردد، گفت: سیاست پولی ما سیاست انبساطی است؛ این یاریی به فراوری نمی نماید و تنها تورم را بیشتر می نماید.

وی اضافه کرد: همه این ها به عهده دولت نیست، تحریم، کسری بودجه و ناترازی پولی در نظام بانکی و بازار سرمایه در این اوضاع رشد نقدینگی موثر است، اما ریشه اصلی، داخلی است.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "عوامل افزایش تورم در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل افزایش تورم در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید